VERDİĞİMİZ HER SÖZÜ YERİNE GETİRİYORUZ

  • Haberin Tarihi: 30 Kasım 2017
  • Bu haber 2608 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
VERDİĞİMİZ HER SÖZÜ YERİNE GETİRİYORUZ

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan Orhangazi TV canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan Orhangazi TV’nin canlı yayın konuğu oldu. Başkan Çağlayan, 3,5 yılda seçim beyannamelerindeki vaatlerinin neredeyse tamamını bitirdiklerini buna ilave olarak 100’ün üzerinde de farklı çalışmayı ilçede hayata geçirdiklerini ifade etti. Başkan Çağlayan programda ayrıca 2018 yılında yeni projelerin ilçede birer birer hizmete gireceğini ifade etti.

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Orhangazi’de internet üzerinden yayın yapan Orhangazi TV’nin canlı yayın konuğu oldu. Burada gazeteciler Fatih Yüce ve Muharrem Değirmen’in sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, 3,5 yılda yapılan çalışmaları ve 2018 yılında planlanan çalışmaları anlattı.

GÖREVE GELDİKTEN SONRA HER ANIMIZI İLÇEMİZE HİZMETE ADADIK

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan canlı yayında yaptığı değerlendirmede geride kalan 3,5 yılda bir çok çalışma yürüttüklerini belirterek, göreve geldikten sonra her anımızı bu ilçeye adadık, hizmet üretmek için uğraş verdik dedi.

GÖREVE GELDİĞİMİZDE ALT YAPI YÜZDE 50 SEVİYESİNDEYDİ

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, göreve geldiklerinde Orhangazi için çamur gazi gibi Orhangazi’ye hiç de yakışmayan ifadeler kullanıldığını belirterek, Alt yapı hizmetleri bizden önceki dönemde başlatılan çalışmalardı. Biz göreve geldiğimizde alt yapı çalışmaları içme suyu yüzde 48, kanalizasyon yüzde 54, yağmur suyu giderleri ise yüzde 70 seviyesindeydi. Bitirilmiş bir alt yapı yoktu Orhangazi’de. Ortalamasını değerlendirdiğimizde yüzde 50 seviyelerindeydi. Geçen süreçte Fatih Mahallesi, Örnekköy Mahallesi, Hürriyet Mahallesinin üst kesimleri. Olukdere, Yeniköy altını da projeye ilave ettiğimizde bizim bu süreçte yaptığımız çalışmalar yüzde 100’e değil, yüzde 130’a tamamlanmış oldu. Buna ilave olarak bir çok dış mahallemizde de alt yapı çalışmaları yürüttük ve tamamladık. Şehrin tamamında alt yapı ile ilgili çalışmalar bitti. Geçen bu kadar kısa sürede tamamlandığını düşünürsek bu çalışma büyük bir çalışmadır. Bizimle birlikte alt yapı çalışmalarına başlayan İznik, Yenişehir gibi ilçelerde halen devam eden çalışmalar varken, biz bu süreçte tüm çalışmalarımızı tamamladık. Buna ilave olarak, yıllardır tüm belediye başkanlarının hayali olan enerji nakil hatlarının yeraltına alınması işlemini de bu süreçte yaptık. Ana arterlerin tamamında enerji nakil hatlarını yer altına aldık. Yine bu dönemde şehrin güvenliği için son derece önemli olan MOBESE çalışmalarını da tamamladık dedi.

1 MİLYON 321 BİN M2 ASFALT VE PARKE YAPTIK

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan bu süreçte alt yapının tamamlanmasına ilave olarak üst yapı, asfalt ve parke çalışmalarını da tamamladıklarını belirterek, bu dönemde 588 bin m2 sıcak asfalt, 359 bin m2 satıh kaplama asfalt, 374 bin m2 parke taşı döşemesi yapılmış. Yani toplamda 1 milyon 321 bin m2 asfalt ve parke çalışması yapılmış durumda dedi. Büyükşehir Belediyesi hizmetlerini alma konusunda Orhangazi’nin son derece başarılı bir seviyede olduğunu ifade eden Başkan Çağlayan, bü süreçte Büyükşehir Belediyesi ve Orhangazi Belediyesi’nin asfalt çalışmalarına harcadığı para yaklaşık 55 milyon TL olmuş dedi. Kaldırım çalışmalarını da Orhangazi Belediyesi olarak yürüttüklerini belirten Çağlayan, gelecek yıl yapılacak çalışmalar ile birlikte Orhangazi’nin tüm kaldırımları da yenilenmiş olacak dedi. Çağlayan 124 yıllık belediye olan Orhangazi’de geçmişte yapılan tüm asfalt ve kaldırım çalışmalarından kat ve kat fazlasını 3,5 yıldal yaptıklarını da vurgulayarak, bundan sonra alt yapı sorunlarını tamamen geride bıraktık. Bundan sonra şehrin güzelleşmesi ve sosyal donatı alanları için çalışmalarımızı sürdüreceğiz dedi.

ARSA SATIŞLARI İLE BİRLİKTE BİR ÇOK ARSAMIZA DA BÜYÜK DEĞER KATTIK

Başkan Neşet Çağlayan, 30 Mart 2014 seçimlerinden sonra görevi teslim aldığımızda 18 milyon TL Orhangazi Belediyesi’nin borcu, 6 milyon TL’de Belde belediyelerinden kalan borç vardı. Toplamda 24 milyon TL’lik bir borçla belediyeyi devraldık. Bunu özellikle herkesin bilmesini istiyorum. Büyükşehir yasası ile yönetilmeye başlayan Orhangazi’de seçimlerden önceki ay Merkezi hükümetten Orhangazi Belediyesi’ne gelen pay ortalama 3,2 milyon TL, hemen ertesi ay gelen para 670 bin TL. sonraki süreçte 1 milyon TL’ye kadar ulaştı bugüne kadar. Bu şekli ile kabul ettiğinizde üçte bire düşmüş bir pay var. En büyük gelir kaleminiz olan su gelirlerinizin tamamı Büyükşehir’e, ilan reklam gelirleri Büyükşehir’e gitmiş. Bir yandan borç yükü ile devraldığınız bir belediye, diğer taraftan aylık gelirleriniz üçte bir düşmüş bir belediye. Bu arada 55 bin nüfusa hizmet verirken, 80 bine çıkan bir nüfus, 6 mahalleye hizmet götürürken, 31 mahalleye çıkmış bir hizmet alanı oluşmuş. Bunun Orhangazi Belediyesinin hiçbir şey yapmaması halinde 3,2 milyon TL’lik aylık gideriniz var. Aylık 2 milyon eksidesiniz. Borç yükünüz var bunu kapatacaksınız, bunun üzerine de bir şeyler yapacaksınız. Bu şartlarda yapılacak tek şey ki tüm belediyelerin yaptığı şey de aynı; varsa gayrımenkulleriniz bunları satıp hizmet devamlılığını sağlayacaksınız. Bu süreçte biz sadece gayrımenkul satmadık. Aynı zamanda bir sürü de kamulaştırmaları yapmışız, belediyeye yeni arsa kazandırmışız. Bu dönemde 16 milyon TL değerinde de kamulaştırma yapılıp arazi kazandırmışız. Satışların sadece mirasyedi gibi düşünülmesi doğru değil. Bu tamamen hizmetlerin devamlılığı ve sürekliliği için gerekli olan bir durum. Bu arsa satışları ile birlikte ilçeye kazandırılan değerler de var. Çakırlı’daki termal turizm alanını ilçemize kazandırdık büyük bir değer katmış olduk. Yeniköy’deki arsalarda plan değişikliği yapıp büyük bir değer kazandırdık. Bazı tarım alanlarını sanayi alanına dönüştürüp belediyemize gelecekte büyük bir gelir getirmesi planladık. Gemiç altındaki 100 dönüm arazimizi tarımsal depo alanına dönüştürdük. Tüm bunlar geride kalan dönemde belediyeye 80 milyon TL değer kazandırmış olduk dedi. Başkan Çağlayan Orhangazi Belediyesi’nin borcu ile alacakları karşılaştırıldığında ise alacaklarının daha fazla olduğunu da belirterek, herkes rahat olsun. Her şey yolunda gidiyor. Sıkıntılı bir belediye değiliz.

TAŞIYICILAR KOOPERATİFİ’NE ARSA MÜJDESİ

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Taşıyıcılar Kooperatifine tahsis edilecek arsa ile ilgili de müjdeyi vermek istediğini belirterek, daha önce Orhangazi Belediyesi’nin göl kıyısında Örnekköy sınırları da dahil 197 bin m2’lik bir arsa var. Arıtma tesisinin de kurulduğu alan. Arıtma için 35 bin m2’lik alan Buski’ye verilirken bu 197 bin m2’lik alan da Buski’ye verilmiş geçmiş dönemde. Yani 160 bin m2’lik bir alanımız oradaki bir idari takipsizlikten dolayı Buski’ye devrediliyor. Ben 3,5 yıldır bunun mücadelesini veriyorum. Nihayet önceki gün itibarı ile ikinci bir arıtma tesisine verilecek 40 bin m2’lik arsa hariç kalan kısmı Buski Orhangazi Belediyesi’ne yeniden devrediliyor. Bu durumda da Taşıyıcılar Kooperatifine vereceğimiz alan da önümüzdeki süreçte verilmiş olacak dedi.

SOSYAL BELEDİYECİLİK BİZİM İÇİN OLMAZSA OLMAZ

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Sosyal Belediyecilik çalışmaları ile ilgili de bilgi aktararak, Büyükşehir yasası ile birlikte ilçe belediyelerine biçilen rolün artık sosyal belediyecilik olduğunu belirterek, hizmet ve proje Büyükşehir Belediyesi eli ile yürütülürken, sosyal çalışmalar artık ilçe belediyesi eli ile yürütülüyor. Biz de Orhangazi Belediyesi olarak bu yönde yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Bizim bu hususta yaptığımız şey vatandaşlarımızla bir araya gelip ortak akıl üretmeye başladık. Bir yandan Ak Masalar kurularak vatandaşın direk talepleri alınıyor. Mahalle Meclisleri ile biz halkımızın ayağına gittik, sorun ve taleplerini aldık. Kent Konseyi sayesinde şehrin tüm renklerini bir araya getirip çalışmalar yürüttük. Belediyem benimle projesi ile arkadaşlarımız kapı kapı gezip sorun ve taleplerini alıyorlar. Bu çalışma ile biz kendimizi anlatmıyor, sadece vatandaşlarımızdan gelen talepleri ve beklentilerini alıyoruz dedi. Bu çalışmalar sayesinde şehri ve şehrin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabiliyor buna göre de çözümler üretebiliyorsunuz diye konuşan Başkan Çağlayan, sosyal belediyecilik noktasında bir çok çalışma yürütüyoruz. Evde bakım, evde temizlik ve evde sağlık hizmetlerinin yanı sıra evi bakım ve tamir isteyen ailelerin evlerini tepeden tırnağa yeniliyoruz. Sevgi Market sayesinde gıdadan giysiye kadar bir çok ihtiyaçlarını gideriyoruz. Mülteci İrtibat Bürosu Bursa’da tek olma özelliğine sahip bir oluşum dedi.

2018 YATIRIMLARIN TEKER TEKER HAYATA GEÇECEĞİ BİR YIL OLACAK

Belediye Başkanı Neşet Çağlayan canlı yayında 2018 yılı ile ilgili de planlarını anlatarak, 2018 yılı deyim yerindeyse projelerin teker teker hayata geçeceği bir yıl olacak. Balgöç Binamızı tamamladık ve önümüzdeki günlerde hizmete sokacağız dedi. Çağlayan, Kültür Merkezi projesine de değinerek, ne yazık ki Kültür Merkezi projesi için bir takım açıklamalar oldu. İnşaat durdurulsun şeklinde. Böyle bir şeyi istemek akıl alacak şey değil. O alanda bizim 30 bin m2 alanımız mevcut. Kültür Merkezi binamız sadece 3 bin m2’lik bir taban alana sahip. Kalan bölümde ise meydan projesi hayata geçirilecek. Yani bu bölgede gerekli yeşillendirme ve ağaçlandırma da zaten yapılacak dedi. Kültür Merkezi projesinin Orhangazi için olmazsa olmazlar arasında yer aldığını da belirterek, yıllardır Orhangazi’nin böyle bir ihtiyacı herkes tarafından dile getirilirdi. Biz söz verdik ve bunu yapıyoruz. İnşaatın yüzde 50’den fazlası tamamlandı. Gelecek yıl tamamlanarak hizmete girmesini planlıyoruz. Kültür Merkezi projesi Orhangazi Belediyesi tarihinin en yüksek maliyetli proje olacak dedi. 2018 yılında 7 farklı noktaya semt spor sahası inşa edilecek. Büyükşehir Göl Sahil düzenleme işine başlıyor. Son derece güzel bir sahil düzenlemesi yapılacak. Kale Sosyal Tesisleri projesi gelecek yıl hizmette olacak. Anıt park düzenlemesi, Nadır Deresi ıslah çalışması tamamlanmış olacak. kamulaştırma çalışmalarımız devam edecek. Hürriyet Mahallesinde Orgöç ve Hürspor için bir sosyal tesis inşası yeni yılda yapılacak dedi.

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.