Anne adaylarının yaptırması gereken testler neler?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Aksakallı, gebeliğin başlaması ile birlikte mutlaka bazı testlerin aksatılmadan yapılması gerektiğini söyledi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Medicana Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Aksakallı, gebelikte uygulanan rutin incelemeler hakkında bilgi verdi.

Anne adaylarının yaptırması gereken testler neler?

İşte anne adaylarının yaptırması gereken test ve kontroller:

Jinekolojik (Pelvik) Muayene:

Genel olarak ilk antenatal muayene esnasında pelvik muayene yapılır. Dr. Volkan Aksakallı, "Jinekolojik (pelvik) muayene, genel olarak ilk antenatal muayene esnasında pelvik muayene yapılır ve gebeliği olumsuz yönde etkileyebilecek muhtemel genital kitle, enfeksiyon, doğumsal genital anomaliler, kanser ve kanser öncesi lezyonlar ortaya çıkarılır" şeklinde konuştu.


Sistem Muayeneleri:

Sindirim sistemi, kalp ve dolaşım sistemi, solunum sistemi, lokomotor sistem (kas ve eklemler) ve sinir sistemi muayenesi yapılır. Ayrıca, şikayet sorgulaması ve genel muayene gerçekleştirilir.


Tansiyon Ölçümü:

Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) riskini değerlendirmek amacıyla tansiyon ölçümü yapılır.


Kilo Ölçümü:

Aşırı kilo alımı veya kilo kaybı durumları değerlendirilir. Bu, gebelik zehirlenmesi veya diyabet belirtilerini gösterebilir.


Ultrason:

Gebeliğin ilk haftalarında yapılacak ultrason, bebeğin gelişimini ve sağlığını değerlendirir.


Gebelik Testleri:

HCG hormonu tespit eden testler, gebeliğin varlığını ve sağlığını belirlemek için kullanılır.


Kan Grupları:

Anne ve baba adaylarının kan grupları belirlenir. Rh uygunsuzluğu durumunda önlemler alınır.


Tam Kan Sayımı (Hemogram):

Hemoglobin, lökosit sayısı, trombosit sayısı gibi parametreler değerlendirilir. 


Tam İdrar Tahlili (TİT):

İdrarda enfeksiyon, protein varlığı gibi durumlar değerlendirilir.


Enfeksiyon Tarama Testleri:

Toksoplazma, Rubella ve Sifiliz taramaları yapılır.

Volkan Aksakallı, "Toksoplazma, Rubella (kızamıkçık) ve Sifiliz (frengi) tarama testleri tercihen gebelik planlandığı dönemde yapılır. Bu amaçla anne adayından alınan kanda Toksoplazma IgG ve IgM (antikorlar); Rubella IgG ve IgM ve sifiliz için genellikle VDRL adı verilen inceleme yapılır. Hepatit B ve HIV (AIDS) için tarama testleri ise genellikle gebeliğin sonlarına doğru yapılır. Hepatit B taraması için HBsAg ve AntiHBs incelemeleri yapılır. Ultrason (vajinal, abdominal), gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrasonun önemi büyüktür. Bu. Son Adet Tarihi’nin (SAT) doğruluğunu onaylamak; SAT’ını bilmeyen anne adaylarında gebelik haftasını belirlemek; dış gebelik; mol gebeliği gibi durumları erken dönemde tespit etmek; gebelik üzerinde olumsuz etki oluşturulması muhtemel miyom ya da yumurtalık kisti gibi kitlesel lezyonları tespit etmek ve yine muhtemel bir çoğul gebeliği ortaya çıkarmak için son derece önemlidir" ifadesini kullandı.


Üçlü Test (Down Sendromu Taraması):

Bebeğin riskini belirlemek amacıyla yapılan bir testtir. 

Aksakallı "Gebeliğin 16. - 18. haftaları arasında yapılan bir incelemedir. Anne adayından alınan kanda üç ayrı hormon tetkiki yapılarak Down sendromu ve Nöral tüp defekti riski belirlenir. Günümüzde daha çok bir üst versiyon olan dörtlü test kullanılmaktadır. Hamilelikte ikili test ense kalınlığı ölçümü, Türkiye’de Trizomi 21 (Down sendromu) risk belirlemesinde kullanılan en yaygın test halen üçlü testtir. Ancak bebeğin 11.-14. gebelik haftaları arasında ense pilisi kalınlığının ölçümü, beraberinde anne adayından alınan kanda beta HCG ve PAPP-A ölçümü ve bunlardan elde edilen değerler ile Down sendromu riski belirlenebilmektedir" dedi.


PPG ve OGTT:

Şeker hastalığı (diabet) riskini belirlemek için yapılır.


TSH (Tiroid Hormonu) Ölçümü:

Tiroid hormonları kontrol edilir ve gerekirse takviye yapılır. 

Dr. Aksakallı, "TSH (tiroid hormonu) ölçümü, hamilelik dönemi normal TSH değerleri normal erişkin değerlerinden daha farklı olarak ele alınır ve gerekli durumlarda anne adayına hormon takviyesi yapılır. Tiroid hormonu hastalığı olduğu zaten bilinen anne adaylarına ise ek olarak diğer bazı tiroid hormonu ölçümleri ve anti tiroglobulin gibi bazı maddelerin ölçümleri eklenebilir" şeklinde konuştu.

Doppler Ultrasonografi:

Gebeliğin 20-24. haftalarında yapılan bir tarama testidir.


Aksakallı, "Bu test ve kontrollerin gebelik sürecinde düzenli aralıklarla yapılması, anne ve bebeğin sağlığının takibi açısından önemlidir" dedi.

30 Oca 2024 - 10:18 Bursa- Sağlık

Mahreç  İhlas Haber Ajansı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.