Şimşirgil gençlere Osmanlı’yı anlattı

  • Haberin Tarihi: 7 Aralık 2017
  • Bu haber 357 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Şimşirgil gençlere Osmanlı’yı anlattı

Orhangazi Belediyesi, liseli gençleri Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ile buluşturdu. Şimşirgil gençlere Osmanlı’nın temel değerlerini anlattı.

Prof.Dr.Ahmet Şimşirgil, liseli gençlere Osmanlı’nın temel değerlerini anlattı. Orhangazi Belediyesi’nin tarih sohbetleri etkinlikleri kapsamında ilçeye gelen Şimşirgil, Koç Ortaokulu konferans salonunda gençlerle buluştu.

TARİH BİLEN NE OLDUĞUNU BİLİR

Belediye Başkan yardımcısı Aydın Sancar, Milli Eğitim Şube Müdürü Kazım Karabacak ve öğretmenlerin yanı sıra çok sayıda liselinin katıldığı konferansta konuşan Şimşirgil, ‘Tarih bilmeyen adam biraz ahmak olur. Tarih bilmek insanların fasiret gözünü açar, şimdiki dilde gönül gözünü açar. Yani tarih bilen insan buraya neden geldiğini bilir. Tarih bilen adam nerede durduğunu, nerede olduğunu, nereye gittiğini, nerden geldiğini bilen adamdır. Tarih bilmeyen adam senin önünde kütük gibidir, oradan oraya, buradan buraya savrulur gider. Ne olduğunu anlamaz ülke nereye gidiyor ne oluyor, düşmanların senin hakkında ne planlar yapıyor, üzerini çizip işgal hareketlerimi yapıyor bilemez.’ dedi.

ECDAD 11-12 YAŞINDAKİ GENCİ PADİŞAH YAPTI

18 yaşında bir gence seçme hakkının yanında seçilme yaşının verildiğini hatırlatan Şimşirgil,  ‘Benim gencimin şu anda Türkiye’nin ne olduğunu, nerede olduğunu, sizler hakkında ne planlar yapıldığını, tarihin ne olduğunu, ecdadınızın kim olduğunu, niye insan olduğunu, neden bize sorumluluk verildiğini bilir.Tarihini bilmeyen adam sanal alemde yaşayan adamdır. Bakın benim ecdadım Fatih Sultan Mehmet’i 11 yaşında Manisa Valisi yapıyor. Demek ki bizim ecdadımız gençlere sorumluluğu 11-12 yaşında veriyordu. Babası 2. Murathan oğlu Fatih’i 12 yaşında padişah yapıyor. Hikaye zannetmeyin bunu! Bugün 200 tane fabrikası olan adam 11-12 yaşındaki çocuğuna bir fabrikasının idaresini vermiyor, batırırsa batırsın demez.  Demek ki eskisi gibi yetiştiremiyoruz çocuklarımızı onlara sorumluluk veremiyoruz.’ diye konuştu. 

GENÇLERİN YETİŞTİRİLMESİ LAZIM

Gençlerin mutlaka ve gerçekten yetiştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Şimşirgil, ‘Gençlerimizin sorumluluk sahibi olmaları lazım. Birlik ve beraberlik içerisinde olmaları lazım, haritaları onların çizmeleri lazım. Fatih Sultan Mehmet’in şiirlerini okumakla olmuyor, onun gibi düşünmemiz lazım. Kendimizle boğuşmak değil, kendimize güç kazanıp düşmanla savaşmamız lazım. Bunları bilirsek gelecek bizim olur. Başarının bir sırrı var neredeysen orda ol, sınıftaysan sınıfta ol, arkadaşınla konuşuyorsan onunla ol. Fasiret gözü açık  olmayan hayvanlaşır ahmak olur, gönül gözü açık olan insanlar insan gibi davranır. Bizim ecdadımızın insanın gönlüne hitap ediyordu. Bizim ceddimiz sadece bu dünyayı düşünen değil, sonsuz hayatı düşünen nesillerdi. Tarihinizi öğrenin gençler tarihinizi unutmayın padişahlarınızı iyi bilin onların hayatlarını iyi araştırın onlar bizim atalarımızdır’ diyerek konuşmalarını sonlandırdı.

1 2 3 4

1 2 3 4

OSMANLI’NIN RUHU YETER

Osmanlı İmparatorluğunun ruhu ile yaşayan en büyük devletlerden biri olduğunu vurgulayan Ahmet Şimşirgil, “Belki fiziken kendi yoktur, ama ruhu bile düşmanları titretmeye yeter. Osmanlı Devleti, 622 sene boyunca hanedan devleti olarak hüküm sürmüştür. Bunun 570 yılı uluslararası güç, ilk 50 yılı ulus güç, 250 yılı da süper güç olarak devam etmiştir. Osmanlı’nın dünyaya ne bıraktığına, mirasına ve eserlerine iyi bakmak gerekir” dedi.

 DARBE OLSAYDI TÜRKİYE YOK OLURDU

Türkiye’nin 90 yıl boyunca ulus güç olduğunu, son birkaç yıldır uluslararası güç olma yolunda hızla ilerlediğini ifade eden Şimşirgil, tarihî hadiseleri kıyasladı. Osmanlı Devleti’ne hasta adam diyen Prusya’nın, çarlık Rusya’sının, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Osmanlı’nın bitişini bile göremeden yok olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Osmanlı süper güç olduğu dönemde 12 milyon kilometre kare toprağa sahipti. Darbelerle indirilen Abdülhamid Han döneminde bu toprak 7 milyon kilometrekarenin üzerindeydi. Osmanlı’yı yıkan en büyük unsur darbelerdir. Türkiye’de de bunu yaptılar ve denemelerini de sürdürüyorlar. 15 Temmuz FETÖ hain darbe girişimi olsaydı Türkiye yoktu. Darbe başarılı olsaydı, Türkiye 20 yıl 30 yıl geriye gider diyorlardı. Ben bunlara gülüyorum. Eğer darbe başarılı olsaydı Türkiye yok olurdu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizi zaten hemen PKK’ya teslim edeceklerdi. O hain terörist başı Fethullah Gülen, ABD’den halife olarak İstanbul’a gelecekti. Ama İslam halifesi olarak değil, kaftanının içinde haç olan, papanın halifesi olarak gelecekti. Türkiye’nin süper güç olmasını istemiyorlar” diye konuştu.

Şimşirgili ayakta alkışlayan öğrenciler konferans sonrası hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.