Piyasalarda Sert Düşüşler Devam Edecek mi?

  • Yazının Tarihi: 17 Mart 2020
  • Yazar: Emrah SUYOLCU
  • Bu yazı 5786 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Küresel anlamda yaşanan virüs kaynaklı panik sermaye piyasalarında endekslerin güçlü satışlarıyla perşembe de devam ederken, gelişmiş ülke ekonomilerinden birbiri ardında ekonomilerine destek amaçlı adımlar gelmeye devam ediyor. Bu konuda son gelişme Perşembe günü FED’de yaşandı. New York Fed, finansal piyasalarda likidite sıkışıklığı yaşanmaması için yeni bir adım daha attı. Perşembe günü açtığı 3 ay vadeli repo ihalesi ile piyasaya 500 milyar dolar veren New York Fed, bugün de 500 milyar dolar büyüklüğünde 3 ay vadeli ve yine 500 milyar dolar büyüklüğünde 1 ay vadeli repo operasyonları yapacak. New York Fed, bir ay ve 3 ay vadeli repo operasyonlarını aylık takvimin geri kalan bölümünde de haftalık olarak tekrarlayacak. Banka, finansal piyasalar ise likidite sağlamaya dönük en az 175 milyar dolar limitli gecelik ve 45 milyar dolar büyüklüğündeki 2 hafta vadeli repo operasyonlarını da bu dönemde devam ettirecek. Trump’ın son açıklamaları ve Perşembe günü gerçekleşen bu hamle sonrası kısa bir süre ABD endekslerinde toparlanma çabası oluşsa da akabinde devam eden panik satışlara geri dönüldü ve endeksler günü %10’a yakın düşüşlerle tamamladı. Bu arada Britanya ile Avrupa Birliği, gelecek hafta Londra’da yüz yüze yapılması planlanan Brexit sonrası ticaret müzakerelerinin iptal edilmesi konusunda anlaştı. Britanya hükümetinden yapılan açıklamaya göre, müzakerelerin gerçekleşmesi için alternatif yollar aranmaya devam ediliyor. Ayrıca Çin’de yeni vaka sayısı Perşembe günü itibariyle tek haneye indi ve 8 olarak açıklandı. Hayatını kaybeden sayısı da 7 kişi olarak açıklandı.

Dün ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) corona virüsü salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak üzere hanelere ve şirketlere ucuz kredi verebilmeleri için bankalara ucuz para sağlayacağını açıkladı. Banka ayrıca, devlet ve şirket tahvili alımlarını 120 milyar euro artırdı. ECB Başkanı Christine Lagarde, virüsün geçici de olsa ekonomik aktivite üzerinde büyük etki yaratacağını belirterek “Hükümetler, kurumlar vaktinde adım atmalı, maliye politikası alanında eş güdümlü tedbirler gerekiyor” dedi. Piyasalar ECB’nin mevduat faizini 10 baz puan azaltarak yüzde -0.6’ya düşüreceğini fiyatlıyordu ancak ECB mevduat faizini yüzde -0.5’te, politika faizini ise sıfırda tuttu.

Küresel ölçekte borsalarda yaşanan çok sert satışlar yurtiçinde de etkisini güçlü şekilde hissettirmeye devam ediyor. Perşembe günü XU100 endeksi yurtdışında yaşanan panik satışlara eşlik ederek günü %7,3 düşüşle tamamladı. Bu sonucun ardından Borsa İstanbul, koronavirüs salgını nedeniyle küresel piyasalarda etkisinin gösteren satış dalgası nedeniyle fiyat marjı, devre kesici tetikleme oranları ve devre kesici sonrası emir toplama sürelerinde değişikliğe gitti. Düzenlemeye göre pay piyasasında, içinde bulunduğu pazar ve gruba göre %20 ya da %15 olan gün içi fiyat marjı, tüm gruplarda %10’a düşürüldü. Mevcut uygulamada %10 ve %7,5 olan devre kesici tetikleme oranı ise tüm gruplarda %5’e indirildi. Hisse senedinin içinde bulunduğu gruba göre 5, 15 ya da 25 dakika olan devre kesici sonrası emir toplama süresi ise tüm gruplarda 30 dakikaya çıkarıldı. VİOP’ta ise fiyat marjları ise endeks vadeli işlem sözleşmelerinde %15’ten %10’a, pay vadeli işlem sözleşmelerinde %20’den %10’a indirildi. Duyuruda, yeni düzenlemelerin 13 Mart’tan itibaren ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacağı ifade edildi.

Prşembe günü ABD endekslerinde FED’in hamlesine rağmen endekslerde %10’a yakın düşüşlerden sonra sabah saatlerinde ABD vadelilerinde sert satışların durulduğu, hafif yükseliş yönünde işlemlerin gerçekleştiği gözleniyor. Perşembe günü ABD endekslerindeki sert satışların ardından bu sabah Asya seansında da Japonya Nikkei’de %5.8, Topix’de %6.5, Çin Shangai’da %3.3, Hong Kong Hang Seng’de %4 düzeylerinde satışların yaşandığı gözleniyor. DolarTL yazının yazıldığı sıralarda 6.30 seviyesi üzerinde hareket ederken ons Altın’ın 1577, ham petrolün ise 32-35  Dolar bandında  işlem gördüğü gözleniyor. Bu hafta yurtiçinde sanayi üretimi ve perakende satış verileri izlenecek.

Bist 100 Endeksinde;

Destekler: 93.000 / 90.000 / 88.500
Dirençler: 95.200 / 97.100 / 98.500

Kurdaki 5,87 sonrası hareketleri önemle izlediğimiz için 6,22 ve 6,35 seviyelerini olası görüyordum. Bundan sonraki fiyatlamada tamamen gelecek haber akışı etkili olacak. Özellikle yurt içinde can kaybının görülmesi ve vaka sayısının artması TL’yi baskılamaya devam edebilir. Öte yandan hükümetlerden virüsün etkisinin azaldığına dair gelecek açıklamalar ise tüm piyasaları destekleyecektir.

USDTRY kurunda 6,22 üzerinde 6,35 ve 6,50; 6,22 altında 6,16 ve 6,09 seviyelerini izleyeceğiz.

Altında ise ONS, 1,550$ seviyesine kadar geriledi ve Cuma günü 1,580$ seviyesi üzerinde işlem gördü. Teknik olarak 1,580$ altı hareketlerin sınırlı kalmasını bekliyorum ve bu seviye üzerinde yeniden 1,660$ atağını güçlü görüyorum. Kısa ve orta vadede altın pozitif beklentimi koruyorum. Gram altında da 328 TL üzeri yeni rekor olasılığını güçlendiren bölge olmaya devam ediyor. Gram altında 60 günlük ortalama değeri olan 305 tl seviyesine geriçekilmeler alım fırsatı olacaktır.

 

Önemli Not

Bu arada  Borsa. Forex veya Sanal Paralardaki fiyat değişimlerinden para kazanmak isteyen ve daha önce bu konuda deneyimi ve bilgisi olmayanlar ama bu konulara ilgisi ve merakı olanlar için, Temel Düzey Yatırımcılık Eğitimleri vermekteyim. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler contact@emrahsuyolcu.com mail yada www.emrahsuyolcu.com  adresinden bana ulaşabilirler.

Bol Kazançlar.

.
 

Yorum Kapalıdır.