TOKİ’de “Müracaat” belirsizliği

  • Haberin Tarihi: 18 Ekim 2019
  • Bu haber 495 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
TOKİ’de “Müracaat” belirsizliği

Orhangazi’de dördüncü etap TOKİ konutlarının inşaatı başladı. Hamzalı Yolu, Yeni Mezarlık karşısında inşa edilecek olan 292 adet TOKİ konut projesi ile ilgili müracaat belirsizliği ise sürüyor. 2018 yılında proje için ön başvuru yapılmış, 750 civarında müracaat yapılmış ancak proje ertelenince ön kayıt yaptırıp para yatıranların paraları geri iade edilmişti. Şimdi ise yeni bir müracaat dönemi mi başlatılacak yoksa daha önce başvuranlar arasında mı kura çekimi yapılacak belirsizliğini koruyor.

Toplu Konut İdaresi tarafından Orhangazi’de inşa edilecek olan 292 adet konutların inşaatı başladı. İhalesi Temmuz ayında yapılan ve Maksem Yapı 55,9 milyon TL bedelle alınan TOKİ konutları Hamzalı Yolu Yeni Mezarlık karşısında inşa edilecek olan konutların 2021 yılının başında tamamlanması bekleniyor.

Geçen yıl ön ödemeler yapılmıştı

292 adet konut ile birlikte ibadethane, ticaret merkezi ve sosyal tesislerin yer alacağı TOKİ konutları ile ilgili müracaat belirsizliği ise devam ediyor. 2018 yılında planlanan ancak ekonomik kriz ve artan inşaat maliyetleri nedeniyle TOKİ tarafından ertelenen konutlar için o dönemde ön müracaat ve ön ödemeler alınmıştı. 2018 yılındaki ön müracaatlarda 750 kişi konutlar için ön ödemelerini bankaya yatırmış, projenin ertelenmesi ile birlikte müracaat yapan vatandaşlar paraları geri iade edilmişti.

Müracaat belirsizliği

Projenin başlaması ile birlikte Orhangazi’de kamuoyunun merak ettiği konu ise TOKİ’nin yeni bir müracaat dönemi başlatıp başlatmayacağı. Geçen yıl ki müracaatlarda başvuran vatandaşların öncelikli kabul edilmesini de bekleyen vatandaşlar müracaat başladığında geçen yıl ön ödemelerini yapanlar öncelikli kabul edilmesini istiyorlar. Vatandaşlar TOKİ’nin bu konuda resmi bir açıklama yapmasını bekliyorlar.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.