CHAT GPT4 ÇIKTI
502 okunma

CHAT GPT4 ÇIKTI

17 Mart 2023 14:53
CHAT GPT4 ÇIKTI
1

BEĞENDİM

Okuma Süresi 16 Dakika

OpenAI, ChatGPT ve yeni Bing gibi uygulamaları destekleyen yapay zeka (AI) dil modelleri serisinin en yenisi olan GPT-4’ü duyurdu. ( https://openai.com/product/gpt-4 ) Firma, bu yeni modelin her zamankinden daha yaratıcı ve işbirlikçi olduğunu ve zor sorunları daha büyük bir doğrulukla çözebileceğini iddia ediyor. Sadece metin yoluyla yanıt verebilmesine rağmen, hem metin hem de görüntü girişini ayrıştırabiliyor. Özellikle OpenAI sistemlerin, “halüsinasyon” olarak nitelendirilen bilgi uydurma eğilimi ve şiddet odaklı ya da zararlı metin üretme kapasitesi de dahil olmak üzere, önceki dil modelleriyle aynı sorunların çoğunu barındırdığı konusunda uyarıda bulunuyor.

OpenAI, GPT-4’ü ürünlerine entegre etmek için Duolingo, Stripe ve Khan Academy dahil olmak üzere bir dizi şirketle hâlihazırda iş ortaklığı kurduğunu belirtti. Yeni model, OpenAI’nin aylık 20 ABD doları tutarındaki ChatGPT aboneliği olan ChatGPT Plus aracılığıyla genel kullanıma sunuldu ve Microsoft’un Bing sohbet robotunu destekliyor. Ayrıca, geliştiricilerin geliştirme yapması için bir API olarak erişilebilir olacak. OpenAI’ın kullanıcıları kabul etmeye başladığı bir bekleme listesi bulunuyor. ( https://openai.com/waitlist/gpt-4-api )
  OpenAI, GPT-4 ile ChatGPT’ye güç veren selefi GPT-3.5 arasındaki farkın gündelik konuşmalarda incelikli seviyede olduğunu söyledi. OpenAI CEO’su Sam Altman, GPT-4’ün “hâlâ kusurlu ve sınırlı” olduğunu ancak aynı zamanda “ilk kullanımda, onunla daha fazla zaman geçirdikten sonra olduğundan daha etkileyici göründüğünü” belirtti. Firma, GPT-4’teki iyileştirmelerin farkının, Uniform Bar Exam, LSAT, SAT Math ve SAT Kanıta Dayalı Okuma ve Yazma sınavları da dahil olmak üzere, bir dizi test ve kıyaslamada sistemin performansında net şekilde görüldüğünü söylüyor. Bahsedilen sınavlarda, GPT-4 yüz üzerinden 88 ve üzerinde puanlar aldı. Sınavların tam listesi ve sistemin puanları https://openai.com/research/gpt-4 linkinden görülebilir.
  GPT-4 ve yetenekleri hakkındaki spekülasyonlar geçtiğimiz yıl çok yaygındı. Birçok kişi, bunun önceki sistemlere nazaran büyük bir sıçrama olacağını öne sürüyordu. Ancak, OpenAI’ın duyurusuna bakılırsa, şirketin daha önce uyardığı gibi, iyileştirme daha çok tekrarlamalı nitelik taşıyor.
Gpt-4’e nasıl erişilir?: Eğer GPT-4 dil modelini denemek istiyorsanız, ChatGPT+ için ücretli abone olmanız gerekiyor. ChatGPT+, ChatGPT’nin premium versiyonu olarak geçiyor. OpenAI hesabınıza giriş yapın, eğer ücretli üyelik sahbi değilseniz, ChatGPT ile konuşursunuz, abone ücretini ödedikten sonra GPT-4 yani ChatGPT+’ya erişebilirsiniz. GPT-4’e geçmek için solda yer alan menüden “Upgrade to Plus – Plus’a yükseltin” seçeneğine tıklayarak adımları takip edin. Yeni GPT-4 ücreti ise aylık 20 dolar, yaklaşık 380 lira. Abonelik oluşturduktan sonra herhangi bir bekleme sıkıntısı yaşamıyorsunuz. Dilerseniz eski veya yeni sohbet modelini tercih edebilirsiniz. 


STARLİNK ROAM İLE DÜNYANIN GİDİLEN HER YERİNDE İNTERNET ERİŞİM İMKANI GETİRİYOR
 
Geçen yaz hizmete sunulan Starlink RV, neredeyse dünyanın her yerinde internet erişimi sunan uydu internet hizmetinin bir versiyonu olmuştu. Starlink, bu hizmeti Starlink Roam ( https://support.starlink.com/?topic=3717b249-366b-df21-26f7-d4d281b39d8f )olarak yeniden adlandırıyor ve dünya çapında kullanıma sunuyor. Bölgesel erişim için ayda 150 dolar veya hizmetin mevcut olduğu herhangi bir yerde kullanım için ayda 200 dolarlık paket olmak iki farklı seçeneği bulunmakta.RV paketiyle aynı şekilde, kullanıcılar 599 dolara taşınabilir bir anten veya 2.500 dolara hareket halinde kullanım için tasarlanmış bir anten seçebilirler. Önceden, Starlink’in Dishy olarak adlandırılan uydu anteni ile yalnızca aynı kıtada seyahat etmek mümkün oluyordu.Starlink, yeniden markalandırılan aboneliği “bağlantının güvenilir olmadığı veya tamamen mevcut olmadığı yerlerde” internet erişimi elde etmek isteyen müşteriler için bir seçenek olarak sunuyor. Ayrıca, faturalandırmanın aylık bazda yapıldığı bir şekilde aboneliği duraklatıp devam ettirebilirsiniz.Geçtiğimiz şubat ayında, Starlink kapsama alanı dışında bulunan kullanıcılar da dahil olmak üzere, yeni bir “küresel dolaşım hizmeti” hakkında mesajlar gelmişti. Ancak o zaman, Starlink Roam’ın Starlink RV’nin yerini tamamen alacağını bilinmiyordu. Hala Starlink Roam hakkında çok fazla ayrıntı yok, ancak geçen ay müşterilere gönderilen e-postaya göre bu hizmet tamamen güvenilir görünmüyor. “Starlink’in tipik yüksek hızlı ve düşük gecikmeli hizmeti aralıklı olarak düşük bağlantı hızı veya hiç bağlantı olmaması gibi durumlarla karışabilir.” deniliyor. “Ancak, yalnızca Starlink bulunabilirlik haritasında yer alan ülkelerde sipariş edilebileceğini belirtiyor. Ancak, Starlink’in bu zamanla dramatik şekilde iyileşecek.” ifadesi de yer alıyor. Starlink Roam için hazırlanmış sık sorulan sorular sayfası ( https://support.starlink.com/?topic=3717b249-366b-df21-26f7-d4d281b39d8f ), küresel hizmetin teknik olarak izin vermediği Türkiye, Hindistan, Pakistan ve Kamboçya gibi bazı ülkelerden hâlâ düzenleyici onayı bekliyor olması nedeniyle, bu ülkelerde hizmetin hâlâ mevcut olup olmayacağı belirsiz görünüyor. Starlink’in denizde internet erişimi sağlamak isteyen herkes için hâlihazırda 5.000 dolarlık bir planı bulunuyor. Ayrıca hareket halindeki karavanlar ve diğer araçlar için Flat High Performance adı verilen bir çanak antenini de kullanıma sunmuştu.


GOOGLE YAPAY ZEKÂ YETENEKLERİNİ TÜM WORKSPACE UYGULAMALARINA EKLİYOR
 
Google yapay zekâ tarafında uzun bir süredir OpenAI’ın sunduklarına yetişmeye çalışıyor. Özellikle ChatGPT‘nin büyük popülaritesinin ardından çalışmalarına hız veren şirket, Bard adını verdiği yapay zekâ botunu bildirmişti. Bard’ın sorunlu bir başlangıç yapmasının ve istenilen etkiyi şimdilik oluşturamamasının ardından Google yeni bir hamle daha yaptı. Şirket portföyünde bulunan hemen hemen tüm uygulamalara yapay zekâ desteğini getiriyor. ( https://workspace.google.com/blog/product-announcements/generative-ai )
  Yeni yapay zekâ özelliklerini Google’ın Workspace uygulamalarının neredeyse tamamında bulmak mümkün olacak. Şirketten verilen bilgiye göre; kullanıcılar yapay zekâ sayesinde Gmail’de e-posta taslağı oluşturabilecek, gelen e-postaları yanıtlayabilecek, özetleyebilecek ve öncelik tanımlayabilecekler. Dokümanlar uygulamasında ise metinler için “beyin fırtınası”, “yanlış düzeltme”, “yazım” ve “tekrar yazma” gibi işlemler yapay zekâ yardımıyla yapılabilecek. Slaytlar uygulamasında otomatik olarak görsel ve hatta video oluşturmak mümkün olacak. E-Tablolar uygulaması otonom şekilde formül oluşturabilecek, Meet ise toplantılarda konuşulanlar yapay zekâ ile yazıya dökülebilecek. Chat’te ise yapay zekânın yardımıyla iş akışları hazırlanabilecek. Örneğin, Dokümanlar uygulamasında Google’ın üretken yapay zeka paketinin ek metni hızlı bir şekilde toparlaması için kullanıcıların ödevlerinin konusunu sayfaya yazmaları yeterli oluyor. Sistem ayrıca, yalnızca madde işaretleri olsalar bile, Yeniden Yazma işlevini kullanarak kullanıcının önceden hazırladığı şeyi yeniden işleyebiliyor. Gmail’de ise şirketinizin insan kaynakları departmanının bayılacağı yeni bir “Kendimi şanslı hissediyorum” seçeneği de sunuluyor.
Google yapay zekâ için “hata payı” bırakıyor: Google yapay zekâ konusundaki kararlılığını bu yeni hamlesiyle bir kez daha gösterirken, yapay zekânın hata yapabileceğini belirtmeyi de ihmal etmiyor. Google Workspace’in üründen sorumlu başkan yardımcısı Johanna Voolich Wright, şu ifadeleri kullandı: “Yapay zekâ, gerçek insanların yaratıcılığının ve zekasının yerini alamaz. Bazen yapay zekâ bazı şeyleri yanlış anlar, bazen sıra dışı bir şeyle sizi memnun eder ve çoğu zaman rehberliğe ihtiyaç duyar.”

UNUTMA! “Yanlış yerdeki doğru insan dünyanın en büyük değişimine sebep olabilir. “

  
En kısa zamanda son yaşadığımız afet yaralarının sarılması ve ufak büyük demeden yardım eden her bireye buradan kendi adıma da teşekkür ederek haftaya görüşmek üzere…

ONE MORE THİNG / BİR ŞEY DAHA: En kolay manipüle edilen şeyler görülen (veya görülmesi için titizlikle hazırlanan) şeylerdir, görünmeyenler ise gerçeklerdir. Ve bunu ispat edecek güç maalesef vicdanlı insanların elinde değildir. Unutmayın ki; “Zor dönemler güçlü insanlar; güçlü insanlar kolay dönemler, kolay dönemler zayıf insanlar; zayıf insanlar da zor dönemler yaratır.” Bu sebeple siz doğru iseniz yolunuzdan asla vazgeçmeyin. Sizi dinlemeyebilirler, sizi anlamayabilirler, sizi hayattan bile yalıtabilirler, lakin doğru, dürüst ve çalışkan olmaya devam edin ve hedeflerinizden asla hiç kimse için vazgeçmeyin!
Sağlıkla…
“Bilgi teknolojisi üretmeyen hiçbir ülkenin 21. yüzyılda 1. ligde yeri yoktur!”
Haftaya Görüşmek Üzere…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı ve çerez yönetimini inceleyebilirsiniz.