ZEYTİN FİDANININ MERKEZİNDE YENİ SEZON BAŞLADI

  • Haberin Tarihi: 10 Mayıs 2020
  • Bu haber 164 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
ZEYTİN FİDANININ MERKEZİNDE YENİ SEZON BAŞLADI

Yıllık 10 milyon fidan üretiliyor

Türkiye’nin dört bir yanına Gemlik Tipi zeytin fidanı üretimi yapan Orhangazi’de yeni sezon başladı. Mart ve Nisan ayında çelik kesiminin yapıldığı zeytin fidancılığında, torbalama çalışmaları başladı. Zeytin fidanı üreticileri yeni sezondan ümitli. Yıllık ortalama 10 milyon fidanın üretilip Türkiye’nin dört bir yanına gönderildiği Orhangazi’de sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde de üretim devam ediyor.

Son 20 yılda zeytin fidanı üretiminin Türkiye’deki en önemli ve tek merkezi olan Orhangazi’de Gemlik Tipi Zeytin Fidanı üretimi devam ediyor. Bazı dönemlerde yıllık 70 milyon adet zeytin fidanı üretiminin yapıldığı Orhangazi’de bu rakamlar son yıllarda düşmüş olsa da üretim tüm hızıyla devam ediyor.

Çelik toplama ve torbalama

Zeytin hasat mevsiminin tamamlandığı Ocak ayından sonra Mart ve nisan aylarında çelik toplama işlemi ile başlayan Zeytin Fidancılığında toplanan zeytin dalları (çelikleri) sıcaklık derecesi yüksek seralarda köklendiriliyor. Yaklaşık 1,5 ay süren köklendirme çalışması sonrasında yaklaşık 80 derece sıcaklıktaki seralardan çıkarılan zeytin fidanları toprakla buluşup torbalanıyor.

Yeni sezon başladı

Türkiye’nin tüm bölgelerine gönderilen zeytin fidancılığının merkezi olan Orhangazi’de yeni sezon da başlamış oldu. Mayıs ayının girmesi ile birlikte fidanlıklarda zeytin fidanları toprakla buluşup torbalanıyor. Torbalanan fidanlar ise ayrı seralarda ilaçlama, gübreleme ve sulama dönemlerini beklemeye başlıyor. Orhangazi genelinde 100 civarında zeytin fidanı üreticisi ortalama 10 milyon adet zeytin fidanı üretiyor. Üretilen fidanlar ise ağırlıklı olarak Güneydoğu, Akdeniz ve Ege illerine gönderiliyor.

Üretmeye devam etmeliyiz

Orhangazi’de zeytin fidanı üreticiliği yapan Ümit Baykan zeytin fidancılığında mart ve nisan aylarında zeytin çeliği kesimi ile başladıklarını belirterek, ısıtıcı seralarda köklendirme yapıyoruz. Mayıs haziran aylarında torbalama işlemi yapıyoruz. Seralarımızda bir süre beklettikten sonra eylül ve ekim aylarında da satışlarımız başlıyor dedi. Üreten bir ülke olmaya devam etmemiz gerekiyor diye konuşan Ümit Baykan, korona virüs salgını nedeniyle çalışanlarımız için tüm önlemlerimizi alıyoruz. Buna göre çalışıyoruz dedi. Sokağa çıkma kısıtlaması döneminde de çalıştıklarını belirten Ümit Baykan biz çalışıp üretmeye devam ediyoruz diye konuştu. Üretilen fidanların ağırlıklı olarak Güneydoğu ve Ege bölgelerine gönderildiğini de söyleyen Baykan fidan satışlarının da her yıl değişkenlik gösterdiğini, talebe göre bazı yıllar üretimin yüksek miktarda olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.