AK Parti'nin seçim beyannamesi açıklandı

31 Mart 2024 yerel seçimleri için AK Parti tarafından hazırlanan seçim beyannamesi, "Türkiye Yüzyılı Şehirleri için Gerçek Belediyecilik" sloganıyla kamuoyuna tanıtıldı. 8 ana başlık altında toplam 13 ilke ve yaklaşımı içeren beyannamede, AK Parti'nin yerel yönetim vizyonu ve hedefleri ayrıntılı bir şekilde ortaya konuldu.

Emin Uçar
Emin Uçar Tüm Haberleri

AK Parti, 31 Mart 2024 yerel seçimleri için hazırladığı seçim beyannamesini kamuoyuyla paylaştı. Beyanname, " Türkiye Yüzyılı Şehirleri için Gerçek Belediyecilik" slogunu benimseyerek 8 ana başlık altında toplam 13 ilke ve yaklaşımı içeriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beyannamenin tanıtımını AK Parti Genel Merkez yeni ek binasında düzenlenen toplantıda gerçekleştirdi. İşte, AK Parti'nin 2024 yerel seçimleri için belirlediği ana başlıklar ve ilkelere dair ayrıntılı bilgiler...

1. AK Parti Yerel Yönetim Vizyonu

Beyannamenin birinci bölümünde, AK Parti'nin belediyecilik anlayışı ve vizyonu tarihsel ve kavramsal çerçevede temellendirildi. "Yenilikçi ve Öncü Yerel Yönetimler" ile "Reformcu ve Değişim Odaklı Yaklaşım" alt başlıkları altında, AK Parti'nin yerel yönetimlerdeki temel ilkelere vurgu yapıdı.

2. Katılımcılık, Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik

İkinci bölümde, AK Parti iktidarı döneminde gerçekleşen demokratik dönüşümler ele alındı. "Katılımcı Uygulamalar", "Yönetime Katılımda Dijitalleşme", "Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik" alt başlıklarıyla, demokratik süreçlere katılımın ve şeffaflığın önemi vurgulandı.

3. Dirençli Şehirler

Bu bölümde, AK Parti'nin yerel yönetim anlayışı fiziksel, ekonomik, toplumsal, çevresel ve kurumsal boyutlarıyla ele alındı. 21 yılda yerel yönetimlerde yapılan icraatlar "Yerinde Yeni Yaşam" ve "Kentsel Risk Kalkanı" alt başlıklarıyla listelendi.

4. Türkiye Yüzyılı’nda Şehir ve Çevre

2024 yerel seçimlerine yönelik yeni vizyon ve vaatler, çevresel faktörleri göz önünde bulundurarak ele alındı. "Kimlikli Şehirler", "Enerjisini Doğadan Alan Şehirler" gibi alt başlıklarla çevreci bir belediyecilik anlayışının özeti sunuldu.

5. Toplumsal Refah Öncelikli Şehir Ekonomileri

Bu bölümde, "Toplumsal Refah Öncelikli Şehir Ekonomileri" hedefiyle, dijitalleşme, akıllı ekonomi ve yerel kalkınma gibi kavramlar ele alındı. "Dijitalleşme ve Akıllı Ekonomi", "Yeşil Ekonomi ve Yeşil Kalkınma" gibi alt başlıklarla ekonomik kalkınmanın toplumsal refahı ön planda tuttuğu vurgulandı.

6. Duyarlı ve Kapsayıcı Sosyal Belediyecilik

Bu bölümde, huzurlu toplumsal yapı ve Türkiye'nin yüzyılında gerçekleşen sosyal belediyecilik anlayışı ele alındı. "Şefkate Dayalı Gerçek Belediyecilik" ve "Adalete Dayalı Gerçek Belediyecilik" gibi alt başlıklarla sosyal belediyeciliğin temel ilkeleri vurgulandı.

7. Kültür Üreten Şehirler

Kültür, medeniyet, tarih ve kimlik gibi manevi miraslar üzerinden yola çıkılarak, AK Parti'nin kültür üreten şehir anlayışı işlendi. "Şehirde Kültürel Kalkınma" ve "Kültür Belediyeciliği" alt başlıklarıyla kültürel projelere vurgu yapıldı.

8. Hizmet ve Eser Belediyeciliği

Alt ve üstyapı, imar ve planlama, sosyal konut ve kentsel dönüşüm gibi belediyecilik hizmetleri ele alındı. Bu bölümde, gerçek belediyeciliğin temel esasları 13 maddede sıralandı, ve AK Parti'nin belediyecilik vizyonu özetlendi.

Beyannamenin sonunda ise AK Parti'nin yerel yönetimlerde "Türkiye Yüzyılının Şehirleri"ni inşa etme ilke ve yaklaşımları belirtildi. Bu ilkelere dayalı olarak, dirençli, çevreci, ekonomik kalkınmayı ön planda tutan ve sosyal belediyecilik anlayışını benimseyen şehirlerin hedeflendiği vurgulandı.

30 Oca 2024 - 13:03 - Politika

Mahreç  Emin Uçar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.