İşletmelerde motivasyon ve verimlilik 1

İŞLETMELERDE MOTİVASYON ve VERİMLİLİK -1

Merhaba;

İşletmelerde motivasyon ve verimlilik birbirine bağlı, sürekli birbirini tetikleyen bir süreçtir. Motivasyon sadece iş alanında değil insanoğlunun yaşam boyu  başarılı olmasındaki en önemli etkendir. Motivasyonunuz var ise her zaman yaptığınız işlerde başarı olmuş yada yaptığınız işin en iyisini yapmış olursunuz.

Motivasyon ile ilgili kuramsal ve uygulamaya dönük birçok çalışma ve araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalar, genel olarak, çalışanları motive etmede kullanılan araçların önem sıralamasının belirlenmesi ve motivasyonun etkileri ile ilgilidir.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, çalışanların %97’si motivasyonun verimlilik üzerindeki etkisinin çok büyük olduğunu, %92’si ise motivasyonun firmalarına bağlılıklarını sağlayan önemli bir faktör olduğunu belirtmişlerdir. Bir başka araştırmada ise, çalışanların iş tatmininin yüksek olduğu şirketlerde, %38 daha yüksek müşteri memnuniyeti, %22 daha yüksek verimlilik ve %27 daha yüksek kar elde edildiği saptanmıştır. Bu araştırma sonuçları, yöneticilerin personelin verimli çalışmasını sağlamak ve değerli işgörenlerini kaybetmemek için öncelikle çalışanları neyin motive ettiğini bilmeleri gerektiğini ortaya koymaktadır.

Ancak, yöneticilerin zamanlarının %10’nu motivasyonel taktiklere harcadıkları genel olarak söylenmesine rağmen, konuyla ilgili araştırmalar, yöneticilerin, çalışanları motive eden faktörler hakkında tam ve doğru bilgi sahibi olmadıklarını ve motivasyon programlarının çalışanlar üzerindeki etkilerini doğru bir şekilde ölçmediklerini göstermektedir. Örneğin, Kovach’in 1946-1995 yılları arasında yaptığı ve 1000 işgören ve yöneticilerini kapsayan araştırmasında 50 yıllık süreç içerisinde çalışanları motive eden unsurlarda belirgin değişiklikler gözlenmesine rağmen, yöneticilerin çalışanları neyin motive ettiği konusundaki düşüncelerinde önemli bir değişikliğin olmadığı belirlenmiştir. Aşağıdaki Tabloda görüldüğü gibi, çalışanlar açısından en önemli üç faktör yöneticiler tarafından önemsiz faktörler olarak sıralanmıştır.

Yöneticilerin Çalışanların İstekleri Konusundaki Düşünceleri Sıralaması
 

Konu
Çalışanların Gerçekte İstekleri Sıralaması
1
İyi Ücret
5
2
İş Güvenliği
4
3
Terfi ve İlerleme
6
4
İyi Çalışma Şartları
7
5
İşi İlgi Çekici Bulmaları
1
6
Anlayışlı Disiplin
10
7
Çalışanlara Vefa
8
8
Yapılan İşlerin Hakkıyla Takdir Görmesi
2
9
Şahsi Problemlerinde Onlara Yardım Edilmesi
9
10
Olan Bitenlere Dahil Edildiği Hissi
3


Motivasyon,varlığının farkında olunan ya da olunmayan bir gücün, en etkin ve üretken olabilmesi verimli alanlara kanalize edilebilmesi için o güç kaynağının desteklenerek özendirilmesi ve isteklendirilmesi anlamına gelir.

İnsanda bir takım gizli güç ve yeteneklerin bulunduğu bir gerçektir. Bir insanın tam anlamıyla başarılı ve verimli olabilmesi o gizli güçlerin ortaya çıkmasına bağlı olabilir. Nice insanlar vardır ki yıllardır çalıştıkları alanda vasatın üzerine çıkamadıkları halde başka alanlarda uğraş vermeye başladıklarında başarıyı ve doyumu yakalamışlardır.

İnsanlar, çeşitli duygulara sahip olan, kimi zaman sadece aklını kullanarak kimi zaman duygularına ve hissiyatına göre bazen de akıl ve duygularını birleştirerek hareket eden, çeşitli güç ve yeteneklerle donatılmış varlıklardır. Bundan dolayı insanın karşılaştığı olaylar karşısında tepkisiz kalması mümkün değildir. Bu tepkiler içsel ya da dışsal olabilir.

Bu konuların detaylarını bir sonraki yazımda sizlere aktaracağım.

Hoşçakalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilal Özdemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.