REMZİ BAYRAM’A GÜVENOYU

  • Haberin Tarihi: 17 Şubat 2020
  • Bu haber 324 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
REMZİ BAYRAM’A GÜVENOYU

Marmarabirlik Orhangazi Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nin 2017-2018 ve 2018-2019 İş Yılı Olağan Mali Genel Kurul toplantısı kooperatif merkezinde üyelerin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Mali Genel Kurulda Remzi Bayram ve ekibi üyeler tarafından ibra edilirken, geride kalan 2 iş yılı ile ilgili de rakamlar belli oldu. Remzi Bayram, son iki yıldaki zeytin alımlarında Orhangazili zeytin üreticilerine yaklaşık 53,5 milyon TL ödeme yapıldığına vurgu yaptı.

S.S. 189 Sayılı Orhangazi Zeytin Tarım Satış Kooperatifi olağan genel kurulu geçtiğimiz Cumartesi günü kooperatif idari binası toplantı salonunda yapıldı. Divan başkanlığını Dinçer Dinç’in yaptığı genel kurul için kooperatif ortaklarının doldurdukları salonda nezih bir ortamda geçen genel kurul toplantısında 15 gündem maddesi ortakların onayına sunuldu.

Ortaklar genel kurul kararlarını onadı

Bünyesinde 3 bin 360 üretici ortak olan Orhangazi Zeytin Tarım Satış Kooperatifi, 2017-2018 ve 2018-2019 iş yılı olağan genel kurul toplantısı kooperatif toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Ak Parti İlçe Başkanı Fahrettin Uludağ, CHP İlçe Başkanı Ender Teke, Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere ve Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Güler ile Muhtarlar Derneği Başkanı Kadri Ergen katıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından gündem maddelerine geçilen kooperatif olağan genel kurulunda iki yıla ilişkin yönetim kurulu tarafından verilen bilanço ve gelir tabloları okunarak oylamaya sunuldu. Ayrıca dönemin revize bütçeleri, yönetim kurulu üyelerinin ibrası, karara bağlanmayan faaliyet dönemlerine ilişkin ortak içi ve dışı faaliyet kar zararları, kooperatif ve üst kuruluşlarının olağan genel kurulu toplantılarının birleştirilerek yapılmasına yönelik bileşik genel kurul önerisi, önerinin kabul edilmesi halinde 2020 ve 2021 iş yılı bütçeleri ile çalışma programlarının görüşülmesi, kooperatifin çalışma politikası ve stratejilerinin belirlenmesine ilişkin görüşme, kooperatif ana sözleşmesinin 10/ 4 maddesi uyarınca belirlenen sermaye taahhüt toplamı üst sınırının 30.000’den 200.000’e arttırılması, birlik tarafından ortak üreticilere verilecek ayni ve nakdi kredilerin kullandırılmasına ilişkin yönetim kuruluna yetki verilmesi, yönetim kurulu üyelerinin hakkıhuzur ve harcırah gibi parasal haklarının belirlenmesi kooperatif ortaklarının oylarına sunuldu.

“İki yılda 53 milyon 724 bin 535 lira ödedik”

 Genel kurulda konuşan S.S. 189 Sayılı Orhangazi Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Remzi Bayram, iki iş yılında toplam 8.548.208 kg ürün alımı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bunun karşılığında 53 milyon 724 bin 535 lira ödedik. Geçen iki iş yılında ilaç gübre ve sele olmak üzere toplam 2 milyon 125 bin 972 liralık ayni yardım siz değerli ortaklara yapılmıştır. Kooperatifimizin sizlere 10 milyon ürün ödemesi kalmıştır. Buda birliğimizin belirlediği ödeme takvimi çerçevesinde Nisan ayı sonu itibari ile ödenecektir. Gelecek yılların geçtiğimiz yıllardan daha iyi olmasını temenni eder, genel kurulumuzun siz değerli ortaklarımıza, kooperatifimize ve birliğimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Ortaklara ‘organik gübre’ semineri

Genel kurul sonunda Birlikçe onanan ve zeytin üreticileri için bir devrim niteliğinde olan organik gübre tanıtımı ve kullanımı anlatıldı. Marmarabirlik’in patentini alıp üretimini gerçekleştirdiği organik gübrenin tanıtımı ve kullanımı ile ilgili Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi profesörlerinden doktor Haluk Başar genel kurula katılan ortakları bilgilendirdi.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.