Zeytinyağı üretimi başladı

  • Haberin Tarihi: 28 Kasım 2017
  • Bu haber 338 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Zeytinyağı üretimi başladı

Körfezim’de zeytinyağı mesaisi başladı

Bölgede zeytin hasadı devam ederken, zeytinyağı fabrikalarında da zeytinyağı sıkma mesaileri de başladı. Orhangazi ve Gemlik bölgesinde tam 50 yıldır sektörün en önemli firmalarından olan Körfezim Zeytinyağı Fabrikası Orhangazi’ye bağlı Dutluca mahallesi ile Gemlik’teki tesislerinde günde ortalama 80 ton zeytinyağı üretimi yapmaya devam ediyor. Körfezim Zeytinyağı bu yıl ise zeytin sıkma fiyatlarını geçen yılın fiyatları ile sabitledi.

Orhangazi bölgesinde zeytin hasat mevsimi yoğun bir şekilde devam ederken, sofralık zeytinin yanı sıra yağlık zeytin üretimi de bu yıl rekor seviyelere ulaşıyor. Zeytin üreticisinin yağlık zeytinlerini değerlendirdiği yerler ise ilçe genelindeki zeytinyağı fabrikaları oluyor.

50 YILDIR SEKTÖRÜN LİDERİ

Orhangazi ve Gemlik’te 1964 yılından bu yana zeytinyağı üretimi yapan Körfezim Zeytinyağı Fabrikası ise hem Orhangazi’ye bağlı Dutluca Mahallesindeki tesislerinin yanı sıra Gemlik tesislerinde zeytinyağı üretimi yapmaya devam ediyor.

GÜNLÜK 80 TON ÜRETİM KAPASİTESİ VAR

Zeytin üreticisinin en çok tercih ettiği markalardan birisi olan Körfezim Zeytinyağı Fabrikası, Dutluca Mahallesindeki tesislerinde Orhangazi bölgesinde zeytin üretimi yapan zeytincilerin ürünlerini yağa dönüştürüyor. Zeytinyağı fabrikasının Orhangazi ve Gemlik tesislerinde ise günlük üretim kapasitesi 80 tonu buluyor.

3,5-4 KİLODAN 1 LİTRE ZEYTİNYAĞI

Körfezim Zeytinyağı Fabrikası Orhangazi tesis sorumlusu Halil Duman, Orhangazi ve diğer bölgelerde zeytinyağı üretiminin 3,5 ile 4 kilo zeytinden 1 litre zeytinyağı üretimine ulaştığını belirtti. Halil Duman, zeytin üreticisinin zeytinini yağa dönüştürdüklerini ve bu yıl bu işlemi geçen yılın fiyatları ile gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi

TAŞ BASKIDAN, KONTİNÜ SİSTEME

Bölgede zeytinyağı üretimi ise yıllar öncesinden başlayan taş baskıdan teknolojik gelişimle birlikte bugün kontinü sisteme kadar ulaşmış durumda. El değmeden ve katkısız olarak hazırlanan zeytinyağları ise vatandaşların sofralarına kadar ulaşıyor.

YURTDIŞINDAN DA MÜŞTERİLERİ VAR

Körfezim Zeytinyağı fabrikası bölge ve Türkiye genelindeki müşterilerinin yanı sıra yurtdışından gelen müşterilerine de hizmet veriyor. Körfezim Zeytinyağının Tunus ve Yemen’den gelen müşterilerine de hizmet veriyor.

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.