Okuldaki facia 400 TL’lik cihazla engellendi

  • Haberin Tarihi: 13 Eylül 2018
  • Bu haber 286 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Okuldaki facia 400 TL’lik cihazla engellendi

Geçen yıl Bursa Valiliği ile Trimbox ve Elyak Derneği ile yapılan protokol ile Bursa genelinde 50, Gemlik’te ise 11 okulda kullanılmaya başlayan özel bir cihaz Gemlik Ayşe Ziver Karataş ilköğretim okulunda faciayı önledi. Dün Gemlik’te etkili olan aşırı yağmur sonrasında okulun çatısına yıldırım düştü. Yıldırımın düşmesi ile ortaya çıkan yüksek enerji okulun elektrik sistemine eklenen trimbox isimli cihaz sayesinde zararsız atlatıldı.

Gemlik’te önceki gün meydana gelen yoğun yağmur sonrasında öğlenden sonra saatlerinde Gemlik Ayşe Ziver Karataş ilköğretim okulunun çatısına yıldırım düştü. Bazı öğrenci velileri, öğretmenler ve az sayıda öğrencinin okulda olduğu esnada meydana gelen yıldırım düşmesi büyük paniğe neden olurken, okula düşen yıldırımın can kaybı, yaralanma yada okula maddi hasar vermesini ise 400 TL’lik bir cihaz engelledi.

VALİLİK PROTOKOLÜ İLE OKULLARA TAKILDI

Yüzde 95’i yerli üretim olan Trimbox isimli bir cihazın okulun enerji trafosuna takılması ile birlikte olası yıldırım düşmesi sonucunda ortaya çıkan yüksek enerjiyi absorte edip tüm elektrik tesisatını devreden çıkarmasına yarıyor. Geçen yıl Bursa Valiliği ile Elektrik Yangınlarından ve Hasarlarından Korunma Derneği (ELYAK) arasında yapılan protokol neticesinde Bursa genelinde 50, Gemlik’te ise 11 okula trimbox cihazı yerleştirildi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OKULDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Gemlik Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran, Ayşe Ziver Karataş Okul Müdürü Halil Gemici, Elyak Derneği yöneticisi Atilla Yurttaş ve Trimbox firması yöneticisi Aydemir Alkan, yıldırım düşen okulda incelemelerde bulundu. Sistem ile ilgili bilgi alan Milli Eğitim Müdürü yıldırım düşmesi sonucu daha ağır bir sonuçla karşılaşılabilirdi. Olayın bu şekilde atlatılması sevindirici dedi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Trimbox bütün elektrik kullanılan her yerde kullanılabilecek bir cihaz olduğunu belirterek, doğal afet olarak yıldırım gibi, anormal değerlerde elektrik üreten probleme karşı, okulun elektrik panosuna yerleştirdiğimiz bu cihazla oluşan yüksek elektrik enerjisi cihaz vasıtası ile kesilip hem okulda olası bir elektrik sistemine bağlı yangın, can kaybı, yaralanmanın önüne geçilmiş oluyor hem de okuldaki tüm elektrikli cihazların korunması sağlanıyor dedi. Dünkü yağmurda okula yıldırım düştüğünü hatırlatan Aydemir Alkan, okuldaki bütün cihazlardan tepkimeye geçip okuldaki tüm sistemi kapatıp gerekli olan korumayı yapmış oldu dedi. Trimbox cihazının Bursa Genelindeki okullarda ücretsiz kurulumunu sağlayan Elyak Derneği yöneticisi Atilla Yurttaş ise Gemlik’te 11 okula trimboxın hibesini ve montajını gerçekleştirdik. Bu sistemlerdeki aşırı gerilim kaynaklı sorunlardan dolayı okullarda yangın riskleri ile karşılaşılabiliyor. Geçtiğimiz dönemlerde Aladağ’da meydana gelen yangında ölen yavrularımızı gördükten sonra biz de hemen bu sistem ile ilgili biz de harekete geçtik dedi. Ürünün yerli ve milli ürün olduğunu belirten Atilla Yurttaş, bizim hedefimiz yangından sonra alınacak önlemlerden ziyade yangının oluşmaması için önlemler almak. Bu cihazımız sayesinde de bu önlemi almış oluyoruz. Yangının oluşmasını engelleyecek bir ürün var. Ve bu ürün elimizde var yüzde 95’i de yerli üretim. Bu kapsamda Bursa’yı pilot bölge olarak belirledik. Bu cihazı vatandaşlarımız bundan sonraki süreçte daha fazla duyacak dedi.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.