“Tasarruf yok, aldatmaca var”

  • Haberin Tarihi: 7 Kasım 2019
  • Bu haber 1261 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Tasarruf yok, aldatmaca var”

CHP ilçe başkanı Ender Teke’den Belediye yönetimine eleştiri

CHP İlçe başkanı Ender Teke, Orhangazi Belediyesi’nin 7 aylık görev dönemini değerlendirdi. Ender Teke, arsa satıp borç ödendiğini buna da tasarruf dendiğini belirterek, toplam borcun azaltılması tasarruf değildir dedi.

 

Ender Teke, geçtiğimiz günlerde Orhangazi belediye Başkanlığının kamuoyuna 167 günde 11 milyon 777 bin TL tasarruf yaptığını açıkladığını hatırlatarak, bu açıklamada tasarruf kelimesinin anlamına bilinmeden yapıldığı ya da algı yaratılarak yapıldığını düşünmekteyiz. Toplam borcun azalmasının açıklaması tasarruf değildir, giderlerin azaltılması tasarruftur. 05.09.2019 tarihine kadar 16 milyon 080 bin 270 TL’lik bir gayrimenkul satışı yapan bir belediye 11 milyon toplam borçtan ödediğini açıklayarak tasarruf yaptığını söylemekte. Ne üzücüdür ki 167 günlük tasarrufta ki borç üzerindeki açıklamanın dışında ilk 100 gün ya da 3 ay ya da 6 aylık icraatlarla ilgili açıklama yok. Orhangazi Belediyesinin Orhangazi halkına yaptığı hizmetlerle gündeme gelmesi gerekirken borçla veya tasarruf iddiaları ile gündeme gelmekte. Bunun yerine açıklaması ve yapması gereken savurganlık yapmadan hizmet edilmesidir. Orhangazili’nin beklediği açıklama budur dedi.

 

İşten çıkarmalarda kriter nedir?

Orhangazi Belediyesinden seçim dönemi ve kazanılan dönemden sonra söylenen bankamatikçi kişilerin belediyeden çıkartılacağı ve bu kapsamda ilk aylarda atılan adımların sorgulanması gerektiğini düşündüklerini belirten Ender Teke, işten çıkartılan kişiler hangi kriterlere göre işten çıkarıldı? Mikro milliyetçilik mi yapıldı yoksa siyaseten ardında ki güçlere bakılarak mı hareket edildi? Şu anda halen belediyede emek sarf etmeyip bankamatikçi kişilerin olduğu doğru mudur? İşin en acı kısmı ise tasarruf tedbirleri amacı ile belediyenin personel çıkaracağı söylenirken belediyenin işten çıkardığı kişilerden dolayı olmayan parası ile bir dünya tazminat ve mahkemede açılan dava ile karşılaşmıştır. Tasarruf bunun neresindedir?

İşin resmi tasarruf kısmı sekizinci ay sonu itibari ile Belediyedeki taşeron ve kadroların maaş ödemelerindeki mart ayından beri fark 70 bin TL civarındadır.

İşten çıkarmalar sonrası ödenenleri, mahkeme durumlarını ve faizlerini düşündüğümüzde buna ülke genelinde yaşanan ekonomik krizi de eklediğimizde en başından beri söylediğimiz gibi belediyenin gelir getirici projelerle istihdam sağlamada çalışmalar yapması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Şeffaflık güzel ama satışlar kapalı kapılar ardında oldu

Ender Teke daha önce de belirttikleri gibi Belediye başkanı Bekir Aydın’ın bilgi ve belge paylaşımında ki şeffaflığı ve aynı zamanda encümen ile meclis toplantılarının canlı yayınlanması güzel bir uygulama olduğunu belirterek, ama bu satışı gerçekleşen gayrimenkullerin canlı yayın esnasında ki toplantılarda değil kapalı kapılar ardında olması ne derece şeffaftır? Bunu da saygıdeğer halkımızın taktirlerine bırakıyorum. Kamuoyunun en fazla cevap beklediği konular arasında da geçmişte satışı yapılan Gedelek altında ki Kırpart fabrikası yanında yer alan belediyeye ait tarla konusudur. Bahsi geçen arsa satışı yapıldıktan sonra ihale sürecindeki bir eksiklikten dolayı iptal edildiği bilinmekte. İhale sürecindeki eksikliğin sebebi ya da iptal edilmesi istenilen kişiye satışından yapılmamasından dolayı mıdır? Bu mülkiyeti Kırpart fabrikası satın alsaydı iptal edilip ihale tekrarlanır mıydı? Şu anda o arsanın durumu nedir ve satış yapılmadan Kırpart hangi gerekçe ile kendine ait olmayan arsa üzerinde çalışma yapmış ve şuan kullanmaktadır? Kırpart şuan Orhangazililere ait olan ve satın almadan kafasına göre düzenleme yaptığı ve kullandığı arsa için belediyeye bir bedel ödemekte midir? Bunla ilgili resmi evraklar hangileridir ve belediye ile Kırpart arasında bir resmi anlaşma yapılmış mıdır? dedi. 6 Kasım tarihinde yapılacak olan encümen toplantısında Belediyenin 9 adet taşınmazı satışa çıkacak. Bu taşınmazlardan Muradiye mahallesine kayıtlı Aka fabrikasının karşısında ki 5 bin metrekarelik tarla 21.08.2019’da 2 milyon 150 bin TL ile Belediye satışa çıkarmışken 6 Kasım 2019 tarihinde ki satışta 1 milyon 500 bin TL üzerinden neden % 30 azaltılarak satışa çıkartılmaktadır? Geçtiğimiz günlerde Yeniköy mahallesindeki büyük bir arsayı ilk önce metrekaresi 415 TL’den satışa çıkartıp sonrasında metrekaresini 325 TL’ye indirip satmışlardı. Bu da aynı şekilde fiyatı indirtilerek müşterisi hazır alıcısına mı verilip adrese teslim bir ihale mi yapılmaktadır?

Yine satışa çıkartılan Çakırlı mahallesinde belediye mülkiyetinde ki arsanın metrekare fiyatı 230 TL’den çıkartılmaktadır. Daha önce ki dönemde ise termal turizm tesisi ve Çakırlı’nın arsaları satıldı. Konumu daha düzgün ve iyi olmasına rağmen daha ucuza satıldı. Orhangazi Belediyesi olarak yukarıda bahsi geçen rakamların altında satılan Çakırlı arazilerin satışlarını da inceletecekler mi? Dedi.

 

Voleybol takımının maliyeti neydi ki

Her şeyden önce geleceğimizin teminatı dediğimiz gençlerimiz için Orhangazi belediyesi tarafından alınan yanlış kararlar herkesi üzmektedir diye konuşan Ender Teke, buna ne yazık ki son örnek belediye kız voleybol takımı ile ilgili verilen karar oldu. Orhangazi Belediyesi Kız Voleybol Takımının aylardır hazırlanıp fikstür çekiminin yapıldığı bir gün sonra maça çıkacak iken otobüs tedarik edilmemesi nedeni ile ligden çekilmesi ne kadar üzücüdür ve bunun adına ne kadar tasarruf diyebiliriz? Orhangazi Belediyesi yönetimi göreve geldiği günden bu güne kadar gelir getirici bir projeye başlayamayanın yanı sıra Orhangazi Belediye tarihinde 4 dönem belediye meclisine gayrimenkul satışı için yetki isteyen bir belediye yönetim şekli bu gençlerimizin spor yapması için de belediyenin bir tane gayrimenkulünü satamaz mıydı? CHP İlçe başkanı Ender Teke açıklamasının devamında şunları söyledi; İstanbul belediye meclisinde AKP’li meclis üyelerinin durumunu trajikomik şekilde izlemekteyiz. İstanbul’daki işten çıkartmalar gündeme gelirken Orhangazi Belediyesinde yaşananlar İstanbul Belediye Başkanımız sayın Ekrem İmamoğlu’nun belediye de uyguladığı işin ehli alanında uzman kişileri göreve getirmektedir. Bu göreve gelen kişilerin siyaseten düşüncelerine bakılmamasına rağmen kamuoyundan eleştiri alıyor. İstanbul için konuşup sosyal medyada yazanlar önce Orhangazi belediyesine bakmalıdır. Bu bağlamda geçtiğimiz Cuma günü Orhangazi Belediyesinde ki birim müdürleri ile ilgili değişiklikleri Orhangazi halkı ve kamuoyu açısından ne kadar doğru ve liyakatli olduğu tartışılmaktadır. Göreve başlayan birim müdürlerine başarılar dilemekle birlikte Orhangazi’ye ne kadar vizyon katacaklarını da yakından takip edeceğiz. Son olarak 41.si düzenlenen Orhangazi Zeytin festivaline değinmek istiyorum. Ne yazık ki yapılan festival ilçe tarihimizin bu zamana kadar yapılan en kötü ve organizasyon açısından da en bozuk festivallerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Bilindiği üzere zeytin festivali vatandaşın tabiri ile zeytin bayramı çiftçinin ve üreticinin bayramıdır. Ancak alanda üreticiden başka herkes vardır. Orhangazi’nin ekonomisini ve nüfusunun büyük bölümünü oluşturan üreticimizin bu bayrama katılması için hangi girişimlerde bulundunuz? Özellikle dış mahallelerde zeytin üreticilerimiz ücretsiz ulaşım imkanı gibi yada üreticinin kullanacağı malzemelerin tanıtımı-satışı gibi gerçek sahibi olan çiftçinin katılıp ilgi göstereceği girişimler neden yapılmamıştır?

Törene katılan protokol üyelerine Orhangazi’nin en kaliteli zeytini diye takdim edilen hediyeler Marmarabirlik logolu olması acıdır. Çünkü Marmarabirlik’in üye kooperatifleri arasında Edincik ve Erdek gibi yerlerde vardır. Bu ürünlerin içinde ki zeytinin Orhangazi’de yetişen ürün olduğu ne malumdur? Orhangazi’de bir tane zeytinci mi kalmadı? Bundan daha üzücü olan ise protokol üyelerine ikram edilen zeytinin arızalı ve yabancı zeytin olup Orhangazi zeytini olmaması da büyük bir ayıptır.  En başında da ifade ettiğimiz gibi muhalefet olarak sadece eleştiri değil öneri de getireceğimizi de ifade etmiştik. Bu kapsamda bütünşehir yasasından sonra Orhangazi Belediyesine bir sürü zeytin arazisi kalmış olup her ne kadar bir çoğu satılmış olsa da geriye kalan zeytin arazileri sayısı bile Orhangazi bölgesinin en büyük zeytin üreticilerinden birinin Orhangazi Belediyesi olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda belediyeye hem gelir getirici bir proje hem de fazladan personel olduğu söylendiğine göre neden bu arazileri Orhangazi belediyesi olarak işletilip istihdama da katkı sunulmasın ki?

Bir de örnek olarak Bursa’nın Mudanya ilçesinde ki projesi söylemek istiyorum. Belediyeye ait park ve sokaklarda yetişen zeytinleri Mudanya Belediyesi toplayarak yağ elde etmekte ve Mudanya Belediyesi markası ile hem gelen kişilere hediye hem de ihtiyaç sahiplerine bedelsiz olarak dağıtmaktadır.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.