Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü soykırım ve katliamlara tepki için Bursa merkezli Gazze ile Dayanışma Platformu Orhangazi’de kurulu bulunan Cargill Fabrikası önünde eylem yaptı. 200’den fazla insanın toplandığı eylemde İsrail’in katliamlarına en fazla destek olan ülke olan ABD’nin kuruluşu olan Cargill’in kapatılması istendi.

Gizem Aytekin
Gizem Aytekin Tüm Haberleri
Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı
Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı
+22
Haber albümü için resme tıklayın

Bursa’nın Orhangazi ilçesindeki Cargill fabrikası önünde toplanan Gazze İle Dayanışma Platformu üyeleri Cargill fabrikasının kapatılmasını talep etti.

Bursa ve Orhangazi’den araçlarla Cargill Fabrikası önüne gelen platform üyeleri ve gönüllüler ellerinde dövizler ve Filistin bayrakları ile Cargill fabrikası önünde eylem yaptı.

Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

Jandarma geniş güvenlik önlemleri aldı

Fabrika önünde toplanan kalabalık nedeniyle Orhangazi Jandarma Komutanlığı ekipleri fabrika önünde güvenlik önlemleri aldı. Burada toplanan kalabalık Katil İsrail, Katil ABD sloganları attı. Platform adına basın açıklamasını ise Av.Rıfat Bakan yaptı. Rıfat Bakan basın açıklamasında şunları söyledi;

Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

Gazze'de 1 ayı aşkın süredir ABD ve İsrail eliyle bir soykırım yürütülmektedir. Eylemleriyle bir devletten ziyade terör örgütü gibi davranan bu iki devlet bebekleri, çocukları, kadınları, yaşlıların sığındığı hastaneleri ve ambulansları bombalayarak tarihin tanık olduğu en vahşi katliamları tüm dünyanın gözü önünde hiçbir insani değer gözetmeden yapmaktadır.

Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

Emperyalist güçlerin gözetiminde katliam!

Filistin coğrafyasında uygulanan soykırımın sahadaki faili İsrail olsa da, bu soykırımın en büyük destekçisi ve bir nevi azmettiricisi ABD'dir. Gazze'deki El-Ahli hastanesine yapılan saldırıdan sonra ABD başkanının İsrail'i ziyaret etmesi, burada katil Netenyahu ile kucaklaşması, İsrail'i destekleyen açıklamalarda bulunması ve siyonist olduğunu açıkça beyan etmesi dünyada yeni bir dönemin başladığının ilanıdır. Hastanelere ve ambulanslara yönelik saldırıların ısrarla sürdürülmesi bunun en bariz kanıtıdır.

Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

Bu yeni dönemde saf kötülüğü temsil eder hale gelmiş İsrail ve ABD yönetimi dünyada iyilik ve merhamet adına ne varsa kökünü kurutmak için savaş açmıştır. Bu saf kötülüğe karşı bütün bir yeryüzü coğrafyası mücadele alanıdır. Bugüne kadar dünyanın çeşitli bölgelerine demokrasi ve insan hakları götürüyorum yalanıyla milyonlarca insanı katleden katil ABD'nin işlediği ve halen işlemekte olduğu suçların bedelini ödemesi gerektiği zamandayız... Elimizden geldiğince bedel ödetmek için buradayız.

Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

Emperyalist uzantı Cargill, Bursa'dan defol!

Küresel ölçekte faaliyet gösteren Cargill firması vahşi kâr anlayışı çerçevesinde elde ettiği gelirlerle ABD'yi finanse etmekte, saf kötülüğün ete kemiğe bürünmüş hali olan ABD ise Gazze'de yaşanan soykırım suçunu bilfiil işlemeye devam etmektedir. Bu saf kötülükle mücadele etme anlayışı çerçevesinde bugün Cargill fabrikasının önünde bulunuyoruz.

Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

Ancak burada bulunmamızı gerekli kılan başka nedenler de bulunmaktadır. 1997'den günümüze kadar yaşanan Cargill süreci göstermiştir ki, bu küresel şirket kendi çıkarları söz konusu olduğunda mahkeme kararlarını tanımamakta, insanları zehirlemekte ve doğayı hoyratça tüketmekte bir sakınca görmemektedir.

Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

Cargill devletimizden büyük değildir!

1998 yılında açılan davalarda mahkemelerce verilen yürütmenin durdurulması ve iptal kararları uygulanmamış, fütursuzca fabrika inşaatları tamamlanarak faaliyete geçirilmiştir. Devam eden süreçte yargı kararlarını etkisiz kılmak için Cargill Firmasına özel, Cargill yasası olarak adlandırılan yasa çıkartılmıştır. Ancak hukuksuzluğun boyutu o kadar derindir ki çıkarılan özel yasaya rağmen bugüne kadar devam eden yargı süreçlerinde mahkemelerce imar planları ve yapı ruhsatları hakkında iptal kararı verilmeye devam edilmiştir.

Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

Bunlardan en son verilen Bursa 3. İdare Mahkemesi'nin 25.01.2023 gün, 2021/493 E., 2023/81 K. Sayılı kararıyla yapı ruhsatları iptal edilmiştir. Bursa Barosu ve bir kısım meslek örgütü tarafından yapılan suç duyurularına rağmen mahkeme kararlarının uygulanması ve ruhsatsız yapıların yıkılması mümkün olamamıştır.

Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

Buradan Orhangazi Belediye Başkanına sesleniyoruz. Bugün yaşanmakta olan soykırımın asli faili olan ABD'yi ayakta tutan küresel şirketlerden Cargill'in ruhsatsız yapıları neden yıkılmamakta, neden faaliyetine izin verilmektedir? Orhangazi Belediyesi yetkililerinden bir an önce insanlıklarını kuşanıp, politik kaygılardan ve siyasi beklentilerden uzak bir şekilde soykırımın faili devlete verdikleri desteği kesmelerini, bugüne kadar uygulanmayan mahkeme kararlarını uygulamalarını bekliyoruz. Aksi takdirde tarihin huzurunda soykırımcıların yanından saf tutanlar olarak anılmaktan kurtulamayacaklardır.

Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

Bursa Büyükşehir Meclisi emperyalizme geçit verme!

Buradan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'na ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerine sesleniyor ve bir çağrıda bulunuyoruz. Orhangazi Belediye Meclisi'nin, sırf Cargill'in çıkarlarına hizmet etmek için çıkardığı plan düzenlemesini içeren 10.10.2023 tarih, 50 sayılı meclis kararı onaylanmak üzere Bursa Büyükşehir Belediye Meclisine gönderilmiştir. Bu plan değişikliğinin meclis gündemine alınmadan ilçe belediyesine iade edilmesini güçlü ve kararlı bir şekilde talep ediyoruz.

Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

Cargill toprağımızı kirletme! 

Cargill Fabrikası verimli tarım arazilerimiz üzerinde kurulmuş, fabrikayla tarım alanlarımız istila edilmiştir.

Cargill, fabrikasında Nişasta Bazlı Şeker üretmektedir. Nişasta bazlı şekerlerin insan sağlığına olan zararları bizzat Sağlık Bakanlığı bilim kurulu tarafından teyit edilmiştir. Ancak ne yazık ki yapay içerikli bu şeker üretimine izin verilmekle insanlarımızın zehirlenmesine göz yumulmaktadır.

Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

Bu yetmezmiş gibi Cargill üretimde yılda bir milyon tondan fazla yeraltı suyu kullanmaktadır. Bizim topraklarımız ve bizim yeraltı sularımız kullanılarak bizim insanlarımız zehirlenmektedir.

Ülkemizde son yıllarda artan obezitenin ve obezite kaynaklı diğer kanser ve kronik rahatsızlıkların artması kesinlikle tesadüf değilir. İnsan neslini ve sağlığını bozan Nişasta Bazlı şekerin üretildiği Cargill fabrikasının kapatılmasını istiyoruz.

Gazze Platformu Cargill önünde eylem yaptı

Firma elde ettiği gelirle ABD'yi finanse etmekte, kötülüğün merkezi ABD ise İsrail ile birlikte soykırım suçu işlemektedir. Artık bu kirli çarkın işleyişine son verilmeli Cargill kapatılmalıdır.

11 Kas 2023 - 15:54 Bursa/ Orhangazi- Gündem

Mahreç  Gizem Aytekin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.