Bu makamlar size HELAL değil!

Geçtiğimiz iki sezondur Tarım Kredi Kooperatifleri zeytin alımları konusunda bölgedeki çiftçilerin memnuniyetini sağlayarak amaçlarına uygun hareket etti. Hem alım hem de ödeme sürecinde çiftçilerimizi memnun ve mutlu etmişti.

Ancak bu yıl ortaya çıkan durumlar oldukça şaşırtıcı ve sıkıntılı oldu. Fiyatların açıklanmasını merakla beklediğimiz son iki haftanın ardından ekim ayında, gizli bir liste ile tavan fiyatın 85 TL olduğunu öğrendik.

Bu liste resmi olarak açıklanmamış olsa da, birilerinin kulağına fısıldanmış olacak ki bize kadar ulaştı. Hal böyle olunca çiftçilerin tepkisini ölçme amacı güden bir hareket olduğunu düşünüyorum.

Tarım Kredi Kooperatifleri, Marmarabirlik’in fiyat açıklamasını beklerken bu şekilde büyük bir hata yaptı. Akabinde bu gizli listenin üstünde her ne kadar Gemlik bölgesi fiyatları yazsa da, şaka gibi farklı bölge fiyatları diye söylendi.

Rekolte beyannamesi verilmedi

Bursa bölgesinin siyah zeytin merkezi olan kuzey bölgesinde ( Orhangazi, Gemlik, İznik, Mudanya) bu sezon ürünün az olması nedeniyle birçok üretici, üye oldukları Marmarabirlik’e rekolte beyannamesi vermedi. Bu nedenle doğal olarak ürünlerini Marmarabirlik’e vermediler yada kısmen verdiler.

Çiftçilerin buradaki beklentisi özellikle son iki yıldır iyi fiyatlar belirleyen Tarım Kredi Kooperatifine ürünlerini teslim etmekti.

Ancak çoğu çiftçi, Tarım Kredi’nin alım yapacağına kesin gözüyle bakarken hayal kırıklığına uğradılar.

Üreticinin güvendiği dağlara karlar yağdı.

***

Bu durum oldukça rahatsız edici, anlaşılması güç bir kooperatif yönetimine sahip olduğumuzu gösteriyor. Fiyatların  cesurca açıklanamaması, akıl alır gibi değil. Marmarabirlik’in 125 TL tavan fiyatı üzerine haftalar sonra Tarım Kredi’nin 90 TL fiyat vermesi insanların akıllarıyla dalga geçmek anlamına gelmiyor mu?

Bu kooperatif yönetimi anlayışı değil, esnaf tüccar düşüncesidir.

Bu durumda; halk arasında dolaşan dedikodular ve bölge Ziraat Odalarının tepkileri oldukça yerinde ve anlamlı hale geliyor. Bu sebep ile üreticiyi HAKLI olarak isyan ettirdiler.

Kooperatifin kuruluş tüzüğünde yer alan 5. maddeyi hatırlatmak istiyorum:

“Kooperatifin Amacı, Çalışma Konuları

Madde-5: Üreticilerin ekonomik menfaatlerini korumak ve özellikle meslek ve geçimleriyle ilgili ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla karşılıklı yardım prensibine dayanılarak kurulan kooperatifin çalışma konuları şunlardır:

A-Ortakların:

a-Kısa ve orta vadeli kredi ile her türlü tarımsal girdi ihtiyaçlarını karşılamak,

b-Mahsullerini değerlendirmek ve pazarlamak”…

Yapılan fiyat uygulamalarının ve yönetim anlayışının bu maddelerle hiçbir bağlantısı bulunmadığı gibi Kooperatifin tüzüğüne de aykırı olduğunu görüyoruz. Yukarıda belirttiğim gibi, bu fiyatlar özel sektör tüccarının bile uygulamadığı fiyatlardır. Dolayısıyla, bu ürünleri Tarım Kredi’nin kendi marketleri aracılığıyla pazarladığını çok iyi biliyoruz.

İşte size konunun özetini anlatan soru…

125 TL’ye alan kurum zarar etmiyorsa, doğrudan tüketiciye ulaştıran Tarım Kredi marketleri sizce zarar mı ediyor?

***

Sevgili Tarım Kredi yöneticileri bu fiyat politikası ile birçok çiftçinin hakkına girildi ve sıkıntıya düşürüldü. Bu yanlış yönetim kararlarınızdan dolayı sizin o makamlarda bulunmanız sizce doğru mu? Üyeleriniz daha aktif, daha planlı ve sadece çiftçinin üreticinin haklarını koruyan ve gözeten bir yönetim anlayışı sergilemeniz gerekmiyor mu?

***

Sonuç olarak; Tarım Kredi yöneticilerinin o makamlarda bulunmasının aldıkları saçma  kararlar nedeni ile çiftçi nezdinde pek bir anlamı kalmamıştır. Her daim çiftçinin ve üreticinin hakkını menfaatini savunan kaliteli genç dinamik yeni yöneticilere yol açılması elzem hal almıştır.

Bu hatayı yapanların bir an önce bunu gerçekleşmeleri gerekir istifalarını ivedi sunup gelecek yönetime yer vermeliler.

***

Buradan Marmarabirlik yönetimine de bir mesajım var.

Son sezonlarını geçim derdi içerisinde geçiren zeytin üreticisinin düştüğü zor durumdan çıkması için adımlar atılmalı.

Nihayetinde bu kişiler hariçten insanlar değil, Birlik’in bizzat sahipleridir. Kendisi kar edip patronuna zarar ettiren firma olamaz.

Önerim; bir defaya mahsus olsa da zeytin üreticisinden rekolte beyanı esas alınmadan zeytin alınabilir.

Böylece Dünyanın en büyük zeytin üreticisi Marmarabilrik deposundaki zeytin miktarını arttırmış olurken, ortakları da içinde bulundukları mağduriyetten kurtulmuş olur.  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İnan Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.

11

Gizli No - Çiftçi de fiyatlar yükseldiği için kendi kuruluşu marmarabirlik yerine tüccarı secmis. Tarım kredi vs hikaye. Hak ettikleri bir görev olmadı Garanti ama olayı yanlış lanse etme..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Mart 07:43
07

Mehmet Kelemci - Tarım kredi kooperatif başkanı 9 ayrı yerden maaş alıyor. Adam kalkıp beni mi düşünecek. Ayrıca madem kulağınıza Mersin Mut'tan zeytin alıp çalıştığı tüccarların depolarına bu zeytinleri koyduklarını da biliyor olmanız gerekir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 16:18
06

Muharrem10 - yöneticilerin istifa etmesi için başka sebep kalmamış...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 12:40
05

Zir.y.müh.yalçın Özkan - Pek çok noktada haklı olabilirsiniz de kafaya takılan sorular var : 1. Marmarabirlik bu fiyatları açıklarken iyi ve reel hesaplar yapmış mıdır? Bu fiyat açıklanmışsa neden alım devam etmiyor veya çiftçinin tüm ürününü almıyor? Madem fiyat iyi, çiftçi neden Marmara Birlik e vermiyor ki tüm ürününü? Tarım kredi veya başka kurum veya tüccar niye araştırıyor ve farklı fiyattan vermek zorunda kalıyor ki? Yoksa bu fiyat açıklaması: siyasi beklenti ile şov veya ortalığı karıştırmak için mi açıklandı? Fiyat açıkla, ürün alma??? İlginç. 2. Tarım Kredi veya diğer tüm çiftçi kurumlarındaki yönetimlerini, çiftçiler kendileri seçmiyor mu? Neden şimdi bu feryat figan? 3. Geçmiş yıllarda Tarım Kredi nin iyi fiyatla aldığı söylenmiş. Bu yıl fiyat üreticiye uygun değil (kime göre, neye göre?) diye hemen kurumu kötüle ,veryansın et. Bu ve benzeri çiftçi kurumları olmasa zaten çiftçinin durumunun ne olacağı ortada. 1 yıl işine gelmedi diye yapıştır gitsin oohhh.. 4. Orhangazi ziraat odasının açıklamalarını da takip ediyoruz. Bu kurum sadece konuşma ve muhalefet olsun diye muhalefet yapma yeri mi, bir yaptırım gücü var mı, yok mu? Neden birçok olay ve yorum da yalnız kalıyor(bırakılıyor)? Diğer ilçelerin ziraat odaları niye arasına almıyor? bir sıkıntı mı var??? Sorular sorular, kafaya takılanlar.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 10:14
09

Eski Üye10 - @Zir.y.müh.yalçın Özkan 05 nolu yoruma cevabı: yalçın bey.. Marmarabirlik üyesi beyanname verirse sonuna kadar üyenin ürününü alır ve hiç bir sorun olmadan. Fkat üretici aynı zamanda üyesi olduğu tarım kredi koop tarafından değerinde ürün alımı yapacak diye ümit etti ama olmadı.. Ve önemlisi Tarım kredi koop Üyesinin menfaaati için kurulmuştur ana sebebi budur.. Yöneticilerin Sosyal faliyetlerini dahada kaliteli düzeyde yaşasınlar diye deil...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 20:46
08

Murt - @Zir.y.müh.yalçın Özkan 05 nolu yoruma cevabı: Hocam ünvana ziraat yüksek müh demişsiniz fakat sorularınızdan anladığım kadarıyla kooperatifin ve marmarabirliğin nasıl çalıştığı konusunda en ufak bir bilginiz yok. Yönetimi çiftçi seçemiyor, tüm ürününü marmarabirliğe veremiyor, ve kooperatife vermek zorunda kalabiliyor çünkü bir yıl önceden borçla zirai malzeme alıyor, karşılığında ürün verme taahhüdünde bulunuyor. Tüccara fırsat vermesi ise şöyle, bu kooperatif ne kadar düşük fiyat verirse piyasadaki tüccar da onun daha azına daha kısa sürede ödeme yapma gerekçesiyle malı alıyor, borçlu veya acl nakde ihtiyacı olan çiftçi mecbur veriyor, böylece piyasada ürünümüz ucuzluyor. Siz ziraat müh olduğunuzdan emin misiniz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 19:26
03

Hakan Yavuz - Kesinlikle doğru tarım kredi burada tüccar gibi davranmıştır. 125 TL Marmara Birliği’nin fiyatının yanında 90 TL açıklamak çok kötü bir zihniyettir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 08:50
02

Cevdet Sevim - Beyan edilen Alım listesinin neresi Söylenti….

Yönetimin art niyeti ortada daha ne bekliyosunuz…

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 08:44
01

İbrahim Deniz - Söylenti dedikodu ve zan üzere yazılmış bir tez !

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 07:11