Bakan Kacır, Bursa’da Üretim ve Uygulama Merkezi’ni açtı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde Kompozit Malzeme ve Teknik Tekstil Prototip Üretim ve Uygulama Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirilen Kompozit Malzeme ve Teknik Tekstil Prototip Üretim ve Uygulama Merkezi'nin açılışında konuştu. Bakan Kacır, özellikle TOGG'un Bursa'ya kurulmasının ardından bazı siyasetçilerin memnuniyetsizliklerini dile getirdiğini belirterek, "Kim ne derse desin, Bursa'mıza, Türkiye'mize, yüksek teknoloji yatırımları kazandırmaya devam edeceğiz" dedi.

Açılış törenine Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve diğer yerel yetkililer katıldı. Törende BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da kısa konuşmalar gerçekleştirdi.

Bakan Kacır konuşmasında, Türkiye'nin uzay ve havacılık alanındaki başarılarına vurgu yaparak, uluslararası alanda Türk bilim insanlarının faaliyetlerine dikkat çekti. Ayrıca, milli teknoloji hamlesi kapsamında atılan adımları ve Türkiye'nin güçlü AR-GE altyapısını öne çıkardı.

Kacır, Türk gençliğiyle birlikte, Teknofest kuşağıyla birlikte yeni projelere imza atacaklarını ve ülkenin bilim ve teknolojiyle güçlenmeye devam edeceğini ifade etti. Türkiye'nin küresel rekabette öne çıkmasının bilim ve teknolojiyle mümkün olduğunu vurgulayan Bakan, yatırım teşvik sistemi ve AR-GE harcamalarındaki artışlarla ülkenin teknoloji ve yenilikçilik alanında rekabet edebilir bir konuma geldiğini belirtti. Bu kapsamda, Bursa'nın da yüksek teknoloji yatırımlarına ev sahipliği yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Bakan Kacır, Bursa’da Üretim ve Uygulama Merkezi’ni açtı

Yüksek teknolojili yatırımlar oluşturduk"

Bakan Kacır, “Son 5 yılda teşvik belgelerinin yüzde 44’ünü orta yüksek ve yüksek teknolojili yatırımlar oluşturduk. Sadece 4 yıl içinde milyar dolar değeri geçen tur sayımızın hedefi bulması tesadüf değil. Tüm bunları araştırmacılarımıza, sanayicilerimize, girişimcilerimize, velhasıl insanımıza güvenerek başardık. Biz insanımızın fırsat sunulduğundan önündeki engeller kaldırıldığında, kaynak ayrıldığında neler yapabileceğini biliyoruz. Bu anlayışla nitelikli insan kıymetimizin, sanayicilerimizle, yatırımcılarımızla ve girişimcilerimizle birlikte çalışmaları için modern altyapılar inşa ediyoruz. Ülkemizi yenilikçi teknoloji alanlarında küresel çekim merkezine dönüştürüyoruz” dedi.

"Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak AR-GE ve yatırım teşviklerimizle sektörü güçlendiriyoruz"


Kacır, “Bildiğiniz üzere tekstil ve hazır giyim sektörümüz ülkemizin, Bursa’mızın kalkınmasında önemli bir yere sahip. Geçtiğimiz yıl tekstil ve hazır giyim sektörümüzde 8 milyar dolarlık ihracatla ülkemizin ihracat odaklı büyüme yolculuğunda öncü sektörlerden biri olarak bu sektörün başarısıyla iftihar ettik” diyerek sözlerini sürdüren Kacır, “Sektörümüz 1 milyon vatandaşımıza doğrudan 2 milyona yakın vatandaşımıza dolaylı olarak ekmek kapısı sağlıyor. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme rotasında kalkınmamızda öncü rol üstleniyor. Bizler de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak AR-GE ve yatırım teşviklerimizle, Kalkınma Ajanslarımızla sektörümüzü güçlendirmeye devam ediyoruz. Değerli üretimi nitelikli istihdamı destekliyoruz. Son 22 yılda 10 bin 368 tekstil yatırımı için teşvik belgesi düzenledik. 800 milyar liralık sabit yatırımın önünü açtık. 327 binden fazla istihdama imkan sağladık. Kalkınma ajanslarımızda 382 projeye 7 milyar lira destek olduk” şeklinde konuştu.

“Togg’un Bursa’ya kurulmasından memnuniyetsiz olan siyasetçiler var”


Yararlanıcıların eş finansmanıyla birlikte 2 milyar liralık kaynağı harekete geçirdiklerini belirten Kacır, “Bugün Teknoparklarımızda, tekstil alanında AR-GE ve yenilik kapasitesinin girişiminde 565 firmamız kilit rol üstleniyor. 78 AR-GE ve dört tasarım merkezimiz tekstilde katma değerli üretim altyapımızı güçlendiriyor. Tabii Bursa'mız aynı zamanda ana markalarla yan sanayiyle ülkemizde otomotiv sektörünün de kalbi. Yerli ve milli elektrikli otomobilimiz sokağa Bursa ev sahipliği yapıyor. Gerçi ben geçenlerde bu ev sahipliğinden memnun olmayanların olduğunu da büyük bir şaşkınlıktan medyada izledim. Hatta izlediğim programda katılan gazetecilerin de büyük bir şaşkınlık geçirdiklerini ve şehre hizmet etme iddiası taşıyan bir siyasetçinin ağzından Togg’un Bursa'da kurulmuş olmasından duyduğu memnuniyetsizlik karşısında gazeteci arkadaşlar şaşkınlıklarını gizleyemediklerini görmüş olduk. Biz kim ne derse desin, Bursa'mıza, Türkiye'mize, yüksek teknoloji yatırımları kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.

Otomotiv ihracatında yeni bir rekora imza attık 


Elbette çevre dostu, doğa dostu bir anlayışla bu şehir Türkiye'nin sanayisinin ve teknolojisinin öncü şehri olma misyonunu güçlü şekilde desteklemeye devam edeceklerini aktaran Bakan Kacır, “35milyar dolardan fazla ihracatla otomotiv sektörümüz geçtiğimiz yıl yeni bir rekora imza attık. Çevreci mobiliteli yeşil çözümlerin dijital teknolojilerin yaygınlaştığı günümüzde otomotivin alt bileşenleri de bu paradigma değişikliğine adapte oluyor. Dolayısıyla tekstil ve otomotiv sektörlerinde katma değerli üretim Bursa'nın kalkınma yolculuğunun rekabet gücü adına büyük öneme sahip. Bugün açılışını yaptığımız kompozit malzeme ve teknik tekstil prototip üretim ve uygulama merkeziyle stratejik alanlarda yeni ürün geliştirmesini kolaylaştıracak çok nitelikli bir altyapı tesisini Bursa'mıza kazandırıyoruz. Bu proje altyapı yatırımı da aslında doğası gereği bir sosyal inovasyon projesi. Bir fikri olan, bir fikri ürüne dönüştürmek için gayret gösteren bir ürünü ticarileştirmeye çalışan KOBİ'lerimiz için tesis ettiğimiz bu modern altyapıyı. Hem kümelenme ruhu, hem de birlikte iş yapma kültürümüz de gelişecek. Bu tesisin kapıları kendi üretim yerlerinde, fikirlerini test etmek isteyen, prototiplerini üretmeye talip olan ve ürettiği prototip ticarileştirmeyi hedefleyen herkese açık olacak. Rekabetçi sektörler programıyla hayata geçirdiğimiz 200 milyon lira bütçeli bu proje makine ekipman altyapısı ve teknik yardımı olmak üzere iki bileşenden oluşuyor. Proje çerçevesinde son teknoloji makinelerle cihazları sanayicimizin, KOBİ'lerimizin ve girişimcilerimizin test ve prototip geliştirme ihtiyaçlarını karşılamak için hazır bulunuyorum. Bugün itibarıyla modern ve güçlü altyapıda elliden fazla KOBİ'ye test ve analiz hizmetleri sunmaya başlandı. Kompozit malzeme ve teknik tekstil kümelenmesi Bursa'da oluşturuldu. Yeşil ürün geliştirme programı çerçevesinde seçilen. Altı firmamıza tasarım, prototip, hizmetleri desteği veriliyor. Tedarik zinciri eşleştirme programında 30 firmayı yerli ve uluslararası tedarikçiler, alıcılar ve çözüm sağlayıcıları ile bu merkez oluşturuyor. Programda 10 firmamıza AR-GE çalışması tamamlanmış ürünlerinin ticarileştirilmesi için danışmanlık ve mentorlük hizmeti sunuluyor. Proje sonuna kadar devam edecek ve prototip üretim hizmetiyle elliden fazla KOBİ'ye inovatif proje fikirlerinin hayata geçirilmesi konusunda bu merkezde destek olacağız. Kompozit malzeme ve teknik tekstile dayalı yüksek katma değerli ürünlerin üretimine bu merkez sayesinde hız kazandıracağız” ifadesini kullandı.

26 Oca 2024 - 18:48 Bursa- Bursa

Mahreç  İhlas Haber Ajansı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.