Suçluluk duygusundan özgürleşmek

Varoluşsal vicdanın bilgi kaynağı ebedi özdür, dünyasal vicdanın bilgi kaynağı ise dünyevi bilgilerdir. Dünyasal vicdan insanlara acı çektirir, varoluşsal vicdan ise gerçeğin kapılarını açar.

Varoluşsal vicdan bireyi mutluluğa götürür, dünyasal vicdan ise otoriter olduğu için bireyin gergin olmasına neden olur. Doğuştan herkeste varoluşsal vicdan vardır. Ama dünyevi vicdan sonradan oluşur. Dünyevi vicdan, suçluluk duygusuna neden olur. Suçluluk duygusundan özgürleşmek için birey, varoluşun akışında olmalı ve akış yönünde ilerlemelidir.

Dünya Değişim Akademisi’nde "Suçluluk Duygusundan Özgürleşme" Sanatı Değişim Programı sayesinde bireye acı veren dünyasal vicdan,  bireye mutluluk veren varoluşsal vicdana dönüşür. Tekamül teknikleri ve değişim sayesinde birey, toplumun dayattığı tüm koşullandırmalardan özgürleşir ve gerçeğin yolunda ilerler.

"Suçluluk Duygusundan Özgürleşme  Sanatı"  Değişim Programı”nın  işleyişinden biraz bahsedelim. Bu program sekiz çalışmadan oluşuyor. Her çalışma kırk beş dakika  sürüyor.  Her çalışmada  varoluşsal akışın yönünde nasıl hareket etmek gerektiği ile ilgili derin, kapsamlı teorik bilgilendirmeler ve pratik uygulamalar yapılıyor.  Pratik uygulamalar ise nefes, vücut çalıştırma teknikleri ve gerginliği atma tekniklerini kapsıyor. Her çalışmanın uygulanışı dinamik olup, teknikler ardı sıra gelen duruşlardan oluşuyor.  

Değişim Teknikleri Değişim Uzmanları rehberliğinde bilimsel, sistematik ve yöntemli şekilde  uygulanıyor. Beden hareketleri nefeslerle birlikte dinamik uygulandığında duygu ve  düşünceler yatışıyor. Geçmiş ve gelecekle ilgilenmiyorsunuz. Bu da anda ve şimdi kalmayı kolaylaştırıyor. Bedendeki uyuşukluk gidiyor. Böylece canlanıyorsunuz ve enerjiniz yükseliyor.

Dünyevi vicdan suçluluk duygusuna neden olur ve insanın tüm cesaretini elinden alır. Böylece korku da artar. Birey acı çekmeye başlar ve sürekli kendini suçlayarak geçmişte kalır. Geçmiş ve gelecekten özgürleşmek ve şu anda kalmak için varoluşsal vicdan yönünde hareket edilmelidir.

Ebedi özünü bilen ve bu doğrultuda hareket eden birey, tüm koşullandırmalardan özgürdür. Kendisinin beden olmadığını bilen birey, öz varlığını hisseder. Böylece gerçek bir insan doğar. Gerçek olan insan, cesurdur ve tüm korkulardan özgürdür.

Değişim ve tekamül teknikleri sayesinde birey, kendisi olur ve kendini kimseyle kıyaslamaz. Suçluluk duygusundan özgürleşir ve varoluşsal yaşamla ahenk içinde olur.

Mutlu değişimler....

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Neval Kütük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.