SÖLÖZ İLKOKULU DA YIKILDI

  • Haberin Tarihi: 30 Haziran 2020
  • Bu haber 252 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
SÖLÖZ İLKOKULU DA YIKILDI

 

Bursa Valiliği’nin Şubat ayında açıkladığı deprem raporu doğrultusunda yıkım kararı verilen Orhangazi’deki 3 okuldan birisi olan Sölöz İlkokul binasında da yüklenici firma yıkım çalışmalarına başladı. Daha önce Kız Meslek Lisesi binasının yıkımından sonra ikinci okul olan Sölöz İlkokul binası yıkımı tamamlanacak. Ardından ise Atatürk İlkokulunun eski binasında yıkım yapılacak.

Bursa Valiliği 2019 yılı süresince Bursa genelindeki okullarda yapılan depremsellik dayanıklılık testleri sonuçlarını Şubat 2020’de açıklamıştı. Bursa Valiliği deprem dayanıklılık incelemeleri sonrasında Bursa genelinde 24 okulun yıkımına karar vermişti. Bu 24 okul içinde ise Orhangazi’den 3 okul bulunuyordu.

Sölöz ilkokulunda da yıkım başladı

Bursa Valiliğinin verdiği rapor doğrultusunda daha önce yıkım kararı verilen Orhangazi Erenler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Kız Meslek Lisesi) binasının yıkımı mart ayının başlarında yapılmıştı. Korona virüs salgını nedeniyle yıkım işini alan yüklenici firma ise yaklaşık 3,5 ay çalışmalarına ara vermişti. Yeni Normal dönem ile birlikte Bursa genelindeki tüm okulların yıkım işlemlerinin yüklenici firması yeniden çalışmalarına başladı. Bu kapsamda Orhangazi’ye bağlı Sölöz Mahallesinde yer alan Sölöz İlkokul binasında yıkım başladı. Akşam saatlerine kadar binanın büyük bir bölümünde yıkımı gerçekleştiren ekipler buradaki çalışmayı tamamladıktan sonra ise Atatürk İlkokulunun eski binasında yıkım yapacak.

94 yıllık binaydı

Sölöz ilkokulu ilk defa 1926 yılında öğretime açıldı. 1945 yılında çıkan bir yangın sonucunda Mektep Bayırı’nda 5 derslikli okul binası tamamen yandı. Bu yangından sonra köyün girişine 3’er derslikli, tek katlı 2 bina yapılarak eğitim öğretime devam edildi. 1974 yılında 330 m2 alan üzerine 3 katlı 10 derslikli olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılan okul bahçesinin alanı 2300 m2’ydi.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.