Okulçağındaki çocukları nasıl beslenmeliyiz?

  • Yazının Tarihi: 14 Ekim 2016
  • Yazar: Gülhanım KAYA
  • Bu yazı 798 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu çocukluk döneminde okul çağı çocuklar bilişsel fonksiyonlarını geliştirmek, dersi daha iyi anlayabilmek ve zihinsel performansını en yüksek düzeye çıkarabilmek için sağlıklı beslenmelidir. Evden ilk kez ayrılıp sosyal ortamda kendi seçimlerini kendi yapmak durumunda olan çocuklara beslenme konusunda destek olma görevi siz değerli annelerimize düşüyor. Okul çağında nasıl bir beslenme programı yapmamız gerekir? Hangi hususlarda dikkatli olmalıyız? Bugün bu soruları cevaplayacağız.

Okul çağındaki çocuğuma nasıl bir beslenme programı yapmalıyım?

Çocuklarınızı sağlıklı besleyebilmek için doğru besin seçimi ve öğün sayısının artırılması önemlidir. Çocuğunuza kahvaltı, öğle ve akşam yemeği olmak üzere 3 ana öğün yine kahvaltıyla öğle arası ve ikindi vakti olmak üzere 2 ara öğün yaptırmalısınız.

Besinler; süt grubu, et-yumurta-kurubaklagil grubu, sebze-meyve grubu ve ekmek-tahıl grubu olmak üzere 4 gruba ayrılır. Vitamin, mineral ve besin ögesi eksikliği olmaması için her öğünde bu dört besin grubundan da bulundurmaya çalışmalıyız. Beslenmede çeşitlilik sağlamak temel hedefimiz olmalıdır.

Kahvaltı olmazsa olmazımız! Gece boyunca enerji alamamış olan vücudumuzun yeni güne daha dinamik ve daha verimli bir başlangıç yapabilmesinin yolu yeterli ve dengeli hazırlanmış bir kahvaltıdan geçiyor. Çocuklarımız için ne gibi kahvaltı seçenekleri olabilir, örnekleyelim;

* Süt, haşlanmış yumurta, tam tahıllı ekmek, sebze veya meyve

* Sebzeli omlet, taze sıkılmış/organik meyve suyu, tam tahıllı ekmek

* Peynirli sebzeli tost, zeytin, ceviz

* Tarçınlı süt, peynir, pekmez, badem, tam tahıllı ekmek

Öğle ve akşam yemeklerine besleyici değeri yüksek olan mide dostu çorbayla başlanmalıdır. Çorbayla başlanmış öğünler porsiyon kontrolü yapmayı kolaylaştırır. Yoğurt, yumurta, sebze içeren çorbaların besleyici değeri yüksektir. Çeşitlilik sağlayarak eklemelerle çorbayı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Yine öğle-akşam yemeklerinde protein kaynağı et/tavuk/balık tan birisi tüketilip yanında yoğurt veya ayranla desteklenmelidir. Ana öğünlerde 1-2 dilim kadar ekmek tüketimi de çocuğun B grubu vitaminlerden faydalanabilmesi için gereklidir. Ekmeklerimizi tam buğday unundan, kepek ya da çavdar olarak tercih etmeliyiz.

Günde en az 5 kez sebze-meyve tüketimi yapılmalıdır. Meyve için ara öğünlerde tüketim uygun olacaktır. Çocuğunuzun beslenme çantasına kahvaltı ile öğle yemeği arasında tüketebileceği 1 porsiyon meyve koymanız sağlıklı bir tercihtir. Meyveler ve sebzeler vitamin-mineral içerikleriyle çocuğunuzun büyüme dönemindeki gereksinimini karşılayacaktır, yeterli tüketim oldukça ek multivitaminlerin tüketiminden uzak durun.

Çocukluk çağında su tüketimi takibi yapılmamakta ve günlük sıvı alımında yetersizlikler görülmektedir. Çocuğunuzun günde 5-8 su bardağı su içmesine yardımcı olun. Gazlı ve şekerli içecekleri beslenmesinden çıkarırken içecek olarak ilgisini çekebilecek başka seçenekler bulun. Evde hazırlanmış limonata, taze sıkılmış meyve suyu, taze meyvelerin kaynatılmasıyla hazırlanmış şuruplar, tarçınlı süt vs. çocuğunuz için çok daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Sağlıklı çocuklarla sağlıklı yarınlarda buluşmak dileğiyle, kalın sağlıcakla.. İletişim: diyetisyengulhanimkaya@gmail.com

 

Bir Yorum Yazın