Orhangazi’de patlıcan hasadı başladı

  • Haberin Tarihi: 5 Temmuz 2018
  • Bu haber 218 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Orhangazi’de patlıcan hasadı başladı

*Çiftçiler yoğun mesai harcıyor

                *Rekolte artacak!

Orhangazi’nin sebze konusunda en fazla rekolteye sahip patlıcan hasadına başlandı.  İlçe genelinde bulunan patlıcan tarlalarında yoğun mesai harcayan çiftçiler, ilk mahsulleri topluyor. İstanbul ve çevre illere ihraç edilen patlıcanların ise zeytindeki gibi dip ve tavan fiyatlarına sahip olması gerektiğini bildiren çiftçiler yetkililerin konu üzerinde çalışma yapmasını istedi.

Orhangazili patlıcan üreticisi hasada başladı. Orhangazi’nin zeytinden sonra en çok rekolteye sahip olan patlıcanların toplanmasına başlayan çiftçiler tarlalarında yoğun mesai harcıyor. Orhangazi İlçe Tarım Gıda ve Havancılık Müdürü Gürkan Kabul 2017 yılında patlıcan üreticilerinin 20 bin 580 Ton üretim yaptığını açıkladı. 5 bin 145 dekarlık alana ekim olduğunu bildiren Kabul, dönüm başına ortalama üretimin 4 ton olduğunu söyledi. Ekilerek bakımı yapılan patlıcanlarda mahsullerini toplayan Orhangazili çiftçi Mehmet Beşeoğlu ise konu hakkında bilgi verdi.

İŞE BAŞLARKEN BİR SERVET ÖDÜYORUZ

70 dönüm arazi üzerine patlıcan eken çiftçi Beşeoğlu 15 yıldır bu işi yaptığını belirterek ‘işlerimize önce yer kiralamak ile başlıyoruz. Sonrasında ekim için yer hazır hale getiriliyor. Bir patlıcan ekilen yere uzun süre ekim yapılamıyor. Fakat bizler bu sorunu çözmek için aşılı patlıcan kullanıyoruz. Aşılı patlıcan kendi özelliği olarak burada yetişiyor ve ürün veriyor. Bu yıl çim adedini 2 TL’den aldık. Her yıl mazot gübre ve işçilere zam yapılıyor. Fakat üretim sonunda satış yaptığımız patlıcanların fiyatı hep aynı. Bu konular bizleri zorlasa da işimizi yapmaya devam ediyoruz. İcar yapılan yer ücreti, çim, sırık, tarım ilaçları, işçi, mazot derken neredeyse bir servet ödüyoruz.

ONLARCA KİŞİYE İSTİHDAM

 Çalışanlarımızın neredeyse tümü bayan, konuda istihdam da sağlıyoruz. Yaz tatillerinde öğrenciler de bizimle çalışmaya geliyor. Her yıl artış gösteren yevmiye bu yıl 60 – 70 TL arasında değişiyor. Her yıl onlarca kişiye iş kaynağı oluyor. Havaların bu yıl geç ısınmasından kaynaklı rekolte ilk mahsullerimizde belli olmayacak gibi. Fakat ikinci mahsullerimizden rekolteyi bekliyoruz.

MAZOT VE GÜBRE FİYATLARI BELİMİZİ BÜKÜYOR

Tarım ilaçları ve mazota yapılan zamlar bizleri zorluyor. Hükümet yetkilileri her hangi bir doğal afette ürünlerimizi güvence altına alıyor. Fakat bizler üretim esnasında gübre ve mazot fiyatlarında zorluk çekiyoruz. Bu fiyatların minimum da olsa aşağı çekilmesinde yarar var.

İSTANBUL PATLICAN BORSASI FİYATLARI AÇIKLAMADI

Patlıcanın büyük bir bölümünü İstanbul’a ihraç ediyoruz. Patlıcan fiyatlarına yön veren İstanbul Patlıcan Borsası fiyatları henüz açıklamadığı için şuan fiyat politikası hakkında konuşmak biraz zor. Fakat üreticiden alınan patlıcan pahalıya satılıyor. Bizler pazardan alınan fiyatların çok altında satış yapıyoruz.

AVM’LERİN BAZILARI ÜRÜNÜ TARLADAN DA ALIYOR

Bahçelerden toplanan taze ürünler, kadın işçiler tarafından karton kutulara diziliyor ve bahçeden sebze ve meyve haline gönderiliyor. Öncelikle İstanbul’daki hallere gönderilen taze patlıcanlar için, ilçeye gelip yerinden satın alan AVM’ler de oluyor.

700 TON REKOLTE BEKLİYOR

70 dönüm arazi üzerinde yetiştiğimiz patlıcanlardan 700 ton rekolte bekliyoruz. Çok iyi bakımını yaptığımız patlıcanların yüzümüzü güldürmesini beklioyuruz.

 

 

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.