TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLER İÇİN SENDİKAL SÜREÇ BAŞLADI

  • Haberin Tarihi: 5 Eylül 2018
  • Bu haber 954 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLER İÇİN SENDİKAL SÜREÇ BAŞLADI

Taşeron yasası ile kadroya dahil edilen Orhangazi Belediyesi’nde çalışan 359 çalışan için yetkili sendika olan Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’na üyelik süreci başladı. Sürecin başlaması ile birlikte Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Hizmet İş Sendikası yöneticileri ve çalışanlarla bir toplantı gerçekleştirip durum değerlendirmesi yaptı.

Hükümetin çıkardığı taşeron kadrosu sonrasında kamu kurumlarında daimi kadroya geçen çalışanlar ile ilgili süreç tamamlanırken, Orhangazi Belediyesi, taşerondan kadroya geçiş yapan Orhangazi Belediyesi’ndeki 359 çalışan için sendikal süreci de başlattı. Hak İş’e bağlı Hizmet İş Sendikası yöneticileri ve Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, taşerondan kadroya geçen çalışanlarla sendikal süreç ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Çağlayan; Tüm haklarınız güvence altında

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, taşeron yasası ile birlikte çalışanların yeni bir döneme başladığını belirterek, “Bu süreç yavaş yavaş tamamlanıyor. Bugüne kadar gerek memur kadrosu gerek diğer çalışanlarımızın sendikal faaliyetlerini yürüten Hizmet İş Sendikamız bundan sonra da sizlerle ilgili sendikal faaliyetleri yürütecekler. İnşallah uyumlu bir çalışma yürütüp daha da güçlenecek.” dedi. Konunun bir süreci olduğunu belirten Çağlayan, “Biz idareciler olarak tüm çalışanlarımızın,  tüm mesai arkadaşlarımızın bu noktada her türlü haklarının garanti altına alınması, yasal hakları ile ilgili sağlıklı süreçlerin işlenmesi konusunda sizinle birlikteyiz. Bu konuda bizler çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi. Tüm çalışmaları yakından takip ettiğini belirten Çağlayan, “Her şeyin bizim olurumuz, bizim bilgimiz dahilinde yürütüldüğünü unutmayın. Bizler sizlerin tüm hakları için de üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Sözleşme 2020’de

Toplantıda daha sonra söz alan Hizmet-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Mustafa Yavuz ise Hizmet iş olarak bugüne kadar Orhangazi Belediyesi ile uyumlu bir çalışma içinde olduklarını belirterek, bu konuda Belediye Başkanımız Neşet Çağlayan tüm belediye başkanlarına örnek olacak bir tavır içinde. Çalışanların haklarını koruma ve onların tüm yasal haklarını gözetme noktasında üzerine düşeni fazlasıyla yapan bir belediye başkanı. Bu konuda bizlere destek olan Başkan Neşet Çağlayan’a teşekkür ediyorum dedi. Mustafa Yavuz sendikaya üyeliklerin başlatılacağını belirterek, ancak sözleşme yapabilme yetkisi yasa gereği 2020 yılının 6. ayına kadar gerçekleşmeyecek. Yeni bir yasal düzenleme ile bu süre öne çekildiği takdirde biz de o tarihe göre sözleşmelerimizi yapabileceğiz. Bugün görünen ise 2020 yılının altıncı ayı dedi. Hizmet İş Genel Başkan danışmanı ve Marmara Bölge sorumlusu Mehmet Keskin ise sendikaya üyeliklerin hemen başlatılacağını belirterek, biz de çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz dedi.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.