Bakan Bayraktar'dan 10 milyar dolarlık yatırım planı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "Bugün itibarıyla toplam kurulu kapasitemiz 106 gigawatt seviyesini aşarken yenilenebilir enerjinin payı yüzde 55'e ulaştı. Bu tablo Avrupa'da 5'inci, dünyada ise 12'inci olan Türkiye'nin sürdürülebilir enerji çözümleri noktasındaki kararlılığını gözler önüne sermektedir" diye konuştu

Haber Bülteni
Haber Bülteni Tüm Haberleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Dubai’de devam eden COP 28 çerçevesinde Dünya Bankasınca Türkiye’ye özel organize edilen enerji dönüşümü paneline video mesaj ile katıldı.

"Yenilenebilir enerjinin payı yüzde 55'"

Türkiye'nin bu alandaki dönüşüm planlarını anlattığını sosyal medya platformu üzerinden açıklayan Bakan Bayraktar, bakanlık olarak 3 temel alana odaklandıklarını belirterek bunları, yenilenebilir kaynaklardan faydalanmak, daha çok yenilenebilir için iletim altyapısını geliştirmek ve tüm sektörlerde enerji verimliliğini artırmak olarak sıraladı. Bayraktar, "Burada önemli bir başarımızı sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyorum. Bugün itibarıyla toplam kurulu kapasitemiz 106 gigawatt seviyesini aşarken yenilenebilir enerjinin payı yüzde 55'e ulaştı. Bu tablo Avrupa'da 5'inci, dünyada ise 12'inci olan Türkiye'nin sürdürülebilir enerji çözümleri noktasındaki kararlılığını gözler önüne sermektedir. Projeksiyonlarımız da ülkemizin 2035'e kadar toplam kurulu gücünü, 60 gigawatt yenilenebilir enerji üretim kapasitesi dahil 190 gigawatt seviyesine çıkaracağını gösteriyor" ifadelerini kullanıldı.

"10 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyoruz"

Bakanlık olarak özel sektör ve uluslararası yatırımcılarla birlikte çalışarak yenilenebilir enerjiyi çok daha üst seviyeye taşımaya gayret edeceklerini belirten Bayraktar, "Elbette bunun için de ciddi yatırım gerekiyor. Dünya Bankası'yla görüşmelerimiz devam ediyor. Kendileri, bakanlığımız ve özel sektör aktörleriyle birlikte bu plana finansal ve teknik destek verme taahhüdünde bulundular. Enerji dönüşümü, şebekeyi sürekli geliştirmek anlamına geliyor. Bu nedenle güçlü enterkonektiviteye sahip, yenilenebilir kapasitesinde beklenen artışı kaldırabilecek Yeşil Şebeke'yi kurma çabası içerisindeyiz. 2030'a kadar şebekeye 10 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyoruz. Gerekli altyapının kurulmasının yanı sıra bakanlık olarak mevcut politikaları değiştirmeyi ve böylece ihtiyaç duyulan özel yatırımı destekleyecek bir ortam oluşturmayı değerlendiriyoruz. Burada özel sektör kritik bir rol üstlenmektedir. Dolayısıyla özel aktörlerin rekabet gücünü artırmak önemli olacaktır" açıklamasında bulundu.

"Enerji dönüşümü için güçlü bir model sunuyor"

Bayraktar, 2024-2030 yıllarını kapsayan İkinci Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında emisyonları toplam 100 milyon ton azaltmayı hedeflediklerini söyleyerek, "Bu planın iddialı olduğu ve ciddi sınamalarla karşı karşıya olduğumuz doğrudur. Ancak uluslararası toplumla ve bilhassa finansal kuruluşlar ve yatırımcılarla birlikte tüm bunları başarabiliriz. Enerji sektörüne yapılan yatırımlar Türk halkına istihdam ve refah temin ederken diğer ülkelere de enerji dönüşümü için güçlü bir model sunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Alparslan Bayraktar kimdir

1975’te Hatay’da dünyaya gelen aslen Trabzonlu olan Alparslan Bayraktar lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ekonomi alanında ve Fletcher School of Law and Diplacy’den uluslararası ilişkiler bölümünde tamamladı. Bayraktar doktorasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) sistem bilimleri bölümünün enerji ekonomisi ve politikası alanında gerçekleştirdi.

Yurt içinde kamu sektöründe, yurt dışında ise özel sektörde çalışan Alparslan Bayraktar 3 Mayıs 2023 itibariyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak göreve başlamıştır.

Alparslan Bayraktar’ın bulunduğu görevler

2010-2016 arası Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu üyeliği

2016-2018 arası Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü

2022 TPAO, EPİAŞ Yönetim Kurulu üyesi, KARDEMİR ve KARDÖKMAK’ın Yönetim Kurulu Başkanı.

2018-2023 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı

2023 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

04 Ara 2023 - 19:00 - Ekonomi

Mahreç  Haber Bülteni


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.