Kendini geliştirmek (2)

Kişisel gelişim konusunda bu hafta zeka ile tanışacağız. Aklı olan her insanın doğal olarak zekası da vardır.

Zeka: Soyut ya da somut nesneler arasındaki ilişkiyi kavrama, akıl yürütme, problem çözme, karmaşık fikirleri kavrama, çabuk öğrenme gibi birçok işlevi içeren zihinsel bir kapasitedir.

İnsanın kendisini ve kendisini çevreleyen evreni beş duyusu ile algılayıp anlamlandırması zeka ile olur. Sonuçta zeka, aklın kullanılması için bir kapasitedir. İnsan zekası, insan ruhunun çatısı altında şuur, akıl, vicdan, sezgi, his ve hafıza gibi fakültelerin her biri ile tek tek çalışmaktadır.

İyi bir zekaya sahip olmak yeterli değildir. Önemli olan o zekayı iyi kullanabilmektir.

Hayatta başarılı olamamış birçok zeki insan vardır. Bu kişiler ne iş hayatlarında ne de aile hayatlarında başarılı olamamışlardır. Çünkü bu insanların beyinlerinin her iki kısmı arasında uyum yoktur.

ABD gibi gelişmiş ülkelerde çocukların başarısında not sıralaması ölçütüne fazla önem verilmemektedir.

Çocukların duygularını tanımaları, uyumlu olmaları, iyimserlikleri, kendilerini başkalarının yerine koyabilmeleri ile ilgili duygusal zeka öne plana çıkmaktadır.

Zeka denilince aklımıza IQ geliyor. Bir insanın zeki olup olmadığını anlamak için zeka testlerinden aldığı puna bakılıyor. Bu testler beynin sadece sol yarım küresi ile ilgili bir sonuçtur.

Rasyonel zekadan başka duygusal zeka denilen bir faktör daha vardır. Başarılı olmada farkı oluşturan da bu zekadır.

Rasyonel ve Duygusal Zeka Nedir?

Rasyonel Zeka: Matematiğe, mantığa, rakamlara, araştırmalara ve bilimsel çalışmalara dayanan zekadır.

Duygusal zeka ise, insanları okumaya ve sezgi gücü gibi duygusal faktörlere dayanan zekadır.

Duygusal zekanın mesajlarının büyük çoğunluğu sözsüz olurken akılcı yani rasyonel zeka sahibinin mesajları kelimeler yardımıyla olur.

Eğer bir kimsenin sözleri, ses tonu, jestleri veya diğer sözsüz eylemleri ile çelişiyorsa gerçekler ne söylediğinde değil nasıl söylendiğinde gizlidir.

Duygusal zeka rasyonel zekaya katkıda bulunur. Duygu ve zeka bir bütünün iki parçasıdır.

Duygusal zekamız; iş, aile, sosyal, romantik ve ruhsal ilişkilerimizde önemli bir yer tutar. Duygusal zekamız, kendi standartlarımızı (kırmızı çizgiler) oluşturmamıza yardımcı olur.

Rasyonel zekamız, kağıt üzerinde ne kadar başarılı olacağımız tahmin eder.

Araştırmalar sonucunda görüldü ki, zeka durağan değildir.

Zeka; kalıtsal yetenekler, deneyimler ve çevresel bileşenler tarafından zaman içinde şekillendirebilir. Kötü eğitim ve öğretim ve çevresel faktörler zekayı geriletirken veya gelişmesini engellerken tersi bir durum zekanın gelişmesine neden olur.

Howard Gardner, isimli bilim insanı çoklu zeka teorisiyle tek boyutlu zeka kavramını yıkmıştır. Birden fazla zeka türünün olduğunu her bir zekanın kişinin yetiştirilme şekline ve yaşadığı ortama bağlı olarak gelişim gösterebileceğini ortaya koymuştur.

EDİSON

Deney merakı yüzünden daima ortalığı karıştıran Thomas Alva Edison sınıfın en arka sırasında oturtulur.

Öğretmenleri onun için “Bu çocuğun zekası yetersiz” der.

Küçk Edison, Ay’ın niçin yuvarlak olduğunu, niçin insanların da kuşlar gibi kanatlı olmadığını sorduğunda -akıllı büyükleri- çileden çıkarıyordu.

Henüz okula başlamadığı günlerden birinde bir ilaç keşfedip bunu dadısına içirmek ve onu kuş gibi uçurmanın hesabını yapar.

Evdeki bütün ilaçları karıştırıp içmesi için dadısına yalvarır. Dadı, ısrara dayanamaz bir kaşık içer. Dadı, hastalanır. Edison, ilacında ısrarlıdır. “Hepsini içseydi uçacaktı” der.

Nihayet beklenen olur. Okul müdürü annesini okula çağırır. Edison’ un okuldan alınmasını ister. Edison, müdürün sözlerini duymuştur. Annesinin kollarına sarılır; ağlar. O gün annesi: “Benim oğlum öğretmeninden daha zekidir. Onu anlamıyorlar. Onu ben yetiştireceğim.“ der.

Edison: “İyi bir annenin ne demek olduğunu o gün anladım.” demiştir.

Yıllar sonra Edison; annesinin kendisi ile ilgili “Meraklı, zeki, kabına sığmaz, zeki çocuk” düşüncesini ustalıkla pekiştirir.

Annesinin güvenini boşa çıkarmamış; onu mahcup etmemiş insanlığın unutmadığı bilim insanları arasında yerini almıştır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüp Özdumanlar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.