Karne döneminde aileler nasıl davranmalı?

Çocukların karneleri, ebeveynler için önemli bir dönemsel değerlendirme noktasıdır ve bu süreç, çocuklar için duygusal ve motivasyonel bir zemin oluşturabilir. Uzmanlar, karne döneminde ebeveynlere düşen rolü ve çocuklara yaklaşımı ele alarak, olumlu bir tutum benimsemenin ve desteklemenin çocukların gelişimine olumlu katkılarda bulunabileceğine dikkat çekiyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, karnelerle ilgili önemli tavsiyelerini paylaştı.

Cem Akçay
Cem Akçay Tüm Haberleri
Karne döneminde aileler nasıl davranmalı?
Karne döneminde aileler nasıl davranmalı?
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Yarıyıl tatiline yaklaşırken, çocukların karneleri ve başarıları ebeveynler için önemli bir konu haline geliyor. Ancak, çocukların karne notlarına yönelik yaklaşımın, onların duygusal ve motivasyonel dünyasını etkilediğine dikkat çeken uzmanlar, olumlu bir tutum benimsemenin ve desteklemenin önemine vurgu yapıyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, ebeveynlere yönelik önemli tavsiyelerde bulundu.

Karne döneminde aileler nasıl davranmalı?

Çocuğun Çabası Övülmeli ve Desteklenmeli

Uzmanlar, çocuklara başarıları karşısında övgüde bulunmanın ve çabalarını takdir etmenin önemli olduğunu belirtiyor. Ödül sistemlerinin çocukları sadece ödül kazanmaya yönlendirebileceği, bu nedenle çocuklara sadece notlarla değil, çabalarıyla ilgili geri bildirimlerde bulunmanın daha etkili olduğu ifade ediliyor.

Karne döneminde aileler nasıl davranmalı?

Ders Çalışmak Çocuğun Sorumluluğunda Olmalı

Ders çalışma konusunda çocukların kendi sorumluluklarını alması gerektiğine vurgu yapılıyor. Ebeveynlerin, çocuklara ders çalışma karşılığında maddi ödüller sunmanın yerine, çocukların sorumluluk almasını teşvik etmeleri ve başarıları için içsel motivasyonlarını güçlendirmeleri öneriliyor.

Karne döneminde aileler nasıl davranmalı?

Maddi Ödüllerden Kaçının

Karne notlarına karşılık olarak verilen aşırı ve maddi olarak yüksek ödüllerin, çocuklarda ceza etkisi yaratabileceği belirtiliyor. Bu tür ödüllerin çocukları sadece ödül kazanmaya yönlendirebileceği ve ileriki yaşamlarında sadece ödül kazanma amacı güden davranışlar sergilemelerine neden olabileceği ifade ediliyor.

Karne döneminde aileler nasıl davranmalı?

Sözel Takdir Önemli

Uzmanlar, çocuklara sözel olarak takdir etmenin ve başarılarına vurgu yapmanın önemine dikkat çekiyor. Ancak bu takdirin aşırıya kaçmaması, çocukların gerçekleştirdikleri çabaların takdir edilmesi üzerine odaklanması gerektiği belirtiliyor.

Karne döneminde aileler nasıl davranmalı?

Etiketlemelerden Kaçının

Çocukları olumsuz etiketlemekten kaçınılması gerektiğine vurgu yapılıyor. "Tembel" veya "başarısız" gibi etiketlerin çocukların motivasyonunu olumsuz etkileyebileceği ve benlik saygısını zayıflatabileceği ifade ediliyor.

Karne döneminde aileler nasıl davranmalı?

Akran Kıyaslamasından Uzak Durun

Çocukların karne notlarına karşılık olarak başkalarıyla kıyaslanmaması ve öncelikle çocuğun kendi güçlü yönlerine odaklanılması tavsiye ediliyor. Olumsuz durumları konuşurken çözüm odaklı ve çocuğun duygularını anlayışla dinleyen bir tutum benimsemenin önemine vurgu yapılıyor.

Karne döneminde aileler nasıl davranmalı?

İletişim Kurun ve Destek Olun

Ebeveynlerin çocuklarıyla düzenli iletişimde bulunmaları, onların duygu ve düşüncelerini paylaşmalarını teşvik etmeleri ve sorunlara birlikte çözüm aramalarını sağlamaları öneriliyor. Bu noktada ebeveynlerin, çocuklarına sadece karne notlarıyla değil, genel gelişimleriyle ilgili olarak da değer verildiğini hissettirmeleri önem taşıyor. Uzmanlar, çocuklarla sağlıklı bir iletişim ve destekleyici bir tutum benimseyerek, olumlu bir öğrenme ortamı oluşturmanın çocukların gelişimine olumlu katkılarda bulunabileceğini vurguluyor.

21 Oca 2024 - 06:30 - Sağlık

Mahreç  Cem Akçay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.