Turşu diyarının biberleri artık yerli

  • Haberin Tarihi: 5 Ağustos 2019
  • Bu haber 681 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Turşu diyarının biberleri artık yerli

Türkiye’nin en önemli turşu üretim merkezi olan Gedelek mahallesinde üretilen turşulardan biber turşularının büyük bir bölümü artık Orhangazi ovasında yetiştiriliyor. Çok sayıda çiftçi tarafından üretilen sivri biberler yılda 14 kez hasat verebiliyor.

Orhangazi’de yıllık üretim miktarı artık 40 bin tonu aşan Gedelek Turşularında sebzelerin bir bölümü artık yerli üretim olarak Orhangazi’de üretiliyor. Bir çok bölgeden sebze alımının yapıldığı Gedelek’te özellikle sivri biber turşuları için alımlar Orhangazi’den yapılmaya başladı. Orhangazi Ovasındaki yüzlerce dönümlük alanlarda biber üretimi yapan çiftçiler topladıkları ürünlerin tamamına yakınını ise Gedelek’teki turşu üretim merkezlerine satışını yapıyor.

Yılda 14 kez hasat alınabiliyor

Turşu imalatında kullanılan tatlı sivri biberler ise yıl içinde 14 kez hasat verebiliyor. Çiftçiler 15 bin m2’lik bir alanda ise yılda yaklaşık 40 ton ürün elde edebiliyor. Biberin yanı sıra Gedelek’teki turşu merkezleri için farklı sebze üretimlerinin de yapıldığı Orhangazi genelinde bu yıl ki biber üretimi ise çiftçinin yüzünü güldürdü.

Hasat devam ediyor

Öte yandan Orhangazi ovasında bir çok noktada üretilen sivri biberlerin hasatları da devam ediyor. Çiftçiler üretilen biberleri Gedelek’teki turşu imalathanelerine satıyor.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.