TARLADA 1 TL

  • Haberin Tarihi: 13 Haziran 2019
  • Bu haber 845 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
TARLADA 1 TL

Bayram sonrası fiyatlar arttı

Orhangazi’de bu yıl salatalık üretimi geçen yıllara oranla artış gösterdi. Ağırlıklı olarak Orhangazi ovasında yapılan salatalık üretiminde bu yıl üreticiler beklediğini bulamadı. Ürünün bol olmasına rağmen salatalığın tarladaki satış fiyatı 1 TL civarında olması üreticiyi üzdü. Bayram sonrasında ise salatalık fiyatı 1,75 TL’ye kadar çıktı.

Orhangazi bu yıl geçmiş yıllara oranla en yüksek rekoltede salatalık üretimi gerçekleştiriyor. Orhangazi ovasında bir çok sebze ekimi yapılırken, bu yıl salatalık ekimi ilçe genelinde 215 dekarı buldu. 25 çiftçinin Orhangazi ovasında seralarda yetiştirdiği salatalıkların hasatı da başladı. Ovanın bir çok noktasında yapılan salatalık ekimlerinde üreticiler hasada ramazan bayramı öncesinde başladı.

3 bin 200 ton rekolte

Orhangazi İlçe Tarım Müdürlüğü verilerine göre Orhangazi’de bu yıl seracılıkta yapılan 215 dekarlık alanda salatalık üretimi yapıldı. Kış dönemlerinde ve birkaç ay öncesine kadar pazarda 8 ile 10 TL fiyatı olan salatalık üretiminde Orhangazi’de bu yıl 3 bin 200 ton civarında üretim rekoltesi bekleniyor.

1 TL ile 1,75 TL arasında değişiyor

Orhangazi’de salatalık fiyatları Ramazan Bayramı öncesinde kilosu 1 TL’ye alıcı buldu. Üreticiler salatalığın 1,5 TL kilo maliyetinin olduğunu belirterek, bayram öncesinde fiyatlar en dibe kadar düşmüştü. Ancak bayram sonrasında kilosu 1,75 TL’ye kadar çıktı. En azından bu miktar bile üreticinin yüzünü bir nebze de olsa güldürdü dedi. Orhangazi’de salatalık üretimi yapan üreticiler ilçe dışından gelen alıcılara ve Orhangazi’deki sebze ve meyve haline satılıyor.

1 2 3

1 2 3
Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.