TARİHİ MİRAS RESTORE EDİLİYOR

  • Haberin Tarihi: 16 Temmuz 2020
  • Bu haber 3055 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
TARİHİ MİRAS RESTORE EDİLİYOR

 

Orhangazi’ye bağlı Yeni Gürle mahallesinde evlerin arasında kalan tarihi bir kilise kalıntısını, ‘kültürel varlık’ olarak tescil etti ve restorasyon süreci başlattı. Çalışma 2017 yılında dönemin Belediye Başkanı Neşet Çağlayan tarafından başlatılmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 24 Haziran 2020 tarihinde yapılan toplantısında, Orhangazi’ye bağlı Yeni Gürle’den bir dosya da karar altına alındı.

Söz konusu dosya, Orhangazi Belediyesi’nin mülkiyetine ait, mevcut sit alanlarının dışında kalan metruk kilise ve müştemilatını konu ediyor.

Yazışma süreci, 2017 yılına dayanan ve o dönemin Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’ın yoğun çalışmaları sonrasında dosyanın değerlendirme görüşmeleri sonucu, tarihi kilise ve kalıntılarının hakkında ‘Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı’ kararı alındı. Tapu sicil kayıtlarına, söz konusu taşınmaz hakkında, ‘1. Grup Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı’ tescili doğrultusunda, şerh konuluyor. Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, ayrıca Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun ilgili dayanak kararını da işleme koyuyor. Tanım ve tescil kararıyla paralel olarak, aynı karar bütünlüğü içerisinde de, “Yapıya ilişkin hazırlatılacak rölöve ve restitüsyon ve restorasyon projelerinin, Kurulumuza iletilmesine karar verildi.” deniliyor. Orhangazi ve Yeni Gürle, vaktiyle Bizans döneminin önemli bölgelerinden İznik ve gölünün çevresinde bulunuyor.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.