YENİ OKULLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

  • Haberin Tarihi: 30 Temmuz 2020
  • Bu haber 306 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
YENİ OKULLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

CHP il başkanı Karaca, depreme dayanıksız diye yıkılan okulları sordu

 

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, depreme dayanıksızlık gerekçesiyle yeniden inşa edileceği duyurularak yıkılan 24 okul ile ilgili hiçbir adım atılmadığını ve bu okulların yeniden yapılmaması nedeniyle oluşan derslik açığının pandemi döneminde yaratacağı sıkıntıları dile getiren basın açıklamasıyla konuyu gündeme taşımıştı.

Karaca, sınıf mevcutlarının azaltılması için ilave derslik gereken bir dönemde, yıkılan okulların yeniden yapılmaması nedeniyle çocukların 50-60 kişilik sınıflarda mı eğitim göreceğini sorarken, bu soruların cevabının kamuoyu önünde değil, kapalı kapılar ardından tartışıldığını savundu.

CHP İl Başkanı Karaca’nın eleştirilerinin ardından Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’in AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve AK Parti Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Refik Özen, Emine Yavuz Gözgeç, Dr. Mustafa Esgin, Ahmet Kılıç ve Atilla Ödünç’e önümüzdeki eğitim sürecine ilişkin yaptığı sunum, Hakan Çavuşoğlu tarafından sosyal medyada “İl Milli Eğitim Müdürümüz Sabahattin Dülger’in yaptığı sunum ile şehrimizdeki eğitim yatırımları ve yeni dönem ile ilgili istişarelerde bulunduk” ifadesiyle duyuruldu.

“HANGİ YATIRIM? BURSA’DA EĞİTİM YATIRIMI MI VAR?”

Hayırseverlerin eğitime sunduğu katkı konusunda Bursa’nın geçmişten bu yana Türkiye’nin gözdesi olduğunu hatırlatan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Bursa’da çok sayıda hayırsever Milli Eğitim Bakanlığı’na katkı sunuyor, okul yaptırıyor. Bu anlamda hayırseverlere müteşekkiriz ama MEB’in yatırım programlarında Bursa yok. Yıktıkları okulları da yatırım programına almıyorlar. Yıkılan Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi’nin yapımı için bir kampanya başlatılmak istenmişti. Milli Eğitim’den okul derneği yöneticilerine verilen cevap, ‘Bütçe yok. Para toplayıp kendiniz yaptırın ya da bir hayırsever bulun’ olmuştu. Hem Bakanlık ve hem de AKP yöneticileri, hayırseverlerin yaptırdığı okulları ‘AKP yatırımı’ olarak göstermekten vazgeçseler iyi olacak. Çünkü sadece kendilerini kandırıyorlar, komik duruma düşüyorlar” dedi.

Karaca, “Arşiv ortada, arşiv unutmuyor, unutturmuyor! Yıktığınız okulların listesi ortada. Bursa’da kaç okul yıktınız? Aradan bu kadar süre geçti, kaç okulu yenilediniz? Devrim Şehidi Kubilay’ın okulu Çelebi Mehmet Lisesi, Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi, Namazgah İhsan Dikmen İlkokulu başta olmak üzere kaç okul moloz yığını halinde ortada bırakıldı? Şehrimizdeki eğitim yatırımları ifadesinden kastınız nedir? Bursa’da MEB’in yaptığı eğitim yatırımı mı var? Bursalı hayırseverlerin MEB’e desteklerini, MEB’in yatırımı olarak göstermekten vazgeçin! Bu okulların bugünden tezi yok MEB yatırım programına alınmasını ve hayırsever desteği olsa da olmasa da derhal yapılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.