ORHANGAZİ’DE KONAKLADI

  • Haberin Tarihi: 13 Ocak 2020
  • Bu haber 868 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
ORHANGAZİ’DE KONAKLADI

İngiliz Aktivist Nepal’e kadar yürüyecek

2018 yılında İngiltere’den yola çıkan gezgin ve maraton koşucusu 73 yaşındaki Rosie Swale Pope yürüyerek 1 yılda Orhangazi’ye ulaştı. Orhangazi’de 2 gün mola veren Rosie Swale Pope dün sabah saatlerinde Bursa istikametine yola çıktı.  Orhangazi için “Fantastic Orhangazi” ifadesini kullanan Rosie Swale Pope Orhangazi’nin doğal güzelliğine de hayran kaldı.

İngiliz yazar, gezgin ve maraton koşucusu Rosie Swale Pope, çocuklara yardım için İngiltere’den Nepal’e doğru çıktığı yolculuğuna, rotası üzerindeki İstanbul’da mola vererek devam ediyor. Eşyalarını, vücuduna bağlayarak çektiği mini karavanında taşıyan Pope, iki gün önce akşam saatlerinde İstanbul’a ulaştı. Yürüyerek ihtiyaç sahibi çocuklara yardım etmek isteyen Rope, ‘uğradığı ülkeler içinde en büyük ilgiyi Türkiye’de gördüğünü’ söyledi. Pope, günde yaklaşık 20 kilometre yol kat ediyor. Pope, yolculuğu sırasında haftada sadece bir gece kişisel temizliği ve elektronik cihazlarını şarj etmek için otelde kalıyor, diğer gecelerini ise mini karavanında geçiriyor. Pope, Türkiye’de olduğu için çok mutlu olduğunu söyleyerek, “Türk insanlarını tanıdığım için çok mutluyum” dedi. Türkiye’ye gelmek için 12 ülke geçtiğini belirten Rosie Swale Pope, bir hafta dinlendikten sonra Gürcistan’a devam edeceğini dile getirdi. “72 yaşındayım. Çok genç olduğumu düşünüyorum. Bu yolculuğu yapmaktan çok gururluyum. Bunu yapacağıma inanıyorum. Sadece inanmak yeterli bunun için. İki yıl önce eşimi kaybettim. Benim eşim Nepal’e gitmeyi çok istedi, fakat gidemedi. Nepal’de depremden dolayı insanlar öldü. Evler yıkıldı. Oradaki yetişkinlere ve oradaki çocuklara yardım için oraya gidiyorum. Eşim gidemediği için ben oraya gitmek istiyorum. Yolum inanılmaz güzel. Fantastik ve güzel insanlarla karşılaşıyorum. Kırmızı bir arabayla yolculuk yapıyorum ama sadece arabayla değil; bazen gittiğim ülkelerde arabamı bırakıyorum.”

“Türk insanlarından yardımsever olmayı öğrendim”

Yürürken insanlarla diyalog halinde olduğuna dikkati çeken Pope, “Türkiye çok güzel. Maşallah Türkiye. Türk insanlarından yardımsever olmayı öğrendim. Türk insanları çok yardımsever. Bütün dünyada yardım derneklerinin artması gerekiyor. Bütün dünyadaki insanlar sevilmeli. Sağlık hizmetleri ve eğitim almalı. Bu doğal bir hak” ifadelerini kullandı.

Bursa’ya doğru yola çıktı

Cuma günü akşam saatlerinde Orhangazi’ye ulaşan Rosie Swale Pope burada iki gece dinlendikten sonra dün sabah saatlerinde Bursa’ya doğru yola çıktı. Polis ve jandarma eskortu ile yol alan Rosie Swale Pope, Nepal’e kadar yürüyerek gidecek.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.