SİT KARARI İPTAL EDİLEN PLANA TAKILDI

  • Haberin Tarihi: 25 Ocak 2020
  • Bu haber 441 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
SİT KARARI İPTAL EDİLEN PLANA TAKILDI

Dutluca Mahallesi’nde 3.derece sit alanı ilan edilmesi talebi ile Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 15 ayrı parselin kamulaştırılması ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nden istediği talep, Büyükşehir Belediyesi’nin önceki gün yapılan meclis toplantısında yetkisizlik gerekçesi ile ilgili kuruma iade edildi. Bu bölgedeki kamulaştırma ve diğer çalışmalar bakanlık tarafından yürütülecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Ocak Perşembe günü yapılan meclis toplantısında Orhangazi’ye bağlı Dutluca mahallesindeki 15 ayrı parsel ile ilgili kamulaştırma kararı önceki gün yapılan Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşüldü. Yapılan görüşmeler neticesinde iptal edilen 1/1000 ve 1/25.000’lik planlar nedeniyle Büyükşehir Belediyesi kamulaştırma talebini ilgili kuruma iade etti.

 

Büyükşehir Meclisinin kararı

Perşembe günü yapılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisinde alınan karar şu şekilde açıklandı; Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile Orhangazi ilçesi, Dutluca Mahallesi’ndeki 15 ayrı parselin 3.Derece Arkeolojik Sit Olarak tescil edilmesi kararının Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına iletildiği tespit edilmiştir. 1/25000 Ölçekli İznik Gölü Nazım İmar Planı, Bursa 1.İdare Mahkemesinin kararı ile iptal edilmesi nedeni ile söz konusu 3.Derece Arkeolojik Sit’in işlenebileceği bir bulunmadığından Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararına ilişkin yapılacak bir işlem olmadığına karar verilmiştir.

 

Roma, Bizans, Osmanlı dönemine ait seramik parçalarına rastlandı

Dutluca’da kamulaştırmaları yapılacak olan 15 ayrı parselde daha önce Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün talebi ile arkeolojik incelemeler yapıldığı belirlendi. Yapılan incelemeler sonrasında ise Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bölgedeki 15 ayrı parselin kamulaştırılması talebini iletti. Kurulun yayınladığı yazıda ise şu görüşlere yer verildi; “Bursa ili, Orhangazi ilçesi, Dutluca mahallesindeki 2089 parsel ve çevresinde gerçekleştirilen tespit çalışmasında, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait seramik parçalarına rastlanılan taşınmazların bulunduğu kararımız eki paftada sınırlan işaretli sahanın, 2863 sayılı Kanunun gereğince ve K.T.V.K.Y.K.’nun 05.11.1999/658 sayılı İlke Karan dikkate alınarak 3 .Derece Arkeolojik Sit olarak tescil edilmesine karar verildi.”

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.