YÖNETİM ÇELİK HOLDİNG’DE

  • Haberin Tarihi: 29 Haziran 2018
  • Bu haber 3321 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
YÖNETİM ÇELİK HOLDİNG’DE

Döktaş’ın genel kurulu yapıldı ve hisse devri tamamlandı

Geçtiğimiz ay Güriş Holding tarafından satın alma sözleşmesi imzalanan Türkiye’nin en büyük döküm tesisi Döktaş’ın genel kurul toplantısı gerçekleşti. Güriş bünyesindeki Çelik Holding A.Ş, yapılan genel kurul ile yönetimi devir almış oldu.

Türkiye’nin en büyük döküm tesisi olarak Orhangazi’de faaliyet gösteren Döktaş’ın devir süreci tüm detaylarıyla tamamlanmış oldu. Resmi işlemlerin ardından yapılması beklenen genel kurul toplantısı yapıldı.

YÖNETİM SEÇİLDİ

Genel Kurulda Güriş’i temsilen; Tevfik Yamantürk, Alpaslan Aktuğ, Esat Kemal Yeğenoğlu, Mehmet Tahir Varlık, Orhan Metin, Yaylalı Günay yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Bağımsız üyeler ise; Hasan Basri Aktan, Atilla Zeybek ve Levent Gâniyusufoğlu oldu.

YENİ BAŞKAN: YAMANTÜRK MÜ?

Genel kurul toplantısında, kısa süre önce özel amaçlı olarak kurulan Döktaş Dökümcülük’ün geçici yönetiminden kimsenin yönetimde yer almadığı dikkat çekti. Döktaş’ın yeni başkanının ise firmayı satın alan Güriş Holding sahiplerinden Tevfik Yamantürk’ün olacağı iddia edildi.

 YAYLI GÜNAY GERİ DÖNDÜ

Döktaş’ın efsane isimlerinden olan ve bir süredir hakkında geri döneceği yönünde iddiaların olduğu Yaylı Günay yeniden Döktaş’ta. Yaylalı Günay, genel kurulda Güriş’i temsilen yönetim kuruluna girme yetkisi verilen isimlerden birisi oldu. Eskilerden sadece Günay’ın yönetimde yer aldığı dikkat çekti. 35 yıl boyunca Döktaş döneminde genel müdürlük, Componenta’da ise başkan yardımcılığı gibi çeşitli görevlerde bulunan Günay’ın yönetim kurulu başkan yardımcısı olacağı yönünde iddialar da bulunuyor.

YAYLALI GÜNAY KİMDİR?

1945 İstanbul doğumlu Günay, 1968’de ODTÜ Metalurji Mühendisliği yüksek lisansı, 1970 – 75 yıllarında Elektormetal A.Ş’ de Fabrika Müdürlüğü, 1975 – 2007 yıllarında Döktaş A.Ş.’de Genel Müdürlük, 2007 – 2010 arasında Componenta’da Başkan Yardımcılığı yaptı. 1996 yılında Uludağ Üniversitesi İznik Meslek Yüksek Okulu’nda İşletme Yönetimi Öğretim Görevlisi olarak 59 mesleki yayına imza attı. Ayrıca birçok mesleki derneğin faal üyesi olan Günay, 2008’de CMS Yönetim Kurulu üyeliğine girdi.

ALANININ EN BÜYÜĞÜ

Döktaş Dökümcülük Ticaret ve Sanayi A.Ş. 1973 yılında Orhangazi’de kurulan Döktaş, tesislerinde; pik, sfero döküm ve işleme faaliyetlerini, Manisa Organize Sanayi Bölgesi tesislerinde ise yüksek ve alçak basınçlı alüminyum döküm ve alüminyum jant üretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Döktaş A.Ş., yıllık 160.000 ton demir döküm parça üretimi, 14.400 ton alüminyum döküm ve 1.440.000 adet jant üretim kapasitesiyle otomotiv, iş makinaları, tarım araçları ve makine imalatçılarına alüminyum, sfero ve gri dökme demirden döküm parça aksamı üretimi yapıyor.

Döktaş , Bursa’nın toplam ihracatında 5. Sırada yer almakta olup 2 bin 521 çalışanıyla Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.