Orhangazi’nin hızla büyüyen markası
Orhangazi’nin hızla büyüyen markası

Orhangazi’nin hızla büyüyen markası

 

Orhangazi’de 21 yıldır üretilen, lezzeti kadar adıyla dikkat çeken ‘Duvalı tatlı’nın ünü hızla büyüyor. İsmini bir espriden alan ve tarifi kimseyle paylaşılmayan ‘Duvalı tatlı’yı yemek için şehir dışından Orhangazi’ye gelenlerin sayısı yıllar geçtikçe artarken, gelemeyenler de kargo ile sipariş veriyor.

Orhangazi’de ünlü isimlerin de uğramadan geçemediği mekan haline gelen Orhan’ın Yeri’nde üretilen ‘Duvalı tatlı’ ilçenin marka olma yolunda hızla ilerliyor.

Sosyal medya sitelerinde bile adından sıkça söz edilen tatlının üretildiği işletmecilerindenİrfan Çiftçi, anne ve babasının yıllar önce farklı bir tatlı üretmek için denemeler yaptığını ve bunun sonunda bugün “Duvalı” adını verdiklerini sütlü tatlının ortaya çıktığını söyledi.

ADINI ESPRİDEN ALDI

Bir müşteri ve babasının arasında geçen espriden dolayı adının “Dualı” olarak kaldığını ve ünlendiğini, sonradan isminin değiştiğini anlatan Çiftçi, şöyle konuştu:‘Tarifi kimseyle paylaşmıyoruz. 21 yıl önce müşterilerden biri, babam tatlıyı yaparken mutfağa giriyor. ‘Abi seni yakaladım’ diyor, babam da espriyi sever, ocağın altını kapatıp başlıyor kazanın karşısında dua etmeye. Müşteri, ‘Abi ne yapıyorsun?’ diyor. Babam da ‘Tatlının duasını okuyorum’ diyor. Müşterimiz buna inanıyor. O zamanlar masalarımızda kartlar vardı, müşteriler yorumlarını yazıp bırakıyorlardı. Müşterimiz bu kartlara ‘Dualı tatlıyı yemeden sakın gitmeyin’ yazdı. Her gören merak etti ve tadına baktı. Böylece dualı tatlı olarak ün yaptı. Gelen yemek istedi, duyan adresine talep etti. Tatlıya tescili ‘dua’ adına alamadık, araya ‘v’ koyduk ‘Duvalı tatlı’ oldu. 2004 yılında bu isimle tatlımızı tescillettik.”

BİRÇOK TATLIYI ANDIRSA DA HİÇBİRİ DEĞİL

İrfan Çiftçi, tatlının hafifliğinin müşterilerin beğenisini kazandığını belirterek, ‘Tatlımız süt tatlısını andırıyor. Tavuk göğsü, muhallebi, keşkül ve sütlacı andırıyor ama hiçbiri değil, kendi başına ayrı bir özelliği var. Müşteriler de diğer sütlü tatlılara benzetiyor. Kimi tavuk göğsü, kimi erimiş dondurma, kimisi de sütlaca benzetti. Herkesin fikri farklı ama her damağa hitap ediyor’ dedi.

GELEMEYEN KARGO İSTİYOR

‘Duvalı Tatlı’sıyla öne çıkan Orhan’ın Yeri ünlülerin de uğrak yeri. Spordan, sanat camiasına kadar birçok ünlü isim Orhangazi’den geçerken Orhan’ın Yeri’ne uğramadan gitmiyor. ‘Duvalı Tatlı’nın müdavimi haline gelenler gibi birçok ünlü de ilçeye gelemediklerinde ise kargo ile tatlısını adresine istiyor.