Taş Mektep’te restorasyon yeniden başlayacak

  • Haberin Tarihi: 7 Ağustos 2019
  • Bu haber 1166 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Taş Mektep’te restorasyon yeniden başlayacak

Orhangazi’ye bağlı Gemiç Mahallesinde yaklaşık 100 önce Atatürk tarafından açılışı yapılan ve atıl durumda bulunan Taş Mektep’teki restorasyon çalışmaları yaklaşık 3 aydır yapılmıyordu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden planlaması yapılan taş mektepte restorasyon çalışmalarının yeniden başlatılacağı belirtildi.

Orhangazi’ye bağlı Gemiç Mahallesinde 1930 yılında eğitime başlayan, 2000’li yılların başına kadar da eğitim hizmeti veren Taş Mektep’te restorasyon çalışmaları geçen yıl başlatılmıştı. 1925 yılında inşaatı başlanan, 1930 yılında ise Termal’e geçerken Gemiç’e uğrayarak açılışını Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı Taş Mektep, yaklaşık 17 yıldır atıl vaziyette duruyordu.

Restorasyon başlamıştı

Gemiç Mahallesindeki Taş Mektep olarak bilinen Gemiç İlköğretim okulu binasında Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri Restorasyon çalışmaları başlatmıştı. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında restorasyonuna başlanan ve tamamlandığında bölgede Kültür Merkezi ve Sosyal Tesis olarak kullanılması beklenen Gemiç Taş Mektepte restorasyona yaklaşık 3 aydır ara verilmişti

Yeniden başlıyor

Gemiç muhtarı Dinçer Dimrit, restorasyonu sürdüren yüklenici firma ile görüşmelerinde restorasyon çalışmalarının yeniden başlatılacağı bilgisini aldıklarını ifade etti. Gemiç Mahallesinde sosyal tesis ve kültür merkezi olarak kullanılması planlanan Taş Mektep’in restorasyon çalışması ile ilgili yeni bir planlama yapan Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını yeniden başlatıyor.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.