Sosyal Medya Gastronomi Bilincini Arttırdı

  • Haberin Tarihi: 20 Eylül 2019
  • Bu haber 1308 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Sosyal Medya Gastronomi Bilincini Arttırdı

Türkiye’de Yükselen Meslek: Sosyal Medya Fenomeni ve Bloggerlık

Türkiye’de son yıllarda tırmanışa geçen Sosyal Medya şüphesiz geleneksel medyanın tahtını sallamaya devam ediyor. Sosyal medya tanıtım ve reklam kanallarından kazanılan paralar uzun zamandır herkes tarafından en çok tartışılan konular arasında yer alıyor.

 

Günümüzde binlerce takipçisi olan sosyal medya fenomeni bloggerlar artık hemen hemen her sektörde boy gösteriyor. Çoğu insan gazete, dergi, televizyon gibi mecralarda yer alan reklam veya resmi tanıtımlardan değil de bu kişilerin gezip gördüğü ve resimler paylaştığı yerlere akın etmeye devam ediyor.

 

HOBİ OLMAKTAN ÇIKTI

Bu kişilerin başta turizm sektörü olmak üzere birçok alanda hareketlilik sağlayarak; ekonomiye de büyük can suyu oluşturduğunu düşünülüyor. Özellikle Instagram’ın popülaritesini günden güne daha fazla arttırması, markaların sosyal medyada düşük maliyetler ile büyük kitlelere ulaşıp hızlı dönüşüm almasını sağlıyor.

 

400 BİNİN ÜZERİNDE TAKİPÇİSİ VAR

2 Doktor, 7 Mühendis, Mimar, Avukat ve Müzisyenlerin yer aldığı toplam 16 yazarlı Gurmex.com sitesi de hem sosyal medya hem de webde ülkeler ve şehirlere ait yeme içme kültürü bilgisi veren gurme gezi bloglarından biri. İlk çıkışlarının Facebook’un en popüler olduğu zamanlar olduğuna işaret eden sitenin kurucusu Emrah Akın; ardından Instagram’da ciddi bir kitleye ulaştıklarını belirtiyor. Web sitelerine hobi olarak destek veren, her bireri profesyonel işlere sahip Doktor, Mühendis, İş İnsanı, Müzisyen, Mimar toplamda 16 yazar arkadaşı ile birlikte 124 ülkeden mutfak, yemek kültürü ve nerede ne yenir konularında içerik ürettiğini ifade ediyor. 

 

SOSYAL MEDYA GASTRONOMİ BİLİNCİNİ ARTTIRDI

Sosyal medya sayesinde her ne kadar bilgi kirliliği artsa da ülkemizde gastronomi turizminin ağırlık kazanmaya başladığı yadsınılamaz bir gerçek. Şuanda yemek için seyahat eden ciddi bir kitle var. Bu da ülke ekonomisi için deniz turizmi dışında yeni bir vizyon sahibi daha olduğumuzu gösteriyor. Öteki tarafta uzmanlar cephesinde sektörün geleceğinden endişe edilirken; buna paralel olarak durum dijital reklam ve PR ajanslarının iştahını kabarttı.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.