PETROL-İŞ ORHANGAZİ’DE BULUŞTU

  • Haberin Tarihi: 27 Ocak 2020
  • Bu haber 397 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
PETROL-İŞ ORHANGAZİ’DE BULUŞTU

Genel Başkan Akyüz; ‘İşçinin birçok hakkı gitti’

Petrol-İş Sendikası, Orhangazi ve Gemlikli üyelerine sendikal konularda eğitim verdi. Sendika genel başkan ve genel merkez yöneticilerinin de katıldığı eğitimde, sendika üyelerinin her zaman birlik ve dayanışma içerisinde olması gerektiğine vurgu yapıldı.

Petrol-İş Sendikası’nın aktif üyelerine yönelik düzenlediği yeni dönem eğitimlerinin altıncısı Orhangazi’de yapıldı. Bektaş düğün salonundaki eğitime Orhangazi’den Faurecia Polifleks Otomotiv ve Gemlik’ten Vibracoustic fabrikasından 600’ü aşkın sendika üyesi katıldı. Eğitim programına; Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Süleyman Akyüz, Genel Mali Sekreter Erhan Yakışan, Genel Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Niyazi Recep Kethüda, Bursa Şube Başkanı Ersin Birgül de katıldı.

Elazığ ve Malatya’da can kayıplarına neden olan depremde yaşamını yitirenlerin anılmasıyla başlayan programda, Petrol-İş Sendikası eğitim sorumlusu Erhan Kaplan, aktif üyelere sendikal konularda sunum eşliğinde eğitim verdi.  

BİRGÜL; ‘AYRIM YAPMADAN BİRLİK OLMALIYIZ’

Eğitim programının açılış konuşmasını yapan Petrol-İş Bursa Şube Başkanı Ersin Birgül, siyasi görüşüyle, yöresiyle hiçbir ayrım yapmadan her zaman birlik içinde olunması gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye’de çalışma hayatındaki sendikalar içerisinde işçinin tüm haklarının savunulması yönünde Petrol-İş’in en iyi sendika olduğuna dikkat çeken Birgül, ‘Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üyelerimizin yaşam standartlarını yükseltmek için birlik içinde mücadeleye devam edeceğiz.’ dedi.

YAKIŞAN; ‘ZOR GÜNLERDEN GELDİK’

Petrol-İş Sendikalı Genel Mali Sekreter Erhan Yakışan ise, sendika çalışmalarını dünden bugüne değerlendirirken, fabrikalarda işçilerin zor şartlarda çalıştığı, haklarının ihlal edildiği günleri işaret ederek, ‘Sendika çalışmaları sayesinde önemli mesafeler katedildi. Bu gelişmeler birbirimize olan inanç ve güvenin eseridir.’ dedi. 16 şube 40 bin üye ile faaliyet gösterdiklerini belirten Yakışan, ‘Temsilcilerimiz işveren temsilcileri ile kapalı kapılar arkasında hepimizin hakları için ciddi mücadeleler veriyor. Onlara sahip çıkıp, saygı duymalıyız. El ele verdiğimiz zaman başaramayacağımız hiçbir şey yok.’ diye konuştu.

 

KETHÜDA; ‘HER ŞUBEYE YENİ İŞYERİ SORUMLULUĞU VERECEĞİZ’

Petrol-İş Sendikası Genel Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Niyazi Recep Kethüda ise, yeni dönemde 4,5 ay içerisinde 6. Şube eğitiminin yapıldığını söyledi. Eğitimlerin tüm şubelerde yapılacağını ifade eden Kethüda, ‘Bu eğitimlerle hepimizin geleceğine katkı sunmayı amaçlıyoruz’ dedi.  Sendika tabanının her geçen gün gençleştiğini belirten Kethüda, eğitimler sayesinde sendikanın çalışmalarını yeni üyelere aktardıklarını ifade ederek, ‘Yeni dönemde yeni bir çalışmamız daha olacak. Her şubeye yeni bir işyerini sendikamıza katma görevi vereceğiz. Çünkü sendikamız ne kadar büyürse hepimizin geleceği o kadar büyür’ dedi.

 

AKYÜZ; ‘BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ’

Orhangazi’deki eğitim programında konuşan Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Süleyman Akyüz, ülke olarak ve sendika olarak sınavdan geçildiğini söyledi. İşçi sınıfının sıkıntılar içerisinde olduğunu belirten Akyüz, ‘Her geçen gün kendine yönelik aleyhte yasalar çıkıyor, kendine yönelik sıkıntılar ortada, kıdem tazminatı meselesi önümüzde, vergi yasası önümüzde, örgütlenme yönündeki engeller önümüzde, telafi çalışması, denkleştirme çalışması, mobingine varana kadar her türlü sorun önümüzde. Siz ne mücadele verirseniz verin, bir tane torba yasa bir kanun hükmünde kararname ile bir bakıyorsunuz bütün haklar gidiyor. İşçi sınıfının önünde grev engeli vardır, grev yasağında olmayanlara grev ertelemesi vardır ve hakkını arayanların önüne de bir sürü engeller konulmakta, polisi jandarması önüne çıkmaktadır. Tecrübeler şunu gösteriyor; eğer verdiğiniz sınıfsal ve sendikal mücadelenin yanında siyasal bir mücadele vermezseniz ne yaparsanız yapın bütün emeğiniz boşa gider. O yüzden çok düzgün, çok doğru, kalıcı bizi koruyan temeller atmamız lazım. 12 Eylül’e kadar 30 yıla yakın sendikalar birçok mücadeleyi vermiş, birçok hakları almış ama 12 Eylül darbesiyle çoğu gitmiştir. 12 Eylül’den sonra tekrar işçi sınıfı biraz kendine gelmeye başladı, 80’li yıların sonları ile 90’lı yıllarda bir takım haklar almaya başlamış ama ne yazık ki 2000 ve 2002’den sonra daha fazlası geri gitmiştir. Hangi partiden olursanız olun, hangi anlayıştan olursanız olun eğer oy verdiğiniz  partilere baskı yapmazsanız, onları biryerlere çekmezseniz, oylarınızla bir ders vermezseniz vallahi çekmeye devam ederiz.’ dedi. İşçi haklarının her geçen gün gittiğine dikkat çeken Akyüz, ‘Emeklilik bağlanma oranlarına bir bakın, vergi yasasındaki dilimlerin açılmaması, oranlara oran katılmasına bir bakın. ‘ dedi.

 

  

 

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.