Ha gayret... Yapay zekâ

Günümüz teknoloji dünyasının birinci gündem maddesi yapay zekânın insanlığa getireceği yarar ve zararlar.
İster yararı olsun ister zararı olsun bu teknolojiye sahip olmak için dünya son sürat çalışıyor.
Yapay zekâ ne demek? Bilgisayarların; öğrenme, problem çözme, planlama, dil işleme gibi insan zekâsını taklit edebilen bir teknoloji dalıdır.
Gelişen teknolojilere ayak uyduramazsan, o teknolojinin üreteceği ürünü döviz ödeyerek almak zorundasın demektir.
Zamanında yapılamayan uçak, otomobil, silah, gemi, bilgisayar, cep telefonu gibi katma değeri yüksek olan ürünleri üreten ülkeler nasıl zengin ve güçlü olurken sen o ülkelerden bu ürünleri almak zorunda kaldıysan yine aynısı onlara mahkûm olacaksın demektir.
Dün proje üretenlere engel olundu; önleri kesildi, dalga geçildi. Bari bugün aynı hataya düşmeyelim de yapay zekâ ile gelişecek teknolojiyi bir an önce ülkemize getirelim.
Yapay zekâ konusu henüz çok dar alanlarda kullanılsa da sadece belli görevleri yapabilse de ilerisi çok aydınlık bir çalışmadır.
Yapay zekânın neler getireceği neler götüreceği bilinmese de az çok tahminler yapılmakta olup korkuları da beraberinde getirmektedir.
Yapay zekâ, ileride süper genel zekâ seviyesine geldiğinde insan gibi çeşitli görevleri yerine getirecek, çok yetenekli, farklı konularda uzmanlaşma sağlanması beklenmektedir.
İnsan gibi karşılaştığı yeni görevleri algılayacak ve bu görevleri başarı ile yerine getirecek genel yapay zekâya sahip robotlar insanların yerini alırsa hiç şaşırmayın.
Hastanın şikayetlerini dinleyip reçete yazan genel yapay zekâ sahibi bir robot doktor çok mu absürt olur?
İnsanlık tarihine şöyle dönüp bir bakarsak nereden nereye geldiğimizi görüp genel yapay zekâ ile çok şeylerin yapılacağı kesindir.
Mutlaka her teknolojinin yararları kadar zararlı yönleri de olacaktır. Burada söz konusu olacak yararları mı çok zararları mı çok insanlık buna karar vererek bu teknolojiye ya tamam ya da devam diyecektir.
Yapay zekâ; işsizlik, güvenlik, özel yaşama müdahale ve daha bilinmeyen birçok olumsuzlukları da beraberinde getirecektir. Eskiden insanlar; savaşları bilek ve yürek ile yaparken şimdi yerini "silah icat oldu; mertlik bozuldu" sözüne terk etmedi mi?
Yapay zekânın ahlakı ve duyguları olmayacaktır. Kimse yapay zekâdan sevgi, hoşgörü ve anlayış beklemesin.
Bugün sosyal medyadan; internetin olumsuz yanlarından şikayetçiyiz ama hepimizin evinde internet ve dolayısıyla sosyal medya var. Günümüz dünyasında teknolojiden kaçış yoktur.
Neler yapılmalıdır?
- Eğitim ve öğretim müfredatını gelişen teknolojiye ayak uyduracak yenilikleri özellikle yapay zekâ konusunda güncellemelidir.
-Kamu veya özel sektör yapay zekâ konusunda ARGE çalışmalarına hız vermelidir.
-Yasal ve hukuki düzenlemeler yapılmalıdır.
-Sivil toplum örgütleri, üniversiteler dünyadaki yapa zekâ konusunda ki çalışmalarla irtibat halinde olmalıdır.
-Yapay zekâ ile ilgili çalıştay düzenlenmelidir.
-Yapay zekâ ile ilgilenecek özel yetenekli öğrencilere devlet sahip çıkmalıdır.
Geçmişte yaptığımız hataları tekrarlamayarak yapay zekâ ile ilgili olabilecek teknolojiye bir an önce sahip olmalıyız ki, alan değil satan ülke olalım.
Ha gayret...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüp Özdumanlar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.