TURİZME KAZANDIRILMAYI BEKLİYOR

  • Haberin Tarihi: 11 Haziran 2019
  • Bu haber 421 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
TURİZME KAZANDIRILMAYI BEKLİYOR
  • İstanbul’a 45 dakika
  • Şifalı su, doğal güzellik
  • Doğa harika, tesisler yetersiz

Orhangazi’ye bağlı Keramet Mahallesinde asırlardır yer alan ve şifalı su olarak bilinen Keramet Ilıca Tesisleri 9 günlük bayram tatilinde yerli turist akınına uğradı. İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya ağırlıklı olarak Keramet Ilıca tesislerine gelen vatandaşlar, Ilıca’nın sıcak suyuna girerken, doğa harikası bölgede de günlük tatilin keyfini çıkarıyor. Vatandaşlar tesislerin turizme kazandırılmasını isterken, doğanın harika ancak tesislerin yetersiz olmasından yakınıyor.

Marmara bölgesinin göbeğinde, İstanbul ve Bursa merkeze 45 dakika mesafede İznik Gölü’ne 200 metre iç kesimlerde kalan Orhangazi Keramet Ilıca tesisleri 9 günlük bayram tatilinde bölgeden gelen yerli turistlerin akınına uğradı. Doğal sit alanı kapsamında bulunan, zeytin bahçeleriyle çevrili ılıca, içerdiği zengin mineraller ve sodalı suyu ile cilt hastalıklarına şifa arayanların da uğrak yeri oluyor. Kayaların arasından çıkan ılıcanın, etrafında oluşan doğal havuzun derinliği ise 1-3 metre arasında değişiyor. Ziyaretçiler, havuzun yakınındaki tesiste, eşsiz doğal güzelliklerin tadını çıkarıyor.  

Bayram tatilinde akına uğradı

Keramet Ilıca Kaplıcaları, özellikle lojistik olarak yer aldığı noktada bayram tatilinde de binlerce insanın akınına uğradı. Araç trafiğinin dahi artık yürümediği Ilıca girişinden yol boyunca ve zeytinlikler arasına kadar araçların dolduğu Keramet Ilıca tesislerini tercih eden vatandaşlar hem suya girdi hem de bölgenin doğal güzellikleri içinde piknik yapıp stres attı.

Turizme kazandırılması isteniyor

Bayram tatilinde Keramet Ilıca kaplıcalarına gelen vatandaşlar şehrin gürültüsünden uzakta, büyük metropol şehirlere kısa mesafede yer alan Keramet Ilıca tesislerinin hem şifalı suyu hem de doğal güzelliği ile önemli bir merkez olduğunu ancak tesislerin yetersiz olduğunu belirtiyorlar. Vatandaşlar bölgenin turizme kazandırılması için de yetkililerin çalışma yapmasını bekliyor.

Yaz kış ziyaretçi akını var

Keramet Ilıca tesislerinin bir diğer önemli özelliği ise hem yaz aylarında hem de kış aylarında çok sayıda ziyaretçiyi ağırlaması. Kayaların arasından çıkan ve 34 derece sıcaklığı bulunan Keramet Ilıca kaplıca bölgesinde vatandaşlar günü birlik tatil yapabiliyorlar. Bölgeye 9 günlük bayram tatili süresince İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Bursa başta olmak üzere ilçe dışından binlerce tatilci akın etti. Öte yandan Ilıca tesislerinde Keramet Köyü Kadınları derneği tarafından açılan ve içerisinde el yapımı doğal ürünlerin satışının yapıldığı bir de Pazar yer alıyor.

1 2 3 4

1 2 3 4

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.