“İsrail için bedeli çok ağır olur” diyen Coşkun Aral kimdir? Fotoğraf sergileri, belgeselleri ve aldığı ödüller…

Gazeteci ve fotomuhabiri Çoşkun Aral, Hakan Çelik'in CNN TÜRK ekranlarında sunduğu “Hafta Sonu” programına konuk oldu. Orta Doğu’da gün geçtikçe tırmanan gerilimi ele alan Aral, çatışmaların seyrinin bir yer altı savaşına dönüşebileceğini iddia etti. Meskûn mahal savaşının İsrail için kolay olmadığını dile getiren foto muhabiri, “Kara savaşının bedeli ağır olur” diye konuştu.

Haber Bülteni
Haber Bülteni Tüm Haberleri
“İsrail için bedeli çok ağır olur” diyen Coşkun Aral kimdir? Fotoğraf sergileri, belgeselleri ve aldığı ödüller…
“İsrail için bedeli çok ağır olur” diyen Coşkun Aral kimdir? Fotoğraf sergileri, belgeselleri ve aldığı ödüller…
Haber albümü için resme tıklayın

Peki, yukarıdaki açıklamasıyla adından daha çok söz ettiren Coşkun Aral kimdir? Gazeteci Coşkun Aral’ın fotoğraf sergileri, belgeselleri ve aldığı ödüller neler? Ortadoğu’yu yakından takip eden ve bölgede uzun yıllar savaş muhabirliği yapan Aral ile ilgili biyografik bilgiler haberimizde…

1 Mayıs 1956’da Siirt’te dünyaya gözlerini açan Coşkun Aral; savaş muhabiri, fotoğrafçı, gezgin, belgesel film ve televizyon yapımcısı olarak biliniyor. İstanbul’da 14 Eylül İlkokulu’nda başladığı eğitim hayatını Oruç Gazi Ortaokulu ve Mecidiyeköy Lisesi’nde tamamladı. Foto muhabirliğe 1974’de Günaydın ve Gün gazetelerinde başlayan Aral, 1976’dan beri Ekonomi ve Politika gazetesinde bir süre çalıştı.

1 MAYIS OLAYLARI

1 Mayıs 1977’de Taksim Meydanı’nda gerçekleşen 1 Mayıs Olaylarında Savaş Ay ile çektiği fotoğraflar, Sipa Press fotoğraf ajansı tarafından dünya basınına dağıtıldı. Bu olaya ait fotoğraflarıyla ilk kez Amerikan Time ve Newsweek dergilerinde yer alan Aral, Sipa Press’in Türkiye muhabirliği görevine getirildi. Aynı dönemde Türk basınında da Türk Haberler Ajansı, Milliyet ve Hürriyet gazeteleri adına serbest muhabir olarak çalıştı. Burada Hikmet Feridun Es, Ara Güler, Ergin Konuksever, Atılay Kayaoğlu ve Gökşin Sipahioğlu gibi isimlerle çalışan deneyimli foto muhabir, 1980’de ilk defa Sipa Press Fotoğraf Ajansı adına yurt dışında görevlendirildi. Polonya’da ünlü Gdańsk Grevi, 1980 - 1988 arasında yaşanan İran - Irak Savaşı’ndaki çalışmalarıyla uluslararası arenada adını duyurdu. 12 Eylül Darbesi’ne dair fotoğrafları, Newsweek ve Time dergilerinin yanı sıra Fransız L’Express haber dergisinde kapak fotoğrafı olarak kullanıldı.

TIME’DAN 32. GÜN’E

14 Ekim 1980’de, tam 43 yıl önce Münih-İstanbul- Ankara seferi sırasında kaçırılan Türk Hava Yolları uçağında, uçağı kaçıran hava korsanlarıyla bir röportaj yapan ve bu röportaj ile ulusal ve uluslararası ödüller kazanan Coşkun Aral, 1980’den sonra düzenli olarak savaş muhabirliği yaptı. Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzak Doğu’da meydana gelen savaşları fotoğraflayan Aral, SSCB’nin (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) Afganistan’ı 1979’da işgali sırasında Ahmed Şah Mesud ve Nevin Sungur ile Bob Marley'in kardeşiyle röportajlar yaptı. Time, Newsweek, Paris Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına foto muhabiri olarak çalışan Aral, 1985’te başlayan “32. Gün” adlı haber programıyla Mehmet Ali Birand’ın ekibine katıldı. Yapım ve yönetimini üstlendiği, yardımcılığını Meltem İnan'ın yaptığı Haberci programı, Türkiye’nin yanı sıra uluslararası televizyon kanallarında da yayımlandı.

YOUTUBE’DA BOY GÖSTERİYOR

Türkiye’nin ilk tematik televizyon kanalı İz Tv’nin kurucuları arasında yer alan Coşkun Aral, bu kanalın yayın yönetmenliğini uzun yıllar üstlendi. 2014’te İsveç’te Landskrona Fotoğraf Festivali tarafından seçilen Coşkun Aral, Landskrona’da çalışmalar yapması için ağırlanan Aral, “Exodus” adını verdiği sergisi şehirde sergilendi.

Kurucusu olduğu “Coşkun Aral Anlatıyor” adlı YouTube kanalında anılarını, gazetecilik maceralarını ve güncel konular hakkında yapmış olduğu çalışmaları yayımlayan Aral’ın kurduğu Habitat TV, 11 Ocak 2021’de internet platformları ve uydu üzerinden yayın hayatına başlamıştır.

Türkiye’de ve dünyada birçok sergisi görücüye çıkan Coşkun Aral’ın 2016’da Exodus Déjà vu adını verdiği mülteciler üzerine gerçekleştirdiği sergi projesi, altı fotoğrafçının da katılımıyla Kuala Lumpur’da gerçekleşti. Haziran 2017’de başkent Ankara’da ve Kasım 2017’de İstanbul’da açılan Exodus Déjà vu sergisi, Şubat 2018’de Bangkok’ta düzenlendi. Aynı isimle kitabı da basılan sergi, dünyanın değişik bölgelerinde açılmaya devam ediyor.

ARAL’IN FOTOĞRAF SERGİLERİ

Dünyanın çeşitli bölgelerinde bağımsız ve kurumsal belgeseller hazırlamayı sürdüren Coşkun Aral’ın fotoğraf sergilerinin başlıcaları şunlar:

* 1983 - 85 yılları arasında çektiği savaş fotoğrafları Paris’te FNAC’da sergilendi. Aynı yıllarda New York’ta Time Life Galerisi’nde savaş fotoğrafları sergilendi.

* 1988’de Danimarka ve Finlandiya’da Ara Güler ile birer sergi açtı.

* 1993 yılında Almanya’nın Düsseldorf kentinde yabancılar kültür merkezinde savaş ve insan konulu bir sergi hazırladı.

* Şubat 2001’de, Viyana’da Avusturya Kültür Bakanlığı Yabancılar Kültür Merkezi’nde savaş konulu fotoğraf sergisi açıldı.

* 2008’de Le Figaro dergisi tarafından seçilen fotoğrafı son 30 yıla damgasını vuran fotoğraflar arasında yer aldı ve Paris’te Luxembourg Bahçeleri’nde sergilendi.

Kendisini yazmaya da adayan bir hayat serüvenine sahip foto muhabiri Coşkun Aral’ın eserleri fotoğraf sergileriyle bitmiyor. İşte Aral’ın kitapları ve belgeselleri

“İsrail için bedeli çok ağır olur” diyen Coşkun Aral kimdir? Fotoğraf sergileri, belgeselleri ve aldığı ödüller…

KİTAPLARI

* 1983 yılında aralarında National Geographic’in ünlü fotoğrafçısı Reza ve Yan Morvan’ın da bulunduğu dört savaş fotoğrafçısı ile hazırladığı “Galile’de Barış” başlıklı fotoğraf albümü Fransız Edition de Miniut yayınevi tarafından yayımlandı. Lübnan Savaşı'nı konu alan bu kitap, daha sonra Almanya ve Cezayir’de de basıldı.

* New York’ta, Pantheon Yayınevi tarafından son dönemin en iyi 31 savaş muhabirini içeren “War Torn” kitabında yer aldı.

* 1988’de “Türkiye: Bin Millik Büyük Serüven” başlıklı macera fotoğraf albümü yayımlandı.

* 1995’te Amerika Birleşik Devletleri’nde Fielding Worldwide Yayınevi tarafından biri “Savaş Tehlikeli Işık”, diğeri “Dünyanın En Tehlikeli Yerleri” adlı iki kitabı yayımlandı.

* Temmuz 2000’de, Aral’ın savaş muhabirliği yaptığı yıllardaki çalışmalarını içeren “Sözün Bittiği Yer” başlıklı fotoğraf albümü yayımlandı. Albümde, dünyada son 20 yılda gerçekleşen savaşlardan fotoğraflar yer alıyor.

* 2003’te Alkım Yayınları’ndan savaş anılarını derlediği "Ölümün Yakasında İliştirilmiş Hayatlar" başlıklı anıları yayımlandı.

* 2010’da Hotpoint - Ariston’un sponsorluğunda TEV yararına satışa sunulan “Annemin Yemekleri” adlı geleneksel yemek tariflerinin yer aldığı kitabı yayımlandı.

* 2015’te Nebil Özgentürk ve Can Dündar ile hazırlamış olduğu “Biz Kültür Yolcuları” başlıklı belgesel kitap, DVD içeriğiyle yayımlandı.

BELGESELLERİ

Haberci (her biri 45 dakikalık 190 bölümden oluşan belgesel dizisi)

Global Vision ve Go East Go West (Almanya’da yayımlanan belgesellerin yapımcılığı)

Savaşın Tanıkları (her biri 50 dakikalık 4 bölümden oluşan belgesel dizisi)

Türkiye Notları (her biri 50 dakikalık 4 bölümden oluşan belgesel dizisi)

Abidin Dino Portresi (Biyografik Belgesel)

Pamir’den Van’a Özgürlüğün Nal Sesleri (Belgesel Film)

Anadolu Aslanı: Kangal (Belgesel Film)

Sonsuz Mavilikler Ülkesi Bodrum (Belgesel Film)

Dünya Güncesi (her biri 40 dakikadan oluşan belgesel dizisi, İZ TV’de yayımlanmaya devam ediyor.)

Türkiye Notları (her biri 40 dakikadan oluşan belgesel dizisi, İZ TV’de yayımlanmaya devam ediyor.)

Haberci İz Peşinde (her biri 30 dakikadan oluşan 13 bölümlük belgesel dizisi. (TRT TÜRK’te yayımlandı.)

Ülke Rehberi (her biri 4 dakikadan oluşan 52 bölümlük ülke tanıtıcı rehber niteliğinde dizi. TRT TÜRK’te yayımlandı.)

İstanbul’a Dokun (Türkiye’nin ilk 3D belgesel filmi, İZ TV)

Sınır Tanımayan Arılar (Belgesel - 2016)

“İsrail için bedeli çok ağır olur” diyen Coşkun Aral kimdir? Fotoğraf sergileri, belgeselleri ve aldığı ödüller…

ÖDÜLLERİ

Coşkun Aral’a yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren pek çok kuruluş tarafından çeşitli ödüller verilmiştir. Bunlardan bazıları:

1980 ve 1981, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti fotoğraf dalında başarı ödülü

1984 Nokta dergisi "Doruktakiler" ödülü

1996, Magazin Gazetecileri Derneği başarı ödülü

1996, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği'nden Cengiz Polatkan ödülü

1997 ve 1999, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi en iyi belgesel ödülü

1998, Çağdaş Gazeteciler Derneği en başarılı TV programı ödülü

1998, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti belgesel dalında başarı ödülü

1998, Sedat Simavi Ödülleri'nin en iyi belgesel ödülü

1998 ve 1999, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi en iyi belgesel ödülü

2001, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından çocuk haklarına saygılı en iyi televizyon programı ödülü

2005, Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından Mahmut Tali Öngören televizyon programı ödülü

2012, ODTÜ Senatosu kararı uyarınca, mesleğinin gelişmesindeki öncü rolü, örnek kişiliği, ulusal ve uluslararası başarıları ve ülkesine yaptığı katkılardan dolayı Üstün Hizmet Ödülü

Google Trends, Google, Trends, özgün içerik, analiz haber, sür manşet, İsrail, Filistin, Gazze, Hamas, Orta Doğu, gazeteci, foto muhabiri, Coşkun Aral, Hakan Çelik, CNN TÜRK, Hafta Sonu, Time Dergisi, YouTube, 32. Gün, Mehmet Ali Birand

14 Eki 2023 - 11:37 - Gündem

Mahreç  Haber Bülteni


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Tuna Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Tuna Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Tuna Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Tuna Gazete değil haberi geçen ajanstır.