Otomotiv ihracatı yüzde 8 arttı

  • Haberin Tarihi: 9 Eylül 2019
  • Bu haber 495 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Otomotiv ihracatı yüzde 8 arttı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye otomotiv sektörü Ağustos ayında yüzde 8,4 artışla 1,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Ocak-Ağustos ihracatı ise bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 4 azalarak 20 milyar dolar oldu.
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre, otomotiv endüstrisi Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,4 artışla 1,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer alan sektörün aldığı pay yüzde 13 oldu. Tarihindeki en yüksek ikinci Ağustos ayı ihracat rakamına ulaşan otomotiv endüstrisi, yüzde 8’lik artışıyla da son 10 aylık dönemin en yüksek artış oranına ulaştı. Otomotivin Ocak-Ağustos dönemi ihracatı ise bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 4 azalışla 20 milyar dolar oldu. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Ağustos ayında tüm ana mal gruplarında ihracat artışı yaşandı. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatında yaşanan çift haneli artış, ihracat artışında temel belirleyici oldu” dedi.

Almanya’ya ihracat yüzde 0,4 düştü, Fransa’ya ise yüzde 26 arttı
Aylık bazda en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya Ağustos’ta yüzde 0,4 azalışla 291 milyon dolar ihracat yapıldı. Fransa 182 milyon dolarlık rakamla ikinci büyük pazar olurken, artış oranı yüzde 26,5 olarak gerçekleşti. Yine İtalya’ya ihracat yüzde 18 artışla 151 milyon dolar oldu. Fransa’ya olan artışta binek otomobiller ihracatının yüzde 90, İtalya’ya yönelik artışta da eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 110 artması etkili oldu.
Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 21, Polonya’ya yüzde 17, Cezayir’e ihracatta yüzde 32 düşüş görüldü. ABD’ye yönelik ihracat düşüşünde bu ülkeye otobüs-minibüs midibüs ihracatının yüzde 90 gerilemesi etki yaptı. Ağustos’ta Hollanda’ya ise yüzde 79,5, Slovenya’ya yüzde 104, İsrail’e yüzde 44 ve Rusya’ya da yüzde 13 ihracat artışı yaşandı. Hollanda’ya olan artışta eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 142 ve binek otomobiller ihracatının yüzde 324 artması etki yaptı.

AB’ye ihracat yüzde 10 arttı
Ağustos ayında Avrupa Birliği ülkelerine yüzde 10 artışla 1 milyar 255 milyon dolar ihracat yapılırken, en büyük pazar olan AB ülkelerinin toplam ihracattan aldığı pay da yüzde 72 oldu. Geçen ay Ortadoğu ülkelerine yüzde 21, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yüzde 45 ihracat artışı kaydedildi.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.