Zeytin hastalıkla boğuşuyor

  • Haberin Tarihi: 1 Kasım 2018
  • Bu haber 316 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Zeytin hastalıkla boğuşuyor

Zeytinde mahsul dönemi yeni başlamışken, bölgedeki zeytinlerde bulunan hastalıklar, hem üreticiyi, hem de tüccarı etkiliyor. Kooperatifler, tüccar ve Marmarabirlik’ten dönen ürünlerin, hastalık nedenleri ise merak ediliyor.

Mantar, Takoz, Sinek Vuruğu

   Gemlik bölgesindeki zeytinlerde, mantar, takoz ve sinek vuruğuna sıkça rastlanırken, sebebi ile alakalı da çeşitli iddialar ortaya atılıyor. Orhangazi ve Gemlik arasında bulunan Cargill fabrikasının uzun zamandır yeraltına gönderdiği sularından zeytini etkilediği ve bu durumun fabrikanın kurulmasından bu tarafa her yıl artarak devam ettiği iddia ediliyor. Bölgede bakım dönemlerinde yapılan ilaçlama ve gübre işlemlerine rağmen, zeytinin korunmaması şaşkınlıkla karşılanıyor.

   5 Kez  İlaç Yapanlarda Bile Hasar Var

   İlaçlama dönemini atlayanların veya maddi imkânsızlıklardan dolayı ilaçlama yapamayanların yanı sıra, sürekli ilaçlama yapan üreticilerin ürünlerinde bile aynı soruna rastlanırken, Gemlik ve çevresinde pek görülmeyen, genelde Akhisar, Edincik ve Ayvalık bölgesinde rastlanan Takoz (zeytinde şekil bozukluğu) da Gemlik’te zeytin üreticisini etkileyen diğer etken oldu.

sinek vuruğu kaliteyi düşürüyor

   Gemlik bölgesinde bulunan zeytinlerde bu yıl görünen bir diğer sorun ise sinek vuruğu. Zeytini etkileyen ve delikler oluşturan halk arasında ”sinek vuruğu” olarak adlandırılan hasar, zeytinin kalitesini doğrudan etkileyerek, sofralık zeytinin yağlık zeytin kalitesine düşmesini sağlıyor.

Mantar da Görüldü

   Üreticilerin mantar veya halkalı leke olarak adlandırdığı hastalık da Gemlik bölgesinde görülen diğer bir rahatsızlık olarak ortaya çıktı. Genelde ilaçlama yapılmayan bölgelerde görülen mantar hastalığının, ilaç yapılan yerlerde de görülmesi soru işaretlerini beraberinde getirdi.

İlaçlar Ne İşe Yarıyor

   Gemlik’te bulunan zeytin üreticileri ise hem ilaçlama zamanlarında önemli harcama yaparak ilaç kullandıklarını, gübre ve bakım zamanlarını da kaçırmadıklarını ifade ederken, ”Ülkemizde zeytin ilaçları ve bakımı önemli bir maliyeti kapsıyor. Ürünü daha kaliteli almak adına yaptığımız çalışmalardan, ne yazık ki sonuç alamıyoruz. Her yıl ilaçların yetmediğini fark ediyor, gerekirse daha fazla bakım yapıyoruz. Buna rağmen hastalıktan kurtulamıyoruz. Bu konu ile alakalı yetkililer ve odalar araştırma yapmalı, sonuçları da bize bildirmeli” dediler.

Marmarabirlik, Sinek Vuruğu Olan Zeytini de Alacak

   Marmarabirlik’ten yapılan açıklamada, zeytinlerin kalitesinin iyi olduğu sürece alındığı ifade edilirken, özellikle sinek vuruğu olan ürünlerin, seçilmeden getirilmesi, birinci kalite zeytin gibi değerlendirilmemesi gerektiğini belirtirken, uygun fiyata bunların da alımlarının devam edeceğini belirttiler. 

Araştırılmalı

   Vatandaşların taleplerinden en önemlisiyse, bölgesel araştırma yapılması yönünde. İlçe Tarım Müdürlüğü, Ziraat Odası, Borsa, Belediye ve Kaymakamlığın sorun ile alakalı toplanarak, bölgede genel inceleme yapması ve yaşanabilecek sorunlar ile alakalı çözüm bulması gerektiğini dile getirdiler. Gemlik bölgesinde, zaten zorda olan zeytinciliğin, hastalıkla boğuşması durumunda tamamen biteceğini ifade eden üreticiler, yetkililerden destek beklediklerini dile getirdiler.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.