Sarıbal’dan tarım alanlarında inceleme

  • Haberin Tarihi: 26 Kasım 2019
  • Bu haber 546 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Sarıbal’dan tarım alanlarında inceleme

CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, hafta sonu Orhangazi’de seraları tek tek gezerek üretici ile bir araya geldi.

Orhangazi’de tarım üreticisi ile bir araya gelen Orhan Sarıbal, İlçe Başkanı Ender Teke ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte seralarda incelemelerde bulunarak sebze-meyve halini de ziyaret etti. Yapılan inceleme ve ziyaret sonrası açıklama yapan Orhan Sarıbal; “Orhangazi’de seraları ve zeytin bahçelerini gezdik. Şu anda pazara çıkmış olması gereken kara lahana, kıvırcık, patlıcan seralarda, üreticinin elinde kalmış. Hiçbiri maliyetlerini kurtaracak kadar para etmiyor. Üretici perişan. Zeytinde de durum farklı değil. Fiyatlar geçen yıl ile aynı olduğu halde üretici ürününü satmakta zorlanıyor. Zeytinyağı üretenler ayrı dertli. AKP’nin tarım politikası çiftçiyi üretemez, ürettiğinden kazanamaz hale soktu. Bu politikalar sürerse, çiftçiye yardım eli uzatılmaz ise bütün toplum zarar görecek” ifadelerine yer verdi.
ZEYTİN ÜRETİCİSİ KAN AĞLIYOR
Seralarda ki incelemeler sonrası zeytin bahçelerini de gezerek zeytin üreticisi ile Orhangazi’de bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, üreticisinin kan ağladığını ifade ederek; “Zeytin en önemli tarım ürünlerinden bir tanesi. Ama bugün zeytün üreticisi kan ağlıyor. Ekonomik kriz sonrası tüketicinin alım gücü düştü. Yüksek kredi faizleri nedeniyle küçük esnaf, orta ölçekli sanayici zeytin almaz oldu. Bu faizlerle kredi çekip zeytin alamıyor. 2018 yılında da böyle oldu, 2019’da aynı şey yaşanıyor. Zeytin fiyatları maliyetini karşılayamaz noktaya düştü.
Tüccar yok, destek yok. Yanı başımızdaki Yunanistan zeytine 1 Avro destek verirken, daneye 1,5 TL destek verirken biz adeta üretici ile alay edercesine, 15 kuruş destek veriyoruz. Üretici desteklenmezse gelecekte zeytini de başka yerden almak zorunda kalacağız” dedi

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.