TÜRKİYE’NİN ZEYTİN FİDANI ORHANGAZİ’DEN
TÜRKİYE’NİN ZEYTİN FİDANI ORHANGAZİ’DEN

TÜRKİYE’NİN ZEYTİN FİDANI ORHANGAZİ’DEN

15 yılı aşkın süredir Orhangazi’de devam eden zeytin fidancılığı son iki yıldır tüm zamanların rekor üretimine ulaşmış durumda. Orhangazi’de yaklaşık 50 zeytin fidanı üreticisi, yıllık 10 milyon ile 15 milyon adet arası üretim yapıp, özellikle Akdeniz ve Güneydoğu illerine gönderiyor. Geçen yıl tanesi 4 TL’den satılan, üretim maliyeti ise 2,5 TL olan zeytin fidanı; dolar kurundaki artış nedeniyle bu yıl 3 TL’lik üretim maliyetine ulaşmış durumda. Zeytin fidancıları bu artışları satış fiyatlarına ekleyip ekleyemeyeceklerini ise bugün itibarı ile bilemediklerini belirtiyorlar.

Türkiye’de Marmara’dan sonra, Manisa, Akhisar, Adana, Mardin, Urfa, Gaziantep, Mersin gibi illerde son yıllarda artan zeytin üretimi, yeni zeytin fidanı talebini de beraberinde getirmiş durumda. Orhangazi ise 15 yılı aşkın süredir Gemlik Tipi Zeytin Fidanı üretiminin merkezi konumuna gelmiş durumda. 15 yılı aşkın süredir ilçede her geçen gün artan, bir dönem ise azalan zeytin fidancılığı, son 2 yılda yeniden artış göstermiş durumda.

Yıllık 15 milyon zeytin fidanı

Zeytin fidanı üretiminin en büyük ilçesi konumunda olan Orhangazi, son iki yılda artan hem üretici sayısı hem de üretim miktarı ile dikkat çekiyor. Zeytin fidanı üreticileri, son iki yıldır zeytin fidancılığına ilginin eskisi gibi arttığını belirtiyorlar. Orhangazi genelinde yaklaşık 50 civarındaki üretici, yıllık 10 milyon ile 15 milyon adet arası Gemlik Tipi Zeytin fidanı üretimi gerçekleştiriyor.

 

Üretim nisanda başlıyor, ekimde satışa sunuluyor

Orhangazi’de zeytin fidancılığı yapan Gazi Fidancılık işletme sahibi Ümit Baykan, Orhangazi’nin Türkiye’nin en büyük üreticisi konumunda olduğunu belirterek, zeytin fidanları hasat mevsiminin ardından ocak ve şubat aylarında zeytin çeliği kesimine başlayıp, ardından torbalamaya ve sera altında bakımına geçildiğini ifade etti. Ümit Baykan, zeytin fidanlarının sera üstlerinin ağustos ayında açılıp sulama, ilaçlama ve gübreleme gibi bakım çalışmaları ile birlikte üretimin devam ettiğini belirterek, “Ekim kasım aylarında ise sera üstleri yeniden kapatılıp satışlar başlıyor.” dedi. Kendi firmasının yıllık 500 bin civarında zeytin fidanı üretimi yaptığını da belirten Ümit Baykan, “Türkiye’nin tüm bölgelerinin zeytin fidanı ihtiyacını Orhangazi karşılıyor. Üretim miktarımız duruma göre 15 milyon adedi buluyor.” diye konuştu.

 

Akdeniz ve Güneydoğu illerine

Orhangazi’de ovada onlarca serada üretimleri yapılan zeytin fidanları Manisa, Akhisar başta olmak üzere Adana, Gaziantep, Mardin, Urfa gibi Güneydoğu illerine satışı yapılıyor.

 

Yıllık 40 milyon TL gelir

Zeytin fidancılığının Orhangazi ekonomisine katkısı ise her geçen yıl artıyor. 10 milyon adet üretim yapan Orhangazi, yıllık en az 40 milyon TL gelir elde ediyor. Bununla birlikte yılın neredeyse 12 ayı üretim çalışmalarının yapıldığı zeytin fidancılığı sektöründe mevsimine göre çalışan sayısı da 3 bini buluyor. Fidanlıklarda çalışanlar ise ağırlıklı olarak kadın çalışanlar.

 

Dolar kuru fidancıyı da vurdu

Orhangazi’de üretici firmalar son aylarda artan dolar kurunun zeytin fidancılığını da etkilediğini belirtiyorlar. Üreticiler geçen yıl zeytin fidanının tanesini 4 TL’den sattıklarını hatırlatarak, “Geçen yıl hesaplamalarımıza göre zeytin fidanı adedinin maliyeti 2,5 TL ile 2,75 TL arasında değişiyordu. Ancak dolar kuru nedeniyle ilaç ve gübreye gelen fahiş zamlar, üretim maliyetini 3 TL’nin üzerine çıkarmış durumda.” diye görüş belirtiyorlar. Zeytin fidanı üreticileri daha önce 40 TL’den aldıkları şeker gübresinin 80 TL’ye, 35-40 TL’ye aldıkları mantar ilacının ise 100 TL’ye çıktığını belirterek, “Aynı zamanda zeytinlerin poşetlerinin kilo fiyatı 8 TL’den 14 TL’ye çıkmış durumda. Bu da üretim maliyetlerimizi birden arttırdı. Zeytin fidanı üretim maliyeti 3 TL’nin üzerine çıktı. Buna elektriğe gelen zammı da eklediğimizde maliyet iyice yükselmiş durumda. Dolayısıyla bu yıl 4 TL’den fidan satma şansımız yok.” diye konuştular.