Kur’an-ı Kerim

Bu gece bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu gecenin anlamı büyüktür. Bu gece İslam Dininin temeli Müslümanların kutsal kitabı Kur’ an-ı Kerim’ in indirilmeye başlandığı gece olmasıdır.  

Allah(c.c): “Biz O’nu (Kur’an ayetlerini) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail(Ruh) o gece rablerinin izniyle her iş için inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar selamettir.” 

Bu gece peygamber olarak seçilen Hz. Muhammed(sav)’ in şahsında öncelikle Allah’ a inanlar olmak üzer tüm insanlığa bir mesajdır. Bu mesajı anlayanlar kurtuluşa erenler olacaktır.  

Hz. Muhammed(sav)’e gönderilen ayetler önce Peygamberimiz tarafından ezberleniyor; sonra da Peygamberimizin anlatımı ile vahiy katipleri denen sahabe o ayetleri unutmamak için buldukları taşa, deriye, tahtaya, yassı kemiklere yazmışlardır. Ayetleri ezberleyen hafızların savaşlarda şehit olması zorunluluğu ile Halife Hz. Ebu Bekir(r.a) Kur’ an ayetlerinin toplanmasını emretmiş.  Yıllar süren araştırma ve çalışmalar sonucunda mushaf haline getirilmiştir. O gün ki, Kur’ an- ı Kerim ile bugünkü arasında bir fark yoktur.  Aksini ispatlamaya çalışanlar çok olmuş ancak bugüne kadar bunu başaran olmamıştır. Çünkü Kur’an-ı Kerim ayetleri Allah(c.c) sözüdür. O’nun korunması ve sahibi Allah(c.c)’a aittir.    

Kur’an’ ın mesajlarını anlamak için Kur’ an-ı Kerim’ in Arapça olan orijinalliğine saygı duyup Türkçe mealine geçersek Kur’ an- ı anlamış oluruz.  

Kur’ an ayetlerinin Arapça indirilmiş olması, Arapça okunmasını gerektirse de Allah(c.c)’ ın insanlardan ne istediğini emir ve yasaklarının neler olduğunu anlamak için Türkçe mealine bakmak gerekiyor.  

Kur’ an-ı Kerim’ in Arapça olması anlaşılmasına mazeret olmamalıdır.  

Kur’ an-ı Kerim ayetlerinin Türkçe meallerine baktığınızda insanın on dört asır önce nasıl yaratıldığını, atmosfer tabakasının yedi kat olduğunu söyleyen ayetler ile bugünkü bilimin söyledikleri aynı olması Kur’ an’ın Allah sözü olduğunu ispatlamaktadır.    

Ülkemizde Kur’an-ı Kerim’ in Türkçe meallerini her Müslüman Türk’ün mutlaka baştan sona okuması gerekir. Aksi halde din adına konuşanların yönlendirmelerinin kurbanı olmaya mahkum olunur.   

Bugün, tüm dünya Müslümanlarının sorunu Kur’an-ı Kerim ayetlerini anlamamak ve anlamak istememek. Kur’an-ı Kerim’ i önemsememek.  

Müslüman devletlerin haline baktığınızda bunu çok açık ve net olarak görmeniz mümkündür.  

Türk Diyanet Vakfı başkanı ve ekibini kutlamak istiyorum. 

Yaptıkları anlamlı çalışmanın devamını dilerim.   

TDV başkanı İzani Turan:  “Yirmi beş ülkede 6 farklı dilde 89 bin kişiye Kur’an-ı Kerim hediye ettik.” 

İnşallah bu dağıtılan Kur’an-ı Kerimler açıklamalıdır. 

Mehmet Akif Ersoy ne güzel söylemiş: 

İnmemiştir hele Kur’an 

Şunu hakkıyla bilin 

Ne mezarlikta okunmak 

Ne de fal bakmak için 

Kadir geceniz mübarek olsun.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüp Özdumanlar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.