Ziraat Odası zeytin toplama fiyatlarını belirledi

  • Haberin Tarihi: 8 Ekim 2018
  • Bu haber 672 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Ziraat Odası zeytin toplama fiyatlarını belirledi

Orhangazi Ziraat Odası Meclisi önceki gün yaptığı meclis toplantısında bu yıl ilk kez zeytin yevmiye fiyatlarını belirledi. Ziraat Odasının yaptığı değerlendirme neticesinde Orhangazi genelinde zeytin yevmiye fiyatları günlük alt sınır 90 TL, üst sınır ise 100 TL olarak belirlendi.

Orhangazi Ziraat Odası yaptığı Meclis toplantısında tarihinde ilk kez zeytin yevmiye fiyatları belirledi. Geçtiğimiz günlerde Tuna Gazete’nin de gündeme getirdiği zeytin yevmiye fiyatları ile ilgili değerlendirme yapan Orhangazi Ziraat Odası Meclisi ilk kez zeytin yevmiye fiyatı belirledi.

90-100 TL ARASI OLACAK

Ziraat Odası Meclisi yaptığı değerlendirme sonrasında zeytinde günlük yevmiyenin alt sınır 90 TL, üst sınır ise 100 TL olmasını kararlaştırdı. Konu ile ilgili Orhangazi Ziraat Odasından da bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi; Orhangazi’nin önde gelen tarım gelirlerinden olan zeytin hasadının başlamakta olduğu bu günlerde belirsiz olan toplama ücretleriyle ilgili Ziraat Odası 5 Ekim Cuma günü bütün mahalle delegeleriyle birlikte konferans salonunda görüşler alınarak toplantı yaptı. Delegeler mahallelerimizde her yıl bu sıkıntıları yaşadıklarını, bölgemizin parçalanmış küçük araziler olduğundan arazi sahipleri toplatabilmek için yüksek ödemeler yaptığını,çözüm bulunmasını talep ettiklerini bildirdiler.Bu doğrultuda görüşler alınarak ücretler belirlendi. Genel ücretin dip toplayıcı, çul toplamak ve üst toplama ücretinin fark yaratılmadan alt limit 90 TL, üst limit 100 TL arasında olması kararlaştırıldı.Uygulanacak ücretin karar yazısı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İlçe Kaymakamlık bilgisi dahilinde Muhtarlar Derneği’ne ve mahalle muhtarlıklarına gönderilmeleri uygun görülmüştür.Ayrıca yapılan toplantıda Orhangazi ilçemizin bu yılki zeytin rekoltesi de görüşülmüş olup 2018-2019 yılının %60-65 olduğu tahmin edilmektedir.Daha önce de zeytinin kilogram maliyetinin 3,9 TL olarak belirlenmiştir.

Başlayacak olan yeni hasat döneminin tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diler; afetten uzak,bol kazaznçlı,kazasız belasız bir sezon olmasını Yüce Allah’tan temenni ederiz

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.