Turşunun çeşidi artıyor

  • Haberin Tarihi: 5 Kasım 2017
  • Bu haber 233 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Turşunun çeşidi artıyor

Üreticiler, şeftali, kızılcık ve muşmulanın da turşusunu kurdu

Gedelek’te turşu imalatı yapan Kamil Açıkgöz, ürün çeşitlerine muşmula, şeftali ve kızılcığın da eklendiğini söyledi.

Orhangazi’ye bağlı Gedelek Mahallesi’nde turşu üretimi yapan Kamil Açıkgöz, turşu çeşitlerine yenilerinin eklendiğini açıkladı. Açıkgöz, irili ufaklı 70 imalathanede titizlikle üretilen turşuların iç pazarın yanı sıra dünyanın dört bir yanına gönderildiğini söyledi.

29 YIL ÖNCE BAŞLADI

Kamil Açıkgöz, turşuculuğa 29 yıl önce dayısının yanında başladığını ve geride kalan yıllar içinde üretici olduğunu söyledi.Açıkgöz, turşu imalatçısı olarak her geçen gün yeni çeşitleri tüketiciye sunmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Benim kendi iş yerimde bu seneye kadar 32 çeşit turşu vardı. Son olarak muşmula, şeftali ve kızılcık turşusu da kurduk ve ürün çeşitliliğimizi 35’e yükselttik.” dedi.

Muşmula, şeftali ve kızılcık turşularını deneme yanılma yöntemiyle yaptığını ve lezzeti bu şekilde yakaladığını vurgulayarak, “Şu an piyasa bu 3 çeşidi de kabul etti. ‘Tatlı ürünlerden turşu olmaz’ deniliyor ama bizim gibi ustalar olduğu sürece gayet güzel oluyor ve ilgi görüyor. Özellikle yabancı turistler tatlarına bayıldı. Piyasadan epey talep geliyor. Satışlardan son derece memnunuz.” diye konuştu.

GEDELEK’İN SIRRI PINARBAŞI

Gedelek turşusunun lezzetinin dünyaca tanınmasında en büyük sırrın mahallelerindeki Pınarbaşı suyu olduğunu hatırlatan Açıkgöz, öncelikle mahalle olarak 60 yıldır büyük bir emek sarf ettiklerini ve üretimlerini özenle yaptıklarını ifade ederken ‘Bu arada kendimizin yemediğimiz hiçbir şeyi piyasaya sunmuyoruz. Tüm üreticiler olarak bunlara dikkat ediyoruz.” dedi.

‘ALLAH’IN LÜTFU’

Neşeli Günler filminde Münir Özkul ile Adile Naşit arasında turşu suyu üzerine geçen tartışmayı hatırlatan Açıkgöz, şöyle devam etti:

“Bizim burada turşuya sirke veya limonla lezzet verilmiyor. Farklı şekilde yapıyoruz. Limon veya sirke değil, işin sırrı suyumuz. Suyumuzun kireç oranı çok yüksek. Bundan dolayı Gedelek turşusunun bir ayrıcalığı var. Muşmula gibi tatlı bir ürünün turşu olarak ertesi seneye durabilmesi imkansız. Bu bize Allah’ın bir lütfu diyebiliriz.” Açıkgöz, mahallelerindeki irili ufaklı 70 işletmede rekabetin sadece ürün çeşidinde olduğunu, bunun dışında herkesin birbiriyle yardımlaştığını sözlerine ekledi.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.