Birleşik Metal ile MESS anlaştı Rekor zam...!

Bursa Bölgesinde çok sayıda işyerinde yetkili olan Birleşik Metal İş Sendikası ile MESS arasında süren toplu iş görüşmeleri yaklaşık yüzde 100’lük bir ücret artışı ile imzalandı. Birleşik Metal İş Sendikası anlaşmayı sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

Hasan Bozbey
Hasan Bozbey Tüm Haberleri
Birleşik Metal ile MESS anlaştı Rekor zam...!
Birleşik Metal ile MESS anlaştı Rekor zam...!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Bursa genelinde Renault,  gibi fabrikaların yanı sıra çok sayıda işyerinde yetkili olan Birleşik Metal İş Sendikası ile MESS arasındaki toplu iş görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Birleşik Metal İş Sendikası, bugün yapılan görüşmeler sonrasında varılan anlaşmayı resmi hesabından duyurdu.

Birleşik Metal ile MESS anlaştı Rekor zam...!

Zafer direnen emekçinin

Birleşik Metal İş Sendikası, anlaşma ile ilgili yaptığı açıklamada, aylardır görüşmeleri süren MESS 2023-2025 dönemi Grup Toplu İş Sözleşmesi süreci bugün anlaşmayla sonuçlandı; zafer direnen metal işçisinin oldu ifadelerine yer verdi.  Açıklamada, sözleşme görüşmelerine 28 Eylül 2023 günü başlamış ve 22 Kasım 2023 günü beşinci toplantıyı yapmıştık. Daha sonra MESS’in davetleri ile üç toplantı daha gerçekleştirmiş; ancak anlaşma sağlayamamıştık. Görüşmelerin tıkanması üzerine Sendikamız, 19 Ocak, 23 Ocak ve 24 Ocak günleri için grev kararları almıştı. Greve çıkmamıza çok az bir süre kala, bugün (17 Ocak 2024) MESS Sendikamızı yeniden görüşmeye çağırdı. Bu görüşme sonucu metal işçilerinin beklentilerini karşılayacak bir duruma gelinmesi nedeniyle Başkanlar Kurulumuzun da görüşünü alan Merkez Yönetim Kurulumuz, sözleşmenin imzalanmasına karar verdi denildi.

Birleşik Metal ile MESS anlaştı Rekor zam...!

Zam şartları şu şekilde belirlendi;

• Ücret zammı, birinci 6 aylık dönem için çıplak saat ücretlerinde ortalama yüzde 98 artış olarak kabul edildi.

(Bu zam oranının dağılımı şöyledir: Saat ücreti 65 TL’nin altında kalan işçilerin saat ücretleri önce 65 TL’ye yükseltilecek, daha sonra üzerine yüzde 32 oranında zam yapılacak, ardından maktu (seyyanen) olarak 30 TL daha eklenecektir. Bu zammın yanında her kıdem yılı için saat ücretlerine 15 yılı geçmemek üzere 2 TL kıdem zammı yapılacaktır. EYT’lilere kıdem zammı ilk işe girdikleri tarih itibarıyla yapılacaktır.)

• 1 Mart’tan sonra (sözleşmemizin ikinci 6 aylık dönemi için) yüzde 30 zam yapılacak.

Ancak 6 aylık enflasyon yüzde 30’u geçerse çıkan enflasyon oranı uygulanacak.

• Sözleşmemizin üçüncü 6 aylık döneminde, enflasyona 3 puan refah payı eklenerek zam yapılacak.

Son dönem olan dördüncü 6 aylık dönemde ise enflasyon oranında zam yapılacak.

1 Eylül 2023 tarihinde, yüzde 98 oranındaki zam, aylık olarak ücretle birlikte ödenen yakacak yardımı ile yüzde 102,3 oranına ulaşmıştır. Bir başka deyişle, bir metal işçisinin 31 Ağustos 2023 tarihindeki geliri, 1 Eylül 2023 itibarıyla yüzde 102,3 oranında artacaktır.

1 Mart 2024 tarihi itibarıyla ise sadece ücretlerde kümülatif olarak yüzde 157,4 oranında artış sağlanmıştır.

Bu zam ile ortalama ücretli bir metal işçisinin aylık net ücreti, 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 31.541 TL olacak; ayrıca aylık net 1.048 TL yakacak tutarı da eklendiğinde, ele geçecek aylık net ücret 32.589 TL’ye ulaşacaktır. Bu ücret 1 Mart 2024 tarihinde ise 42,051 TL’ye çıkacaktır.

Sosyal haklar ise, sözleşmenin birinci yılında yüzde 140 oranında, ikinci yılında yıllık enflasyon oranında artacaktır.

Bu hakların yanı sıra;

• Ulusal ve dini bayramlarda fazla mesai ücret %100’den %125’e çıkacaktır.

• Engelli kadrosunda çalışanlar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde idari izinli sayılacaktır.

• Anasınıfında öğrenim görenlere de eğitim yardımı verilecektir.

• 2 gün sünnet izni verilecektir.

• İşyerinde çalışan işçilerin en düşük ücreti, asgari ücretin yüzde 8 fazlasından aşağı olmayacaktır.

Metal işçileri, aylardır sürdürdükleri zorlu ve kararlı mücadeleleri sonucunda bugün büyük kazanımlar elde ettiler.

Mücadelemize destek veren kardeş sendikalara, siyasi partilere, demokratik kitle örgütlerine, basın emekçilerine ve tüm emek dostlarına teşekkür ederiz.

Sözleşmenin imzasında, işçilerin taleplerini dikkate alarak gerekli adımları atan MESS Genel Başkanı ve Yönetim Kuruluna da teşekkür ederiz.

Bu kazanımların elde edilmesi, işçinin Sendikasına ve mücadelesine inanması ile gerçekleşmiştir.

Metal işçisinin yükselen sesi, başından beri sürece öncülük eden Sendikamız tarafından gerçeğe dönüştürüldü ve karşılığını buldu.

Aylardır, “Biz kazanacağız, metal işçisi kazanacak!” dedik, “Metal işçisi kazanırsa tüm işçiler kazanır” dedik.

Metal işçisi kazandı, tüm işçi sınıfı kazandı!

Birleşik Metal ile MESS anlaştı Rekor zam...!

17 Oca 2024 - 20:32 - Gündem

Mahreç  Hasan Bozbey


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

Akseli Ümit - İyi gibi görünen ama bazı şeylerden feragat edilmiş tss yok bayram paraları yok kurban yardımı yok vs yinede hayırlı uğurlu olsun Allah'ım ağız tadıyla yemeyi nasib etsin darısı tm nin başona halen haber bekliyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 17 Ocak 21:48
07

Saraylö - @Akseli Ümit 02 nolu yoruma cevabı: Tamamlayici sağlik sigortası kazanilmiş haktır. Anlaşma sağlandı. Kurban ve ramazan parası sosyal haktır. %140 zam geldi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ocak 02:07
06

Biri̇şçi - @Akseli Ümit 02 nolu yoruma cevabı: Kazanılmış hakların hiçbirinden feragat edilmedi,TSS,de var,

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ocak 00:56
01

Hakkı - Öncelikle hayırlı olsun. Neden acıklamada sözleşme süresi ve tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında bilgi verilmemiş

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 17 Ocak 21:25
05

Orhan - @Hakkı 01 nolu yoruma cevabı: Sözleşme iki yıl olarak devam ediyor sağlık sigortası yine aynı bireysel olarak devam edecek aile durumu için ek ücrete tabii

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 17 Ocak 23:27
04

Akseli Ümit - @Hakkı 01 nolu yoruma cevabı: 2 yıllık olduğunu tahmin ediyorum zira enflasyon ve refah paylarını yazarken 4. Enflasyona kadar yazmış yani 2 yıla denk geliyor

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 17 Ocak 21:51
03

Oguz - @Hakkı 01 nolu yoruma cevabı: Tamamlayıcı sağlık sigortası aynı eskisi gibi devam etmektedir yazılmamış

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 21:51