OTSO, TOBB Genel Kurulundaydı

  • Haberin Tarihi: 25 Mayıs 2017
  • Bu haber 255 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
OTSO, TOBB Genel Kurulundaydı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 73. Mali Genel Kurulu nedeniyle, Orhangazi TSO Meclis Başkanı Erol Hatırlı ve Genel sekreter Gürol Erol TOBB 73. genel kurul toplantısına katılım sağladı.

1 2 3 5

1 2 3 5

TOBB 73. Genel Kurulu öncesi, Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdim Töreni, TOBB Genel Merkezinde yapıldı. Törene, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu katıldı. Törende, TOBB delegesi olarak 10 ve 20 yılını dolduranlar ile hayatını kaybeden oda borsa yöneticilerinin ailelerine şeref belgesi ve plaket takdim edildi. Törende, Eski Bakanlardan ve Eski TOBB Başkanlarından Ali Coşkun’a da hizmet şeref belgesi verildi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen Genel kurul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katımıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Üniversitesi’nde düzenlenen TOBB’un 73’üncü Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasının başında yüksek faiz tepkisini tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O krediye mahkum olan girişimci, karınca yazısı kadar, altına imzayı atıyor, içinde ne var ne yok bundan haberi yok. Allah’ın izni ile bunu da çözeceğiz dedi.

Sizlerin aynı zamanda bulunduğunuz şehirlerin kanaat önderleri olduğunuzu da biliyorum. Bu salon aslında Türkiye’nin yelpazesidir. İş dünyamızın lokomotifliği, emeği ve desteği olmadan hedefimize ulaşmamız mümkün değildir. Üreten, istihdam oluşturan, ihracat yapan sizlerin azmi, heyecanı, enerjisi bizim için en büyük güç kaynağıdır dedi.

YERLİ OTOMOBİLİMİZİ TOBB CAMİASINDAN ÇIKARALIM

Bir teklifim var, gelin yerli otomobilimizi TOBB camiasının içinden çıkaralım. Bu millete montaj yakışmıyor dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözünün ardından, söz alarak konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kendilerinin bu yönde çalışma yapacaklarının sözünü verdi.

Hisarcıklıoğlu, ekonomide alınan kararlar e uygulamalar sebebiyle Cumhurbaşkanına teşekkürlerini iletti ve eski dönemlerden miras kalan bir yükümüz var: Peşin vergi. Geçmişte, enflasyon yüksekti, kamu maliyesi hep açık verirdi. Devlet vergiyi peşinen toplamak zorundaydı. Çok şükür, Sizinle bu sıkıntıların hepsi geride kaldı. Ama geçici vergi hala duruyor. Artık 90’ların bu kötü mirasını kaldıralım ve sizin liderliğinizde tarihe gömelim dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, törende yaptığı konuşmada, “Oda ve Borsa camiası olarak, sadece günü kurtarmak, mevcutla yetinmek gibi bir anlayışta olmadık” dedi. Sorun ve taleplerle birlikte sürekli çözüm önerileri de geliştirdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “G20’den, Eurochambres’a, İslam Odası’ndan, Asya-Pasifik Odası’na kadar, tüm küresel platformlarda Türk iş dünyasının sesini duyuruyor, hakkını savunuyoruz” dedi.

TOBB’un, Türkiye’de katılımcı demokrasinin yayılmasına büyük katkı verdiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “365 Oda ve Borsamızın her biri, demokratik yapısı ve geleneğiyle, ülkemizin her yanında demokrasi kültürünün gelişmesine, kök salmasına katkıda bulunuyor. Zira demokrasi demek, müzakere demektir. İşte her toplumsal kesimin, her farklı düşüncenin, her farklı anlayışın, kendisini temsil etme imkânı bulduğu, en geniş tabanlı yapı burada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde” dedi.

Genel kurulda açılış konuşmalarının ardından, yönetim kurulu faaliyet raporu, Hesap inceleme komisyonu, Mevzuat komisyonu, Ekonomik raporu inceleme komisyonu, dilekleri inceleme komisyonu, Avrupa birliği uyum komisyonu, Dış İlişkiler komisyonu, Vergi komisyonu, Ekonomi Politikası Komisyonu, Basın ve Yayın Komisyonu ve bütçe görüşmelerinin ve oylamalarının ardından genel kurul sona erdi.

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.