Taş Mektep restorasyonu yeniden başlıyor

  • Haberin Tarihi: 7 Nisan 2019
  • Bu haber 260 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Taş Mektep restorasyonu yeniden başlıyor

Orhangazi’ye bağlı Gemiç Mahallesinde 1925 yılında inşaatına başlanan, 1930 yılında ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından hizmete sokulan eski taş mektepte restorasyon çalışmalarına bir süredir ara verilmişti. Ödenek sorunu nedeniyle ara verilen restorasyon çalışmalarının yeniden başlayacağı belirlendi.

Orhangazi’ye bağlı Gemiç Mahallesinde 1930 yılında eğitime başlayan, 2000’li yılların başına kadar da eğitim hizmeti veren Taş Mektep’te restorasyon çalışmaları başladı. 1925 yılında inşaatı başlanan, 1930 yılında ise Termal’e geçerken Gemiç’e uğrayarak açılışını Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı Taş Mektep, yaklaşık 17 yıldır atıl vaziyette duruyordu.

Restorasyon başlamıştı

Gemiç Mahallesindeki Taş Mektep olarak bilinen Gemiç İlköğretim okulu binasında Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri Restorasyon çalışmaları başlatmıştı. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında restorasyonuna başlanan ve tamamlandığında bölgede Kültür Merkezi ve Sosyal Tesis olarak kullanılması beklenen Gemiç Taş Mektepte restorasyona bir süredir ara verilmişti.

Yeniden başlıyor

Nisan ayında başlatılan restorasyon çalışmalarına yaklaşık 3 aydır ara verilmişti. Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu sürdürülen Gemiç Taş Mektep’te ödenek yokluğu nedeniyle ara verilen çalışmaların önümüzdeki günlerde yeniden başlatılacağı kaydedildi. Restorasyon ihalesini yürüten firmanın bu ay içinde yeniden çalışmalara başlaması bekleniyor.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.