Orhangazi’de Ebabil kuşu bulundu

  • Haberin Tarihi: 16 Temmuz 2018
  • Bu haber 421 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Orhangazi’de Ebabil kuşu bulundu

Dünyanın en nadir rastlanan kuşlarından, kendine has özellikleriyle halen gizemini koruyan Ebabil kuşu Orhangazi’de görüldü.

Ebabil kuşu neredeyse tüm ömrünü uçarak geçirdiği için havada sıklıkla görülse de yerde çok nadir görülebiliyor. Ebabil kuşu, Orhangazi’de bir oto tamirci dükkanın önünde kaldırımında hareketsiz halde Murat Balaban tarafından bulundu. İlk görüşte şaşırdığını anlatan Balaban, bitkin ve hareketsiz haldeki kuşu alarak dükkanına getirdi. Fotoğrafları üzerinden araştırma yapan Balaban, kuşun Ebabil kuşu olduğunu anladı. Nadir rastlanan türlerden Ebabil kuşu olduğunu öğrenen Balaban, kuşu Orhangazi Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne götürdü.

BİTKİN DÜŞMÜŞ!

Ebabil kuşunu Balaban’dan teslim alan Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, kuşun bitkin düşere yere konmuş olabileceği ihtimalini değerlendirdi. Etçil olan Ebabil kuşu karnı doyularak bir süre burada misafir edildi. Kendine gelen Ebabil kuşu canlanınca doğa bırakıldı. Uçarak gözden kaybolan Ebabil Kuşu normal hayatına geri döndü.

EBABİL KUŞU NEDİR?

Ebabil kuşu, kırlangıçlara göre kanatları daha uzun ve kavisli bir kuş türüdür. Gece-gündüz havada kalır ve uçarken uyurlar. Geceleri gören bir türdür. Yalnızca üreme dönemlerinde yere inip, kayalıklardaki ve yüksek binaların çatılarındaki yuvalarında uyurlar. Sürüler halinde, tiz çığlıklar atarak uçarlar. Ayaklarının üstünde diğer kuşlar gibi dik bir şekilde duramazlar. Türkiye’de ilkbaharda görülmeye başlar, sonbaharda güneye göç ederler. Çıkardıkları sesler, görüntüsüyle görenleri büyülemektedir. Yaklaşık 17 santim olan bu kuşlar Ebabil (Apus apus), sağangiller (Apodidae) familyasından gelmektedir. Genellikle şehirlerde yaşayan bu kuş türü, kırlangıç kuşuyla benzediği için zaman zaman karıştırılmaktadır. Ebabil kuşu yaşam sürelerinin yüzde 90’ınını havada süzülerek geçirirler. Ebabil kuşlarının çok sayıda türü vardır. Türkiye’de ise bu türlerden 4 tanesi yaşamaktadır. Bu kuşlar göçmen kuşlar arasında yer almaktadır. Türkiye soğuk olduğu için kış aylarında Afrika’ya göçerler. İlkbaharın sonuna doğru da tekrar Türkiye’ye gelir. Ebabil kuşlarının ortalama ömür süreleri ise 27 yıldır. Yuvalarını kalabalık yerlere yapmazlar. Bumeranga benzer kanatları kısa ve çatallı bir kuyruk yapısına sahiptirler ana rengi kahverengi olarak bilinen Ebabil gökyüzünde siyah renge bürünmektedir. Uçarken kanatlarını asla kapatmazlar yuvaları çatıların uzak noktasındadır ve çok hızlı hareket ederler. Ebabil kuşu tüm canlılardan kaçmaya çalışır ve bunun için hızlı ve çevik bir vücut yapısına sahiptir. Onları beslenirken ya da yerde yürürken görmeniz mümkün değildir denilemez ancak çok da nadirdir. Kuran-Kerim’de de yer alan kuş Ebabil kuşları Kabe’yi yıkmak için gelen; dönemin en acımasız ve İslam düşmanlığı yapan Ebrehe ve kalabalık fil ordusunu gagalarıyla taşıdıkları taşları atarak yenilmelerine sebep olmuşlardır. Ebabil kuşları Kuran-ı Kerimde geçen nadir kuşlardandır. Bu kuşlar Fil Suresi’nde yer almaktadır.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.