‘Sektör zan altında kalmamalı’

  • Haberin Tarihi: 25 Ekim 2017
  • Bu haber 242 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
‘Sektör zan altında kalmamalı’

Orhangazi Servisçiler Kooperatifi Başkanı Muhammet Ali Varlı, son günlerde yaşanan servis kazaları ve olumsuz davranışlar ile gündeme gelen servis taşımacılığı ve korsan servis tanımı üzerinden sektörün zan altında bırakıldığına dikkat çekerek, ‘Her şoför, her servisçi esnafı aynı kefeye konmamalıdır. İlçemizde taşıma yapan servis sürücüleri ve esnafının bu konularda yüzü aktır.’ dedi.

 

221 Nolu Orhangazi Servis Taşımacılığı Küçük Otobüs ve Otobüsçüler Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi (ORSER) Başkanı Muhammet Ali Varlı, sektörün kanayan yarası haline gelen sorunlarla ilgili açıklama yaptı.

Personel ve öğrenci servis taşımacılığının uzun yıllardır Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde tam olarak tanımlanmamış olmasının getirdiği mevzuat çelişkisi içinde yapıldığını ve bunun hala çözülemediğini belirten Varlı, ‘Ulaşım konusunda mevzuat ve denetim tek elden yürütülmelidir. Yetki karmaşası ve mevzuat ta oluşan tereddütler sektörü zora sokmaktadır.’ dedi. 

6360 sayılı Büyükşehir yasası ile büyükşehir sınırları içinde ulaşım yetkisinin UKOME ve Büyükşehir Belediyesine verildiğine dikkat çeken Varlı,  ‘Bursa Büyükşehir Belediyesi Servis Araçları Yönetmeliği ile servis taşıma işi kısmen çözüme kavuşturulmuştur. Servis araçlarının çalışma şekli ve alması gereken “çalışma ruhsatı” “güzergâh izin belgesi”  ile çalışacak personel eğitimi, mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili hükümler de yönetmelik ile belirlenmiştir. Ancak aynı yönetmelik KTK ve KTY ile çelişen birçok konu bulunmaktadır. BBB Servis Araçları Yönetmeliğinde yer alan model yaş sınırlaması ve görüntülü kayıt cihazı kayıt süresi bunların başında gelmektedir.’ ifadelerine yer verdi.

EĞİTİM ŞART AMA…

Muhammet Ali varlı açıklamasını şöyle sürdürdü; Yaşanan üzücü kazalara ve istenmeyen kötü davranışlara karşı daha fazla eğitimin şart olduğu, daha fazla denetim yapılması gerektiği de aşikârdır. Ancak oluşan haksız rekabet, esnafımızın belini büken maliyet artışları ( vergiler, sigortalar, belediye harçları, vs) maalesef taşıma fiyatlarına yansıtılamamaktadır. Bu durumda varlığını sürdürmek isteyen esnaf ucuz işçilik, ertelenen bakımlar, geciktirilen lastik değişimi ve de bir tur daha fazla iş yapabilmek için aceleci davranmak zorunda kaldığı da acı gerçektir. Bu güne kadar yapılan hiçbir çalıştay ve ilgili kurum toplantılarında gündeme alınmayan bu durumun yine göz ardı edildiği aşikardır. Dört bakanlığın birlikte açıkladıkları önlemler servis hizmetinin olmasa olmazı olduğu ve alınan kararların taşıma güvenliğini arttıracaktır. Servis araçlarına yönelik getirilen düzenlemelerin oluşturacağı ek maliyetler araç takip sistemi, 30 gün HD kayıt sistemi, rehber personel istihdamı ile oluşacak maliyet taşıma ücretlerine yansıtılmalıdır. Büyükşehir Belediyesi Servis Araçları yönetmeliğine uymayan, çalışma ruhsatı ve güzergâh izin belgesi olmayan araçlar üzerinde yapılacak denetimler ile oluşan başıboşluk ta ortadan kalkacaktır.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.